Jurnalele Pinguinilor

Raspunsuri - Pagina 40

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ruf,sanatate multa Anei...vezi ca la copii,banuiesc ca stii...ce incepe ca o banala tuse se poate transforma rapid in ceva mai grav,deci mare grija..banuiesc ca stii,nu te supara.
Imi place cum ma iei pe ocolite....da` io pricep ce spui....


Kari,mai ce-mi place sistemul de justitie de la voi...
Dincolo de faptul ca cine greseste plateste,te face sa te gandesti de doua trei ori...

V-am zis ca azi a venit fiica-mea cu o bulina maaaaaaare neagra....de ce?
A PLECAT SINGURA DIN SALA DE MESE...de sub nasul a patru oameni si s-a dus singura in clasa...nu-i bai,ca are de urcat doua etaje si demisolul,ca bucataria e langa amfiteatrul de serbari...a iesit din sala de mese,s-a dus in sala de clasa si si-a luat jucarii...dupa 10 minute au vazut-o ca lipseste ...erau la propriu sa faca infarct.Mai,da` doamne iarta-ma,Eva nu pleaca nici la baie singura,ma pune sa stau de paza la usa.
Sunt curioasa ce-mi spune maine educatoarea,cum a scapat-o din ochi.Da` nu mi-a picat bine,putea sa-si sparga capul,sa iasa afara(are doua usi grele de deschis..nu cred)sa lunece,sa fie cineva strain acolo...chiar nimeni nu vede?Dispar asa copiii ?
Maine ma duc sa discut..frumos o sa discut(ma tine diplomatia pana la usa),da` sa nu ma sune sa-mi spuna ceva ca...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Am venit si eu de la dentist ... am cu 2 nervi mai putin in gura si jumatate de cap amortzit ... oricum sunt impresionata, numai ecrane si computere mi-a bagat ala in gura, pana si acul ala cu care scotea nervul era legat la un aparat care piuia si ii arata imaginea pe ecran.

Kari, eu vroiam sa te intreb daca aceasta intamplare lasata cu pedeapsa legala nu o sa ii atarne pe viitor in history ? De fapt nu stiu cat conteaza acolo history-ul (?) ...la noi este foarte important. Te cauta astia la cazier la orice angajare ... in functie de asta pot evalua cat esti de responsabil sau nu si te pot accepta sau nu intr-un job ...ce vreau sa spun este ca pentru ceea ce au facut, eu as fi facut orice aici sa nu ajung in proces, sa-mi atarne tinichiaua asta de coada mai tarziu ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

buflea, nu atarna tinicheaua. asta ne-a spus si la psiholog vineri, ca nu va aparea in cazier si nici nu va avea probleme in a merge mai departe la scoala sau cand va lucra.

ma doare urechea si o simt infundata... bleah. daca pun ulei caldut oare imi va fi mai bine? asa zice barbatul sa fac.... sa-l ascult?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

aSA mai bine pune usturoi..pe net vei gasi ca se foloseste usturoi..dca e eczema,mai bine faci ce a zis medicul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

mado, medicul ma calcat pe nervi astazi. asa ca in loc sa ma consulte si sa fie atent la ce-i spun eu de ureche, ma intreba diverse... bine, ma enervat asa frumos... ca e un tip foarte amabil si atent.
pun maine usturoi, ca dimineata merg al servici si nu pot sa put...
mi-am amintit ca ai spus ieri parca, ca ai fost al spital cu o prietena ce-a cazut in baie. si ca are probleme cu urechea. are boala aia naspha si pacatoasa pe care o am io si Viviana?
de multe ori am teama ca pot sa ma apuce ametelile pe oriunde si sa pic jos... inca nu reusesc sa scap de teama asta. daca mai sunt si putin obosita...

buflea, deci ai ramas fara vene? expert dentistul ala... ma trec fiori pe sira spinarii numa cand ma gandesc.

mado, vezi maine, nu matura cu doamnele pe jos. mai sunt scapari. iar copii au momente cand se cred super curajosi si pleaca singuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Kari,dupa tomograf s-a depistat o infectie la urechea interna...destul de veche....2 saptamani...de la ureche a picat..dar si-a spart barba,trei copci,s- zdrelit si era singura cu doi copii in casa si mi-a zis ca i s-a taiat filmul ..s-a treit cu barba sparta..doamne fereste....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Kari, fii atenta ca tzip ca sa ma auzi: nu am ramas fara vene, ca pe alea nu le dau pe mana oricui ...am ramas fara doi nervi.

Daca tot suntem la boli ... mi-a trecut anestezia si ma doare maseaua .. o fi normal ?

Daca nu ii ramane agatztata tinichiaua asta de coada, atunci e SUPER ... e o lectie de viat amai buna ca orice morala parinteasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

buflea, se spune ca-i normal sa te doara. asteptam sa vina dna doctor roxana sa ne spuna daca-i chiar asa. acum cativa ani mi-am pus o masea, o coronita. bai frate, cand am ajuns acasa am crezut ca impusc pe cineva, asa niste dureri ce am avut timp de doua ore... noroc ca ramasesem fara gloante. azi primeam corespondenta de la voi prin cablurile de la puscarie.


mado, nasol. odata ce incep problemele cu urechea, nu se mai termina.

v-am pupat, ma duc la somn.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Ce idiotzenie...aici in partea cea mai bogata a belgiei...nici sa te tavalesti in fatza lor nu ti ar vorbi in franceza....da ce e drept nu am vazut musulmani aici te simti in belgia nu inalta parte!!!
La posta mi a vorbit in flamanda.... eu in engleza ...el continua cu dialectu lui pina i am zis...aveti posibimitatea sa mi vorbiti in greceste franceza engleza romaneste....sorry flamanda nu pricep ca nu am invatat la scoala
Mai mai fetelor dar ce regal sunt vitrinele lor......oufff dar ce preturi...DD!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Am venit si eu de la dentist ... am cu 2 nervi mai putin in gura si jumatate de cap amortzit ... oricum sunt impresionata, numai ecrane si computere mi-a bagat ala in gura, pana si acul ala cu care scotea nervul era legat la un aparat care piuia si ii arata imaginea pe ecran.

Kari, eu vroiam sa te intreb daca aceasta intamplare lasata cu pedeapsa legala nu o sa ii atarne pe viitor in history ? De fapt nu stiu cat conteaza acolo history-ul (?) ...la noi este foarte important. Te cauta astia la cazier la orice angajare ... in functie de asta pot evalua cat esti de responsabil sau nu si te pot accepta sau nu intr-un job ...ce vreau sa spun este ca pentru ceea ce au facut, eu as fi facut orice aici sa nu ajung in proces, sa-mi atarne tinichiaua asta de coada mai tarziu ...

Buflea,
din cite stiu eu daca e sub 18 ani nu se pune; de unde stiu: el (inca actualul) a facut puscarie cind avea vreo 16-17 ani ca a fost implicat in nu-s stiu ce (legat de arme/gang cred, ) bineinteles ca nu am aflat decit dupa ce am ajuns aici si asa ca chestie cind a inceput sa se laude cu ce fapte marete a facut el la viata lui, dar nu mi-a spus in amanunt ce si cum; in ziua de azi are recordul curat, lucreaza intr-o companie importanta (cred ca ai in laptopul tau componente care se fabrica acolo unde lucreaza) dar nu se poate angaja la nasa sau guvern daca doreste pt ca sora-sa ii implicata intr-un scandal cu droguri si te cauta si la rudele de singe pt asa ceva cind iti face background check.Dar nu mi-am dat seama unde este Kari in ce tara? in europa din cite stiu eu nu este asa mare problema

Mergi la inceput