Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (15)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Buna dimineata,
a dormit mai bine decat in serile precedente. Acum doarme la mine in brate, epuizat de plinsul din timpul aspirarii in nasuc. Sunt shocata de cantitatea imensa de muci ce i-am scos. Imi e atat de mila de el. Ma bucur ca nu are febra si ca e vesel cand e treaz.
Va pup ca scriu greu cu el in brate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micaela06 spune:

Buna dimineata,

Oana arata foarte bine cresa, pentru mine este peste mana, tu vrei sa o duci de la 1 an sau mai devreme? Cred ca ai nostrii vor fi primi gradinari din odisee.
Alina Irinuca ta e ca Tudorica al meu, tot asa la 5 luni jumate avea 7.200. Cu fructele, tot asa le faci un piure, mar copt etc. Cu trosnitul nu stiu ce sa zic, nu am observat, dar se poate sa fi fost si nu am bagat eu de seama.
Oli felicitari pt diversificare si eu tot zic sa ajung in ikea sa iau sita dar cred ca in cursul saptamanii ma duc ca e mai liber... imi e groaza ca ma duc si cheltui o groaza de bani ca nu ma pot stapani Voi va culcati la 12 noaptea? noi pe la 11, nu reusesc sa ii culc mai devreme deloc, cand il adorm pe Tudor devreme vine Daria cu galagia si el se trezeste, zici ca abia asteapta sa nu se intample ceva si sa nu participe si el. Ce fetitza mare ai, cred ca e o dulce. Multumim pentru cafea, eu beau cate o cana mare in fiecare dimineata.
Am o lene de ma doare, i-am promis Dariei ca facem martisoare si nu putem face decat daca dorme bebe altfel e calare pe noi, mananca tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Hai ca s-a revansat mandra mea pt trezitul la 6. A dormit 7.30-9.30, cand am luat-o lg mine si ne-am mai tzitzilit pana la 10.30

Micaela, ora noastra de culcare e 11.30-12. Cred ca asta e singurul lucru pe care nu l-a schimbat de cand am adus-o acasa.

Merg si eu sa ma mananc si apoi imbracarea si la Ikea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Neata la pranz
Mai vin si eu la raport dupa acele zile horror de muci unde Natalia mea nu stie sa respire pe gura. Doamne am fost atat de obosita incat vineri am adormit in Kaufland asteptand la rand (eram sprijinita cu capul in palma si cotul pe manerul caruciorului). Era sa-mi rup gatul, doamna din spatele meu s-a speriat f.tare iar eu m-am inrosit toata scuzandu-ma ca sunt obosita ... ptiu, eram asa de ametita parca eram beata, sper ca nu m-a filmat nimeni

Acum suntem bine, mi-a dormit foarte bine, culcari la 23:30, treziri la 4:30 si 8:30
Azi a inceput cu o tuse usoara, sper sa nu ia amploare. Multumim lui Dumnezeu ca am scapat de antibiotic.
Stefan a tusit dar a plecat asa cum a venit, e la fratele de vineri seara, azi il iau ca imi e asa dor de el, parca e casa pustie fara galagia lui.

M-am mai uitat pe pozele de la Picassa , ultimele 2 albume nu stiu ale cui sunt , poate ma lumineaza si pe mine cineva

La noi nu trozneste nici un umar...

Noi incepem diversificarea pe 6 martie, de ziua mea , sper sa nu imi faca o supriza neplacuta (o sa aibe 5 luni si o sapt.). La cantarirea de 4 luni jumate avea 7 kg.si 68 cm.(a zis dr.ca e in grafic , pare slabutza ca e lungaaa). Suntem pe LM dar suplimentam si cu 30 ml. lp din cand in cand, mananca f.putin si tot prin somn...

Pup !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Azi de Dragobete sarbatorim 12 ani de la casatorie asa ca dau de baut dar si mancare bunaaaa


Sa fiti iubite si sa scartie patul in sensul bun ca eu mai am de asteptat 2 luni


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:


Apropo de diversificare, a cumparat sotul din State chestia aia in care se pune mancare iar copilul roade mancarea ca printro sita (scuze, nu mai stiu denumirea, pe vremea buncii se numea "tzoaca", se punea mancare intr-un tifon , lega cu ata iar copilul sugea tifonul )

A cumparat de la Childlife First Defense si tot de la Childlife Colostrum cu probiotice la preturi mai mici cu 30% fatza de Ro. (http://www.shopmania.ro/medicinale/p-first-defense-118-50ml-childlife-essentials-22098791 si http://naturasanat.ro/product.php?id_product=287) Am folosit la Stefan si am fost foarte multumita, o sa incep si Nataliei sa ii dau de luni


O zi buna, ma duc dupa Stefan , imi e asa dor de el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_loca spune:

'Neata si de la noi. Multumesc Olivia de cafeluta.
Te invidiez, vreau si eu la Ikea, noi o sa mergem pe la finalul lunii martie deoarece sotul meu are o problema cu piciorul si nu poate merge/conduce momentan.
Azi fiind Dragobetele va doresc sa va indragostiti si sa va reindragostiti de cine vreti voi.
Azi de diminetata cand sa-i dau mandrei mele sa suga am observat ca era uda leoarca, facuse pipi atat de mult incat bietul pampers a capitulat, dar stiu cauza... aseara a baut din canita cu cioc recent achizitionata foarte mult ceai, apoi a mai supt la san inca vreo ora, deci asta este rezultatul; si cum eu nu o schimb noaptea deloc (decat daca face kk, dar nu a facut decat in prima luna de viata). Este fascinata de canita cu cioc si i-o mai las sa se joace cu ea sa se invete sa bea singura, dar nu stie sa bea - cand este prea mult ceai este grea si astfel greu de maneveat, iar cand este prea putin trage aer...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna, mamici dragi!

Va scriu rpd ca fug la somnic Sa stiti ca am blender, doar ca eu bagam morcovul crud Acu am bagat fiert si, minune, s-a facut piure

Olivia, felicitari pentru diversificarea spontana!

Si multa, multa sanatate boboceilor raciti, care tusesc si au muculeti!

Noi am fost ieri la buc, a fost un cosmar. Matei n-a mai fost asa fascinat de nou, cum era inainte... Acum a inceput sa se sperie si sa se agite. Doar la sanul meu se calmeaza. N-a vrut nici macar sa doarma in masina, cum facea inainte, de adormea instant. L-am lasat pana a inceput sa planga de somn, mi-am calcat pe inima si l-am luat din scaunul de masina (si la dus si la intors) ca sa-l pun la san si sa faca desi stiu ca e un gest inconstient Dar nici sa-l las sa planga nu puteam, tot speram ca va suspina pana va adormi, dar evident ca nu.

In rest a plans in ikea, de nici n-am mai apucat sa luam sita A plans in vizita pe la prieteni, de am plecat mai repede, ca la aer se calmeaza... deci clar l-am stresat cu mersul la buc si n-o sa mai merg prea curand. Asta e, chiar aveam nevoie de o iesire, ca ma simt captiva aici, dar mai mult ne-am stresat si eu si sotul, iar de Matei, saracutul ce sa mai zic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Olivia, felicitari .Acum continui tot asa sau o mai lasi?

Legat de achizitii bebelicesti pentru diversificare. Eu recomand bavetelele alea care au plastic pe spate si pe fata carpa. La David am avut cam toate felurile existente atunci si :
1.cele care sunt cu plastic total, ca o platosa, inclusiv cu maneci, nu ne-au placut. Mi se parea ca se simte nasol in plasticul ala.
2.cele din carpa au dezavantajul ca daca se uda, se uda si copilul dupa o anumita cantitate de mancare data pe el....
3.exista niste bavetele (noi avem de la Bertoni- cu zilele saptamanii) care au pe fata (unde pica mancarea) carpa si pe spate un material impermeabil (sau nu am reusit oricum sa facem sa ajunga mancarea la hainute). Asa copilul nu se uda, dar si se absoarbe daca e sa pice pe el...

micaela, la cresa o dau maxim la 11-12 luni. Ala e maximul. Minim...nu stiu. Incep sa imi caut alt loc de munca si depinde cand si daca gasesc ceva sa ma satisfaca din toate punctele de vedere.
Deci nu pot preciza nici macar aproximativ.

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Stellutz, imi pare rau ca a fost asa agitat Matei in deplasarea la Bucuresti.

Am ajuns si noi pe la 3 acasa.
Vai de capul meu ce era in Ikea!!! Te calcai in picioare!! Coborau pe scarile alea ca la demonstratie. Parca se dadea ceva gratis. Chiar ma gandeam ca unii nu cred ca au ce face pe-acasa si se duc acolo sa caste ochii. Eu nu mai fusesem din iunie. Eu cand ma duc, pai ma duc cu un scop, nu asa aiurea. Mai mult m-as enerva doar sa casc ochii si sa n-am bani sa iau ceva.

Oana, o sa mai astept o saptamana pt diversificarea oficiala. We viitor incep cu morcov fiert. Cel putin asa e planul, vedem ce-o fi!

Mergi la inceput