Jurnalele Pinguinilor

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ruf,iote ca eu nu am gandit ca tine...ai pus intr-o lumina noua cateva chestii..dr tot am senzatia ca Eva nu stie sa lupte,ca e prea delicata ...de ce nu se opune la ce nu-i convine?Mi se opune mie,in casa,si e Gica contra cateodata,dar atat.Nu stie sa-si spuna parerea,nu stie sa revendice...ii vad pe alti copii,chiar a celor din gasca ca sunt zgarciti,sau poate asa-s educati,ca sunt numai ca sa le fie lor bine si nu se gandesc la altii...a mea se duce toata numai zambet si ..se intoarce cu lacrimi in ochi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Mada, dupa ce mai cresti nitel, o sa vezi ce conteaza in viata
Asaaaaa...acum michelle: bine ai venit in real world! In aceasta lume, fetelor le plac baietii, iar baietii uite asa-s cand vad fete:

E clar, vorbesc ca un mos care da sfaturi oricui, ca le trebuie sau nu

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Deci azi am halit cotletul cu blamatii aia de cartofi prajiti. Si cu "buchet" de muraturi.
Desert: bomboane Raffaello. Autor: Ana
(Plus o rulada noua made by Tora)

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Esti tare simpatic..adevarul e ca esti pinguinu` sef, fiind un pic mai mare ca noi esti exact ce trebuie.

Sa mai cresc,ha?
Mai tata,da` frumoasa e Ana...ptiu ptiu sa nu-i fie de deochi..eu t-am mai zis ca mi-e draga de nu mai pot cand o vad...si mare..e inalta si tare frumoasa..si a mea e gospodina,facem impreuna prajituri...i fac poze data viitoare si ma laud cu ea....

Pai renunti la boabe?Sau iei o pauza din cand in cand?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Orice (pin)gaina mai mananca cate o rama din cand in cand...un carabus, ceva...
Luni am iar boabe in meniu!

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Azi esti in forma...bag sama.....iti priesc boabele Ruf...
Noi azi facem..face sotul coq au vin .....el e cu de astea..eu voi face curat in urma......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

ziua buna pinguinilor

Rufus bine ca n-ai pus poze cu pestele, te scoteam afara la dat zapada drept pedeapsa. frumoasa Ana.

mado, ai grija ce-ti doresti. tu doar pune samanta buna, invat-o sa aleaga lucrurile in care crede ea si care i se potrivesc. e prea mica acuma, dar daca o inveti sa nu lase pe nimeni sa profite de bunatatea ei, va invata cum sa reactioneze.

am fost la cumparaturi astazi si am cumparat ca ptr sfarsitul lumii. asa ceva... acasa am constatat ca nu am loc suficient in congelator. noroc ca e iarna si ger afara.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Hmmm...kari, maine voiam sa pun poze cu pestele.
Dar ceva imi spune sa nu insist
Apropos de peste...va tot citesc de somon...mai, este asa scump aici, incat crapul este la acelasi pret cu capete si cozi de somon.
Acum despre crapi: sunt mai multe tipuri de crap aici:
-"chinezesc" sau fitofag sau novac (cu o varianta specifica: sanger), este crap de crescatorie, carnos, nu apuca sa se ingrase, la 4-5 kg nu are grasime deloc; ok, ajunge si la 50kg, dar nu-l lasa; dezavantajul este capul, foarte mare, cam 1/4 di lungime. Avantajul consta in pret, este ieftin (7 lei/kg=2USD)
-romanesc, ala cu solzi mari, e si de crescatorie, si salbatic ( e si o varianta cu solzi putini, parca Laura zicea de ei). Peste 4 kg incepe sa fie gras, dar are o carne gustoasa foc, grasimea aia de pe burta face toti banii (cine o gusta...). Cel mai scump e cel de Dunare. Pret: 14-17 lei/kg(4-5 USD)
-ten (amur, cteno, cosas, in engleza: grass carp), un chinezesc asemanator cu crapul romanesc, dar mult mai suplu; cica este crapul chinezesc care a fost adus pentru cultura intensiva, dar a scapat in ecosistem, inclusiv in Dunare, si s-a inmultit cu vecinu' romanesc. Pret 10-14 lei/kg(3-4USD).
Somonul? Intreg (de la 2-3 kg): 25 lei/kg (7USD), fileu de la 45 lei/kg (13 USD). Congelat se mai gaseste si mai ieftin, dar cand il decongelezi, 25% e apa.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Am facut si eu bomboane rafaello.....dar e un MAX de unt......zahar...tocmai bune pt mine...:(
Dom le ce e bun pe lumea asta...ingrasa prea rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

cum se fac bomboanele alea?



Mergi la inceput