Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (15)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Buna fetelor,
va doresc o zi perfecta, bebelusi sanatosi si voiosi.
Eu tot cu stresul ca nu mananca destul desi ia in greutate f bine si uda pampersi. Cred ca sunt ca o moara stricata. Alaptatul mi se pare cel mai greu lucru pe care l-am facut vreodata. Mereu mi se pare ca nu mananca destul, la fiecare masa ma gandesc ca e ultima ca parca nu vine destul.......intr-una din zile, sotul meu disperat ca ma tot pling ca nu mananca l-a cantarit inainte si dupa masa. Evident ca mancase 150 ml desi mie mi s-a parut ca nu a mancat deloc. Sper sa nu o iau razna. Mai am 6 saptamani si mi se implineste dorinta de a alapta 6 luni. Nu ma voi opri aici dar sper sa ma relaxez. Am trecut din nou la Galafor, mi s-a parut ca More milk plus nu ma mai ajuta dar am folosit 2 cutii si chiar am simitit ca si-au facut datoria. Pediatrul mi-a zis sa renunt la stimulente de lactatie ca nu mai am nevoie acum ca e instalata lactatia dar imi e frica acum pe ultima suta de metri.
Cea mai mare problema pe care o am acum este ca de cateva zile nu reusesc sa mai adorm intre alaptari; se culca la 10 si se trezeste la masa la 1 si la 5; intre 1 si 5 nu mai reusesc sa adorm, ma foiesc intr-una. Sunt f obosita.

Kytana. poate ai scris dar nu am retinut, ce vaccinuri ii faci? De ce nu folosesti plasturi cu anestezic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Am venit de la vaccin! Pingu mic s-a comportat ca un adevarat barbat A plans un pic la ultima injectie, dar s-a calmat la tati in brate

Norma, sarmana de tine prin ce stres treci! Dar sa stii ca si mie mi se pare la fel. Ba ca nu sta suficient la san, ba ca nush ce. Sincer cred ca ne impacientam prea tare si ar trebui sa avem incredere mai multa in corpul nostru. Cat despre stimulente, asa mi-a zis si mie consultantul in lactatie, ca nu mai trebuie sa beau ceaiuri de lactatie odata ce s-a stabilit debitul. Vei rade, dar pe mine ma ajuta numaratul. Incerc sa nu ma gandesc la prea multe chestii in timp ce il alaptez, ca sa nu ma trezesc 100%, stau pe intuneric, nu ma uit nici la mobil, apoi cand intru in pat, numar sau ma imaginez pe un nor pufos, calduros si adorm

I-am facut vaccinurile din schema de aici, adica un fel de sumar al vaccinurilor facute pana acum: diphtheria, tetanus, pertussis, polio, meningita, pneumococcal si haemophilus influenzae - vin in 3 injectii. Mi-a zis ca e okay daca se umfla sau sunt rosii piciorusele, ca nu trebuie sa pun rece si ca pot ramane galme chiar 2 luni, sa nu ma sperii. A fos tmult mai okay decat tipa de randul trecut. Urmatorul vaccin la 1 an

S-au oferit sa termin aici vaccinurile de Hepatita B, care nu intra in schema lor. Am zis sa il termin din moment ce a facut deja 2 doze in Ro.

Cam atat despre noi, voi ce mai faceti? Mirabela, ce mai face Calin? Anaomaria, Adrianadana, ce mai face puisorii? Cum mai e cu basicutele de pe san?

O zi frumoasa va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna ziua, fetelor

Kytana, mult succes cu vaccinarea, noroc ca-s mici si uita repede durerea. Noi pana la urma am ramas doar cu vaccinul de la maternitate, BCG.

Suntem in continuare racite, a fost intai Maria, apoi Ilinca (de fapt ea inca mai are o tuse urata si nasucu infundat), iar de duminica am inceput si eu. Fara febra, dar cu frisoane, dureri de urechi si de cap, nas infundat.

Si eu imi fac griji pentru Calin al Mirabelei, n-a mai dat saracuta nici un semn de multa vreme. Din pacate nu am numarul ei sa ii fi transmis macar un mesaj, sa stie ca ne gandim la ea.

Am gasit un site despre diversificare pe care l-am folosit la Maria, acum 3 ani. Vi-l las si voua, ca e foarte atragator si iti da si retete si sugestii de alimente pt bebelusi. Am vazut ca acum zic ca nu se mai incepe cu cereale, ci cu avocado, banana sau cartofi dulci. Si pentru blw are informatii folositoare. Eu n-am putut sa deschid documentul cu 100 de retete de blw, pus de kytana, asa ca daca se poate mai puneti o data linkul sau trimiteti documentul si la mine. http://wholesomebabyfood.momtastic.com/

Multa sanatate tuturor si La multi ani! tuturor sarbatoritilor de azi si pentru cei din zilele trecute, pe care i-am ratat.

Va imbratisez cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata si de la noi!
adriana sanatate multa! si eu il tin pe david in fundic, sustinut, ca se duce in fata sau lateral..sau in brate..nu mult ca in pozitia asta da si laptic afara..
elfica felicitari pentru botez, sa va traiasca micuta crestina!
andreea a facut andreiutzu kk?
kytana tinem pumnii sa nu-l doara pe luca!
norma eu zic ca te stresezi degeaba...a papat 150ml, laptic este..la mine-i bai, ca mulg fara sa pape 80ml, noaptea doar mai mult, clar n-am deajuns..eu zic sa te linistesti, ai reusit ce ti-ai propus..
n-are nimeni nr de tel al mirabelei?
david mi se trezeste iar haotic..cateva nopti a fost bine, acuma iar e ca un ceas stricat ..o fi saptamana 19 de vina? si papa putin, el care era un mancacios..ieri avea imbracat 7700g si 67cm..
iar eu sunt obosita moarta...noaptea dorm iepureste, cred ca vreo 2-3 ore in total, iar ziua deloc...habar n-am cat o sa mai functionez...
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Anaomaria, am aruncat o privire pe site, e fain. M-am uitat la avocado si spune acolo exact cum sa il alegi, cum sa il pregatesti in functie de cate luni are copilul. Multumim.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrap83 spune:

Kytana, multumesc pt parola. Ma bucur ca a fost ok la vaccin

Fetelor, puiutii vostri sunt superbi!!! Am pus si eu cateva poze

Norma, ma regasesc in ce spui tu . La fiecare masa aproape am senzatia ca nu mananca, ca inghite doar de cateva ori si gata. Foarte rar mi se pare ca am destul lapte si mananca bine. Incerc sa ma linistesc pt ca ia f bine in greutate asa ca probabil se satura...
Nici eu nu mai pot adormi noaptea intre alaptari, dorm de pe la 12 la 4, maxim 5 si apoi nu mai reusesc deloc sa adorm. Mie astea 4-5 ore nu-mi ajung deloc, inainte dormeam min 8 ore in timpul saptamanii si macar 10 in weekend...

O zi frumoasa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Carina, multa sanatate lui Alex!
Si mie mi-a prescris aceleasi AC la 6 sapt si mi-a zis sa le iau continuu, fara pauza. Nu le-am luat deloc si nici CM nu mi-a venit.

Alexandra, welcome to the club! Mai nasol de tine ca nu esti obisnuita cu treziri dese, noi macar avem antrenament.

Andreea, pupam Andreiutzul sa nu-l mai doara piciorusul A facut kk?
Legat de somn, am vazut ca dupa-amiaza a mea ajunge si la 2.5 h de nani, dar in felul urmator: aprox 1 h pe mine si restul cu tzitzi in gura, sau la indemana . Daca o las singura doarme doar 30 min. De obicei profit si eu de somnul asta mai lung si dormim amandoua.

Carmen, ai fost tare cu vuvuzela. Te-a lasat sa dormi piticul aseara, cel putin primil somn Ce draguta Daria!

Kytanutz, pupa Maya pe Luca cel viteaz!

Norma, nu te mai stresa, ca nu te ajuta! Eu nu mai sunt deloc stresata cu alaptatul. De aproape o luna am ramas doar la suplimentul de seara. Zici ca sunt pe invers. Pe masura ce trece timpul renunt la lp. Doamne ajuta pe mai departe!

Ana, sanatate! Multumim de site, l-am salvat.

Corina, hai ca poti! Stii cum face doar, nu? Te termina cateva zile, apoi iti baga o noapte cu doar 1 trezire ca sa-ti revii :))

Noi am fost pe afara 1 ora jumate. A dormit pitica dusa! Soare, aer curat...
Am pus si eu niste pulpe de pui si cartofi cu rozmarin la cuptor.
Trebuie sa o adorm ca e miorlaici

Mirabela, sper ca sunteti bine


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

Am venit la raport.
Suntem mai bine cu raceala (Doamne ajuta!). Besicutele nu mai sunt besicute. Le-am spart s-au uscat, acum la muls se inmoie si sunt rana deschisa
Cred ca lui Vladi n-o sa-i placa deloc banana. I-am dat si azio mica faramita si iarasi s-a strambat tot. oricum azi mi-am luat de la mama scaunul de masa si storcatorul... doar v-am zis ca sunt nerabdatoare
Eu acum caut modele de invitatii pentru botez . Ma gandesc ca as putea sa-l si insor atunci la cat va fi de mare.
Elfica mi-am adus aminte ca nu ne-ai mai spus cum merge alaptarea la dublu.
Kytana si Andreea bine ca ati scapat de vaccine. mie mi-e groaza de cel de 6 luni caci dupa cel de 4 a fost marait o saptamana. Si apropo de asta, ieri a avut o zi proasta: marait in brate, tipat ca din gura de sarpe jos. Nu mai adoarme in carucior cum se obisnuise, vrea in brate plimbat si leganat dar nici asa nu-i comvine cine sa=l mai inteleaga...
Trimit sa nu pierd


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Gagici,diseara intru sa va raspund la mesaje....nu am citit nimic.Am tot dormit langa Dl.Pufosenie astazi.

Am intrat rapid sa va zic ca am vb azi la firma la noi cu angajatii si cu contabila si vrem sa dam cei 2% pentru acel copilas bolnav de autism.Nu mai stiu cine a lasat mesajul...rog sa mi se lase datele pe un mesaj privat.
Nu pe contul comun ca sunt varza pe acolo...

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://www.facebook.com/#!/de.yshop.7 un add va rog ...

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_loca spune:

Buna fetelor!
Am am cam chiulit, nu intentionat, am fost plecati pe la ai mei.
Observ ca in general sunteti bine, si noi suntem bine...cu mici dereglari de program.
Noi am continuat cu suculet, acum ii dau de mere, morcovi si portocale.
As vrea sa incep cu cerealele, dar nu stiu de care. Spuneti-mi si mie fetele care stiti, care cereale sunt cele mai bune si in acelasi timp se pot face cu lm? Aveam de gand sa incep cu cereale facute in casa din orez integral dar nu am masina de macinat cafea sa il maruntesc.

Mergi la inceput