Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (15)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Imi scapa acum cine a zis de folia de Al, nu e buna la gatit nici la adulti dar la copii, eu nu as folosi-o la bb, cica ar intra aluminiu in alimente si e toxic, acuma stiti si voi cate se spun, eu n-as folosi-o.

Stella nu e ok ce zici tu, chiar daca e greu si nu ai chef, gandeste-te ca pt barbat nu e ok. Suna aiurea dar iti spun ca multe cupluri se destrama tocmai dupa ce apare copilul pt ca uita de ei. Eu am stat cu socrii 9 ani si am mai si dormit in camere separate si am avut asa o perioada si nu a fost ok, apoi ne-am dat seama amandoi si ne-am revenit. La noi si acum e ok viata de cuplu care nu trebuie neglijata, si nu suntem chiar tineri si mai avem un "paznic" intre noi, adica David care nu ne lasa deloc din ochi, noi femeile suntem construite altfel dar barbatii nu. Plus ca face bine pt amandoi. E mai greu la un loc dar trebuie sa vezi altfel lucrurile. Mai detaseaza-te si tu si mai iesi cu el, oricum trebuie sa ne obisnuim sa-i mai lasam cu altcineva, cu cat cresc va fi mai grea despartirea.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Simona e posibil sa fi dat cineva din greseala dezaproba, mie nu mi s-a parut nik aiurea la mesajul tau, zic asta pt ca eu ieri am raportat pe cineva la moderator dar nici nu stiu pe cine pt ca doar am vazut mesajul ala care mi-a spus ce am facut, acuma daca va treziti vreo una cu ceva sa stiti ca eu sunt de vina, la cat is de dusa cu capul in ultimul timp nu m-ar mira sa fac prostii si mai mari.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Toate problemele lui Calin au inceput de a doua zi dupa vaccinul de 4 luni, atunci au fost primii muci si apoi a inceput sa tuseasca fiind suspectat de alergie aparuta asa deodata, acuma ori am devenit eu paranoica, nu stiu... ideea e ca eu cred cu tarie ca de atunci s-a schimbat ceva la copilul meu.

Uitati-va www.financiarul.ro/2013/02/01/copii-care-au-dezvoltat-autism-in-urma-vaccinarilor-de-rutina/" target="_blank">aici.

Nu vreau sa va sperii dar se pare ca nu-s chiar vorbe chestiile astea cu vaccinurile, abia acum au inceput sa recunoasca si chiar au platit despagubiri, deci, e adevarat, din pacate...

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Stella daca-mi permiti o gluma legata de subiectul deschis de tine, singura chestie care trebuie sa scartaie intr-o relatie, este PATUL.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna, fetelor!

Azi ne-au dat dintisorii! Se vad dintii de jos din fata, ies amandoi in acelasi timp. De asta era brotacul si inca este asa obsedat sa roada tot... Ii ies doi dintoloi dintr-un foc... De cateva zile, cand imi mai rodea mana, face asa cand il tin in brate, imediat imi repereaza mana si o musca, simteam ca e f tare gingia si ca inteapa pe alocuri acolo jos, si acuma iata ca se si vad dintoloii

Am citit fetelor ce-ati zis de intimitatea in cuplu, si va dau dreptate la fiecare in parte! Momentan nu-i ok situatia la noi, dar parca n-am chef nici sa ma mobilizez.

Gabi, noi mai exact stam cu mama soacra din considerente financiare, nu pt ca nu ma pot descurca singura. Recunosc, mai greu a fost in prima luna dupa nastere, m-am refacut mai greu dupa operatie decat alte mamici din ce am observat. Dar acum chiar incerc sa fac cat mai multe prin casa, tocmai ca sa nu se simta ca am venit la ea ca sa ma ajute cu treaba. Si tocmai de aceea nici nu l-am lasat vreodata pe Matei cu ea ca sa ies eu cu prietenele sau cu sotul. Nu ca m-as simti ok sa-l las pe Matei acasa. Mirabela, deci e mai greu mai tarziu? Eu ma asteptam sa-mi fiu mai usor Eh, asta e situatia... Eu o vad ca pe o perioada de sacrificiu vizavi de relatia decuplu, ca in rest ma inteleg bine cu socra si n-am probleme.

Uff, as mai scrie, dar Matei isi cere drepturile... Dintii astia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

buna fetelor

Va citesc pe sarite , din pacate suntem bolnaviori,azi am fost la medic iar Naty are rinofaringita, astept sa primesc rezultatul analizelor (le-a ridicat vecinu` ca eu nu mai am puterea sa ma mai misc pe afara) sa vedem daca este ceva viral sa luam anitbiotic sau nu.
Am doua nopti cu somn ZERO, sunt zombi, ma dor toate, am impresia ca plutesc de la atata oboseala.
Ca tabloul sa fie complet, am observat ca si Stefan tuseste si are putina febra . deci urmeaza o a treia noapte de cosmar.
Azi noapte Naty a stat treaza de la 1:00- 7:20, apoi a dormit juma de ora si iar treaza cu somnuri de 5-10 min.
Doamne, sper sa se termine ca nu mai rezist mult.
Nu poate dormi din cauza nasului congestionat (desi nu iese nimic din el) dar si gatului rosu`. Suge foarte prost, aseara la 22:00 a supt cam 100 ml.lapte si pana la 7:30 nu a mai vrut sa suga nimic . A cantarito dr.si a zis ca e binisor (6800 gr.), e foarte lungaaaa...

Multa sanatate va doresc, imi pare rau cand citesc de boli



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Am facut vaccinul, a fost ok si pe loc, a incercat sa planga, am luat-o cu vorba 3 persoane si a uitat de plans, si si pe urma, nu a avut febra sau alte suparari. Suparari am eu, insa, se pare ca luna trecuta a luat doar 210g si mi-a recomandat sa ii dau cereale. Sunt tare suparata... Bine, a facut kk chiar inainte sa iesim pe usa sa plecam la dr., dar tot nu s-ar adauga prea mult la cantar. Abia dupa 4 luni ar trebui sa ia mai putin pe luna, pana la 4 luni minimumul acceptat e de 700g, asa ca suntem departe rau... Desi s-a nascut cu 400g mai mult decat Iulia, la 4 luni avea cu 170 g mai putin si cu 3 cm mai mult. Ea e f bine, e energica, vesela, dar tot imi fac griji, de ce nu a luat mai mult in greutate? Of....

Nu mai apuc sa citesc, tare imi lipsiti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Si inca ceva, cele care v-ati confruntat cu dermatita atopica dupa cat timp de aplicat o crema ati considerat-o inutila si ati trecut la alt produs? Mirabelac: Tu cu David la Oilatum cat timp il tineai in baie, 20 de minute si nu il mai dadeai cu nimic altceva, produs de spalat sau crema? Am avut si eu doua mostre, dar baia a trebuit facuta in viteza si, oricum, din 2-3 bai sigur nu puteam vedea efecte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

oooff, Ramona, multa sanatate si putere! Nu te poate ajuta nimeni cateva ore, sa dormi putin? rude sau prieteni... ar trebui sa ceri ajutorul, sa ai grija si de tine.

Mirabela, Doamne ajuta sa fie bine Calin si David! Tine-l pe D acasa daca e asa nasol la scoala. Mai bine previi... si-asa mare scofala nu fac, daca lipsesc atatia.
e bine daca mai tii minte glume...
Sincer, articolul mi se pare prost scris... cel in romana. Daca am timp poate caut in engl., sa-mi dau seama cat de credibil/ documentat e.


Carmen, saru' mana, merge! Abia astept sa ne uitam.

Elfica, nu mi-as face griji cu greutatea... fiecare copil e altfel, nu-s dupa un calapod. Daca ea e vesela, papa si uda scutece, doarme ok, nu mi-as face griji. Laptele tau ar trebui sa fie cel mai bun aliment al ei. Mananca tu bine, cu proteine, ia vitamine mai ales ca ai alaptat-o si pe Iulia atata timp, si mai incearca sa alaptez exclusiv cateva sapt. mai ales daca spui ca s-a lungit mult, de asta poate n-a luat mult in greutate.
Hai capul sus si bucura-te ca-s sanatoase!

Mergi la inceput