Jurnalele Pinguinilor

Raspunsuri - Pagina 47

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Dar Michelle are dreptate, depinde de copil ... la mine, dupa cum stiti, lui Alex ii zbarnaie mintea, nu am probleme cu el si simt ca tot ce fac in plus acasa il ajuta la confidenta ... nu ca i-ar trebui confidenta, ca si asa are impresia ca e superman, dar ce vreau sa spun este ca nu cred ca il ajuta la note ..si cu si fara lucratul ala acasa cred ca tot notele alea bune le-ar lua.

Fica-mea in schimb e mai inceata, sta mai prost cu logica, e mai poeta, are mai multe inclinatii artistice ...la ea lucratul acasa se simte in imbuntatirea performantei scolare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

eu nu am rabdare niciodata la galusti sa separ oul...de asta fac metoda mea, ou intreg + praf de copt...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

buflea, nu le-ai luat de la Costco cartile alea pe grades? sunt f.f bune pt practice, au: mate, language, scris, geografie...vreo 400 de pagini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

michelle, e un subiect cu teme la scoli, gradinite... n-am avut rabdare sa-l citesc

Ai mei sunt grade 2 si kindergarten.

cu notele va intrebam asa filozofic ca m-a naucit madam invatatoare cu sistemul ei.

oricum pana acuma eu am mai spus de cateva ori ca sunt mai hippie cu notele la varsta asta mica. si nu stiu nici cum sa fiu altfel, ca nici in scoala n-am fost 10 pe linie, aveam si pasiuni cu 10 cu trei stelute si aveam si 2 la chimie. si la mate ma taraiam la limita corigentei pana m-am hotarat ca vreau la ase si am intrat cu 9.80.

asa ca nici pe copiii mei nu-i pot obliga sa se chinuie numa' pt A, ca nu am eu mentalitatea asta in primul rand.


sa va arat ce am gasit azi cautand tangram, ca nu stiam sa-i explic copilului ce-i ala

http://www.mathplayground.com/tangrams.html

ne-am distrat un pic in seara asta... :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Rufus nu stiu ce sa zic,asta e explicatia care mi s-a oferit de catre medici referitor la starea mea de dimineata,s-ar putea sa ai si tu dreptate,acu' Dzeu stie,sanatosi sa fim.

Propun sa bagam si GALUSTILE in titlu ca tot sunt omniprezente .

Azi a fost primul 1 Martie cand mezinul meu a oferit doamnelor si domnisoarelor martisoare .
V-am spus ca el e extrem de timid si in general eu sunt purtatorul lui de cuvant,ei... s-a schimbat kalimera anul asta,a ales de aseara martisoare (din vraful cumparat de subsemnata si asezat pe masa din sufragerie) ,le-a pus intr-o cutiuta,care pt fete,care pt o anumita fata (ce zici Michelle ? si are doar 6 ani)
Dimineata le-a daruit fiecareia cate unul si toate l-au pupat,trebuia fotografiat,era atat de tapan si fastacit incat unele fete l-au insfacat efectiv de gat ca sa-i ajunga la obraz.

Mandra in schimb avea o grija mare aseara sa-si ia punga.O intreb,in gluma :Sa-ti dau una de Auchan (din aceea imensa in care bag eu proviziile pt o saptamana),si-a luat dimineata una micuta sa aiba unde-si baga martisoarele .Cu siguranta la pranz voi auzi povestea fiecarui martisor primit

Carmaw sanatate multa,multa!

Buflea succes,cu parintii!

Aqai ma bucur ca problema de la servici s-a rezolvat asa fain pt tine .

Despre bucatarie si renovare nici nu vreau sa discut ca doare tare,dar speranta moare ultima.Pana una alta mi s-a stricat definitiv si irevocabil masina de spalat si azi vine Robert (cel mare) din cantonament cu ditamai gentoiul de rufe murdare
Poate primesc si eu un martisor cu capacitate de 7 kg si 1200 turatii ,vise.

Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata neata
si sa aveti parte de o primavara minunata, cu totii!

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Se mai apropie venirea alor mei si sunt cam in panica ... ei au greencard si au stat in Romania mai mult de 6 luni si se pare ca s-ar putea sa aiba probleme la vama.

sper din suflet sa nu fie nicio problema la vama!

Aqai, felicitaciones! ce bine e sa deschizi gura, ai vazut? brava! nu mai verau sa aud de munti de zapezi, gizas!

Ruf, iti dai seama ca nu cred ca efectul e definitiv, ar fi impotriva a orice cred eu . ma tenteaza ptr ca acolo partile alea nu se duc indiferent de cat de slaba sunt si de cate abdomene fac. daca iau fetele aparatura promiti ca imi zici?

Micky, welcome!

Aqai, sa stii ca si eu am parchet din ala fake in bucatarie. si ca sa ma laud, arata de mori . si e si anti-jeg si imi si place! ete ca va arat.

mai zicea o fata la subiectul de clasa a II-a ca asa e si in Elvetia - ca ritmul e dat de cei mai de jos ca nivel, si nu de cei mai buni. si ca obiectivul e sa "promovezi" nu sa fii printre primii.

Michelle, medicul are dreptate 4 episoade pe sezon = adica 8 in an sunt mai mult decat normale. iar 37.2... nu e nicio febra .

mai eu nu am auzit niciodata de pus ulei in galuste! uleiul nu poate decat sa le ingreuneze, nu sa le pufoseze. zic si eu....

Ralu, bravo mezinului!!! descurcaret, nu gluma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Neata, neata !

Si o primavara frumoasa doamnelor si d-lui Ruf !

Mickyy, Alex@Sara bine ati venit.

carmaw sanatate multa, ai grija de tine. Aqai, notele astea nu mai seamana cu ceea ce luam noi, s-a schimbat pur si simplu optica privind cerintele. Pe vremea noastra orientarea era spre nota maxima care era considerata idealul de atins. Acum ceea ce trebuie sa atinga elevii este insusirea la un nivel acceptabil a cunostintelor. De aceea zic eu ca e mai greu sa intelegem unele metode de notare.

Mai cu galustile voastre cu tot, eu am o metoda mult mai buna: tatal meu, adica bunicul face cele mai bune galuste din lume (declaratie oficiala nepot). Si atunci, ca sa nu-i amenint pozitia nu ma bag, fac supa cu taietei. La fel e cu prajitura cu mere a mamei mele, pe care o mancam din an in paste cand ajungem la ei.

Noi terminam o saptamana mai plina, dar o terminam cu drag, pentru ca azi e ziua martisoarelor. Al meu m-a anuntat ca are nevoie de 7 martisoare pentru profesoare si 7 pentru colege. Eu, prevazatoare i-am luat nu 14 ci 24. Aseara le punea pe caprarii: inimioarele cu dedicatie, apoi floricelele si restul - a constatat ca nu-i ajung ! A scris vreo ora felicitarile (merci Alinuk !) pentru profesoare si apoi a lipit stickere cu numele lui pe martisoarele pentru fetite. Dimineata era o zaumzaiala la scoala, toti copii alergau de bezmetici pe coridoare cu martisoare sau flori in mana ...

Ieri a avut Cangurul de mate, sunt curioasa ce a facut, el zice ca a stiut si ca nu a fost greu.

Eu am racit, ca de, vine primavara iar eu nu racisem iarna asta !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

O primavara superba, cu soare, sanatate si multe bucurii va doresc si eu!

Vreau doar sa spun ca sunt mandra (desi nu am nici un merit) ca am vazut dimineata frunzulite de ghiocei iesind din pamant si in gradina mea . Abia astept sa infloreasca! (poate e cald si infloresc pana de 8 martie, ar fi superb)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

o PRIMAVARA FRUMOASA ASA CUM E ZIUA DE AZI SA AVETI......

Referitor la martisoare,Eva a facut-o lata..dimineata am cumparat doua buchetle de flori...miroseau superb,sa le dam la doamne....s-a pus pe urlat ca ea nu da nimic,ca nu vrea si a inceput sa mototoleasca buchetelele...era asa de comica ,botoasa,inlacrimata,..somnoroasa...

Pana la urma le-am dat eu ca ea zicea in gura mare ca "nu vleau sa le dau,ce nu pricepi"...am vazut putine martisoare pe la copii,a mea a vrut bratara cu pisicuta martisor...am gasit ceva,am luat separat pisica...la urma ca nu le vrea ca i-o iau copiii....

La ingrijitoare le-am dat cate un cadou....mai consistent la Lacramioara,una dintre ele,de a carei situatie mi se frange inima..baiatul ei de 25 de ani are lmfom hodkin..a facut transplant si acume iar la spital pentu analize.Si sotul ei o bate....si e si alcoolic...e asa de necajita saraca..si asa de iubitoare,vesnic senina si zambeste...eu plang de cate ori o vad....eu ii dau bani.Decate ori pot...mi se frange inima.

Va pup si mai vin io...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

morgen randunicilor

de dimineata am un nod in gat, nu stiu de ce... de emotie si tristete, sau de bucurie.... habarnuam. as vrea si eu un ghiocel si un martisor, nemtii nu le au cu astea.



Mergi la inceput