Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (15)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Buna seara fetelor!
Astazi Dl.Andrei a fost mai bine.Aseara nu a mai facut febra.I/am pus comprese cu apa rece,2 ml de nurofen si 19 grade in camera....dupa vreo 3 ore avea bietul copil 36 temperatura :))))

Ne luptam cu un vecin de la etajul 1 care isi renoveaza apartamentul si e mare galagieeeeeeee.Il scot pe mititel afara sa doarma,ca in casa nu/i loc de bocaneli si bormasine.... off....trece si asta.

In schimb eu azi am fost foarte harnica.Am facut ciorbita de pui , snitele si cartofiori piure.Desert nu fac niciodata ca al meu sot nu mananca dulciuri.Dar mi/am luat ceva de la cofetarie sa nu inchei ziua fara calorii :)))

Cam atat despre noi.
Imi pare tare rau de Mirabela si problemutele ei.
In rest am tras concluzia ca toti bebeii sunt cuminti...
Si mai fetelor cum sa fi dat careva vot negativ la mesajul Lui Simona_Luca ??? Rusinicaaa.....Nu e frumos asa ceva ....
Fiecare isi spune opinia si parerea,cui nu/i convine sa ignore.
Sunt copii mai mofturosi si mai veseli,mai mancaciosi si mai nemancaciosi....mai plangacioci sau mai cuminti , mai precoce si mai putin precoce.
Al meu nici acum nu poate sa/si urneasca curutul ala frumos de pe o parte pe alta....asta nu inseamna ca e mai prost decat cei care se intorc singuri.
off
Va pup si va iubesc ca existati

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://www.facebook.com/#!/de.yshop.7 un add va rog ...

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna, fetelor!

Simona, cred ca ai vazut din cum ti-am raspuns ca nici eu nu interpretasem ceva negativ in raspunsul tau Eu credeam cu Matei ca o fi de la foame nesomnul lui. De asta am probat cu LP. Apropo, nu i-am mai dat lui Matei lp, tot doar pe san suntem.

Ori daca un bebe doarme fericit, chiar ca un prunc, cum se spune, de ce sa-l scoli din somn? Pt ca nu papa nu stiu cati ml? Intr-adevar, in prima luna de viata neonatologii sfatuiesc sa-i trezim din 3 in 3 ore, dar acum unii dorm chiar toata noaptea.

Eu cred, Simona, ca sunteti un caz fericit A fost draguta asistenta cum te-a intrebat daca esti la primul bebe Si eu in locul tau as fi facut analizele, daca mi se parea mie ceva ciudat, tin pumnii sa iasa totul bine!

Acuma fetelor, mi-e si frica sa va zic, sa nu ma laud prea repede, dar Matei a dormit asa de biiine in ultimele 2 nopti. Deeci baita la 7, somn la 8, apoi trezire la 9, 10, 11 cu scancet, consolat si adormit repede la loc, iar apoi de pe la 11 pana pe la 5 dimi somn neintrerupt! S-apoi trezire finala la 6.45. Asa au fost ultimele 2 nopti. Doamne, de-ar fi asa mereu. Am inceput din nou sa scriu la site, zici ca-s alt om dupa 2 nopti dormite ca oamenii, cu 5-6 ore de somn legate

Marikaki, si pe mine ma intriga faza cu vanilia Ne povestesti mai multe?

Gabi, iti ramasesem datoare cu un raspuns, sa stii ca sunt perfect de acord ca sotii nu trebuie scutiti de treburile casnice. Doar ca noi acuma stam si cu mama soacra, deci daca nu fac eu ceva face ea, iar sotul scapa de fiecare data. Uneori chiar insist, de exemplu sa spele si el vasele pana vine mama lui si nu obiecteaza :)) Inainte, cand stateam doar noi doi, faceam totul egal. Eu faceam curat (recunosc ca daca sunt odihnita imi si place), el spala rufe. Iar gatitul, eu nu prea gateam si el ma intelgea ca n-aveam chef.

Fetelor, eu v-as intreba ceva mai offtopic pt ca n-am inca prietene cu copii, pe care sa le intreb... cum merge viata de cuplu dupa bebe... La noi practic, a disparut... Adica daca stam cu mama soacra tandreturile au cam disparut, de iesit in oras doar noi doi am iesit doar o data, in rest sotul mai iese cu amicii, eu ies doar la plimbare cu Matei De sexy time nici nu se pune problema cu bebe in camera Intr-un fel, parca mi se pare normal sa fim asa, adica parinti si cam atat... de mai mult nici n-am chef, sincera sa fiu, in astia doi ani, pana nu ne mutam din nou la buc si stam singuri. La voi s-au schimbat lucrurile asa drastic in relatia de cuplu? Sper sa nu ma trezesc fara sot la finalul acestor doi ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Mirabela, asa mila mi-e de saracutul Calinush, cum sufera cu injectiile... Macar, da Doamne, sa treaca cu antibiotic, sa se simta si el din nou bine. Sper din tot sufletul sa va reveniti. Iar tu sa gasesti puterea sa ramai optimista chiar daca treci prin clipe grele, pt ca el are nevoie de tine puternica, desi stiu ca stii deja asta Multa sanatate lui Calin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Andreea il pupam pe Andreiutul sanatos si un pupic si pentru mama lui gospodina. Vai, cum sa ramai tu fara dulciuri dar ca o descurcareata ce esti te-ai orientat , ce ti-ai cumparat bun? Aveati voi in BT o cofetarie de unde mai luam niste prajituri cu visine si frisca naturala, pana .


Stela ce cuminte s-a facut Mateiutul vostru, doarme pana la 5 . Cu viata de cuplu e mai greu cand ai bebelus, dar nu pentru toate mamicile. Citeam ca sunt femei care sunt la fel de doritoare de intimitate ca si inainte (nu ca m-as numara printre ele dar cred ca si alaptatul isi are partea lui de "vina". Poate discutati despre asta ca sa stiti cum stati si ce asteptari are sotul de la tine.

Papelusca noi ne pregatim de culcare si tu ne spui ce noapte frumoasa si linistita ai avut . La mancare ma uit maine ca altfel la noapte visez numai cupe de inghetata si cate si mai multe.

Mirabela un pupic pe bucuta lui Calin ca sa treaca buba . Ti-am spus ce cantau fetele cand venea dna sa ii faca lui Paul injectie? "Dna Mioara nu ma-ntepa/Rau ma doare buca mea" .

Paul doarme in pat langa mine si ma uit la el si ma minunez, ce frumosi sunt toti copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Am reusit si eu sa ajung la zi si am postat si niste poze in contul comun sa ne cunoasteti si pe noi.

Stella, referitor la intrebarea cu intimitatea de cuplu ma gandesc ca sunt deosebiri in fiecare caz in parte insa sunt de acord cu Carmen ca e bine sa fie un acord intre parti (a se citi el si ea) sa nu te trezesti ca sotul vrea ceva si tu nu. Acum chiar 2 ani sa stea pe tusa nu cred ca vrea nimeni, cu atat mai mult un barbat. Mai faceti si voi cumva si trimiteti soacra la plimbare cu micutul sa aveti timp in doi. Viata de cuplu de dupa nastere poate fi chiar foarte faina. Asta dupa parerea mea.

Mami de Maria si Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Azi i-am facut strumfului mar copt (a fost pentru a doua oara dar acum chiar mi-a reusit ca prima data l-am cam uscat). L-am pus intr-un vas yena pe hartie de prajituri si l-am acoperit cu folie de aluminiu. Si nu l-am decojit decat la final. A iesit o bunatate si cand l-am mixat a avut aceea consistenta de pireu de borcanas.
Si la ALex tare i-a mai placut . La mancat aproape tot. Asta dupa ce a supt mai bine de jumatate de ora.

Maine vreau sa ii dau morcov fiert si patrunjel fiert. Sa vedem daca ii place.

Si ca sa actualizez si eu dimensiunile va spun ca la 5 luni aveam 7,870 si 69 cm.

Mami de Maria si Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Da Carmen,exact de la cofetaria aia mi/am luat prajiturica...foarte bune.Tin la silueta mea,nu aveam cum sa sar peste desert.

Marikaki...portocala?crema de vanilie? ai putea sa treci cu vederea putin peste acest tabel... http://diversificare.ro/alimente/2011/06/tabelul-diversificarii-alimentatiei-pentru-bebelusi-si-copii/

Pup toate fetele



ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://www.facebook.com/#!/de.yshop.7 un add va rog ...

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_83 spune:

Buna ,
Vreau sa va spun ca si noi am inceput sa papam suc de mar si morcov de la 4 luni si jum si astazi este a doau zi de cand mancam supa si pare ca ne place.
Eu supa i-am facut-o din morcov , pastarnac, telina , patrunjel dovlecel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_83 spune:

Nu_mai_stiu cum va descurcati cu sucul de morcov ati facut kk?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Mira si celelalte fete care m/ati intrebat....din pacate nu a facut kk.Nu l/a ajutat sucul de morcovel.Astazi i/am dat ultima zi.Gata....opresc si incep diversificarea la 6 luni.Adica peste o luna.

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://www.facebook.com/#!/de.yshop.7 un add va rog ...

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput