Jurnalele Pinguinilor

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Neata...hai mai Michelle,lasa copiii in pace...e frumos...
Apropo de spaima asta,eu intru in panica si daca o strig in csa si nu-mi raspunde.Inparc vara merg echipata sport sa pot fugi dupa ea,ca e pe bicicleta sau pe jos..si ma uit urat la fiecare persoana care se apropie de ea la mai putin de un metru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Michelle, dar totusi care e problema ca sa joaca/sta de vorba cu o fata?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Mai,nu radeti de mine,da` eu am o problema...mare din punctul meu de vedere.
Ma framanta de ceva timp...

Copilul meu e prea bland.Prea cu bun simt si prea...cum sa zic..linistita.

Este un copil care ,atunci cand merge undeva,isi cere voie sa se joace cu jucariile celuilalt copil,nu ia singura,nu se cearta,nu tipa,daca i-o ia copilul respectiv nu protesteaza..se enerveaza putin si vine si-mi spune.
Prietenele ei au inceput sa fie rele,aduna toate jucariile si nu-i dau si ei,ea nu le smulge cum fac celelalte,nu protesteaza,vine trista la mine.Sau nu se joaca si cu ea.....nu e genul agitat,sa strice,e doar energica,dar se joaca frumos,danseaza,canta,mai sare pe pat cu ele..dar atat.
La gradinita e politicoasa si nu-i zvapaiata,are niste colegi atat de obraznici..vine acasa si-mi spune "cutare facut asa,da` eu i-am zis ca nu vreau...
Toata lumea mi-o lauda ca e cuminte,politicoasa,delicata,dar uite ca are de suferit.A plecat inlacrimata de la ultima joaca ,ca atunci cand vin la noi fetele,pprofita de tot,trag sertarele,iau jucariile si pe ea o pun sa stea deoparte...cand merge la ele,Eva,cuminte cum e se joaca frumos(toti remarca asta,nu e rea,da jucariile zambind si putin se indarjeste daca i e smulge careva.
A inceput in gasca sa fie principiul...ce e al tau e si al meu,ce e al meu e numai al meu.Si ma deranjeaza.Ma afecteaza ca e asa de neluptatoare.

Cum s-o fac s fie mai vindicativa,mai infipta,sa se apere cumva..incerc sa-i spun ca trebuie sa-si apere "teritoriul"..dar nu si nu.E prea blnda si prea cuminte.Cel mult forma universala de protest este ca se intoarce si pleaca.SAU SI FACE DE TREABA CU ALTE JUCARII.
Se impune in grupuri,la gradi e sefa,dar ...eu as vrea s afie mai altfel,e o lume dura si copii delicati sufera.Se simte aiurea cand ea se duce "te log,poti sa-mi dai ..jucalia?"si primeste un nu urlat sau un ghiont.
Intr-una din seri,nu m-am mai putut abtine si cum aveau castronele cu covrigei si niste bucatele de fructe,a vrut si ea sa ia,celelalte fete au luat castroanele si le tineau urland ca-s ale lor.
Am zis"daca nu va jucati frumos toate,la eva nu mai aveti ce cauta,nici ea la voi.Scurt.M-am saturat.

Cand vin la ea totul le apartine.Cand merge ea,pe langa faptul ca amicele ei sunt tot timpul in vizite,sa nu faca mizerie acasa,nu o lasa sa se joace cu nimic..daca nu intervenim noi,adultii,Eva deschide usa si pleaca.
Cum sa fac s-o fac mai vindicativa,mai hotarata?
Edit...taica-su` e asa....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Mai Mada, pana acum imi placea Eva ca e draguta.
Acum imi place pe de-a intregul.
Chiar voiam sa intreb cu cine seamana, dar ai scris la urma.
Deci, tu esti complet pe dos.
N-ajunge unul ca tine in familie?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Rufus,nu rade,ma doare sa o vad asa de cuminte,lipsita de aparare...
As vrea sa fie mai infipta,mai ferma..ea e alintata,dulce,si nu are nimic razboinic..e..cum sa zic eu...aurie toata.In lumea asta trebuie sa fii mai luptator un pic,mai ales ca ma doare ca nu stie sa riposteze la rautatile "amicelor ei".....rautati care ma oftica de-a binelea,ma abtin,dar greu.Si ma oftica cel mai tare ca parintii nu iu masuri,ranjesc fericiti.
Eu deduc ca Eva nu intelege comportamentul lor....nu stie sa reactioneze.Si pe bune,ma doare sufletul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Inseamna ca faza aia cu aruncatul snitelului dupa chelner, la mare, la soare, nu o caracterizeaza si a fost doar un incident!?... Ca nu mi-a parut asa moale atunci, cum o descrii tu acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Pai nu prea.E un pic mai infipta cand sunt eu cu ea.Cand suntem noi cu ea..capata mai multa siguranta.Plus ca atunci era oarecum..bolnavioara.Imi facuse febra si nu mancase nimic vreo doua zile.Plus ca nu-i placea zona,locul camera...marea...

Daca e foarte nemultumita plange.Si striga"ma enelvez".Dar doar cand suntem acasa.Atat.Sau cand e cu noi,repet.E un pic mai curajoasa.In rest...se retrage daca nu-i place..la gradi daca vede ca ceilalti fac traznai,ea isi ia o carte,ceva si se retrage.Nu-i plac copiii agitati,care alearga,tipa sau se poarta de parca nu mai exista nimic in jurul lor.A venbit o fetita noua in grupa..Eva a luat-o de mana si s-au imprietenit.Insa casa mi-a spus"eu nu vleau sa fac pozne cum zice Amalia.Eu vleau sa stau sa ma joc,nu sa tlezesc copiii.Ce eu sunt papusa,eu sunt Eva si nu vleau".Dar mie,in public nu zice.I-am zis sa spuna asta si fetitei,sa se joace frumos .Nu,ca mi-e lusine.Mi se pare tare lipsita de aparare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Ti se pare.
Faci comparatii cu alti copii si nu e corect
Bine, sa-ti vina inima la loc...cica astia cuminti de mici, mananca nori mai tarziu.
Cand eu o sa fiu mos si tu baba, o sa mi te plangi ca prea e zbucuimata fata...mai bine era ca ta-su

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ruf,ta`su` a suferit mult din cauza ca e asa.
Prima lui nevasta a profitat de faptul ca e un om de pus la rana si si-a batut joc de el,intr-un mod foarte urat,josnic as putea spune.

El muncea in afara pentru familie,ea a luat cu banii lucruri pe numele rudelor ei si s-a cuplat cu un prieten de-a lui.II soptea aluia la telefon"te iubesc" cand actualul meu sot statea langa ea.Si banii munciti de el i-a furat..multe...si toate astea din cauz aca el e bland si asezat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Mada, ce nu intelegi? Nimic nu e intamplator pe lumea asta.
Daca sotul tau nu era cum spui, nu aveai nici o sansa sa-l intalnesti tu. Femeia aia nu si-a batut joc de el...si-a batut joc de ea, ca l-a alungat cu comportamentul ei.
Daca viata v-a adus unul langa altul si v-a daruit un copil, inseamna ca (stiu, nu e o garantie...) tu aveai nevoie de el si el avea nevoie de tine. Asta nu inseamna ca el trebuie sa fie ca tine sau tu ca el. Si nici Eva nu trebuie sa fie cum vreti voi...ci asa cum e ea.
Te asigur ca are cateceva din voi amandoi.
Relax...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput