Jurnalele Pinguinilor

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

apropo de spaime...orice, dar asta cu copiii mi se pare cea mai oribila.
anul trecut, dimineatza duc copiii la scoala. de data aia m-au rugat sa-i las in fatza scolii si sa se duca singuri...nu mult vreo 30 de metri.

ok, asa fac...ii las si eu ma duc sa parchez masina...vreo7 minute...nu cred ca a fost mai mult.
apoi m-am dus sa vad daca au ajuns in clasa. ma uit in clasa lui Sanya, ea era in clasa, ma duc si la William ma uit pe geam... si
nimic...nu-l vedeam in clasa.... deschid usa sa ma conving...iar nimic...

m-a luat cu calduri instantaneu. incep sa-l caut, dau ocol cladirii,si apoi le iau pe rind: loc de joaca, cancelarie, dispensar, gym, computere...nimic...nu era pe nicaieri...deja aveam cele mai disperate clisee in fatza ochilor si simteazm cum imi ies fire albe iar inima cum incepe sa ma lase.

ma hotarasc sa ma duc al cancelarie sa-l dau disparut. dar pana acolo am trecut pe la bibloteca...si guess what...era acolo cu doamna lui, il luase la testare de cum intrase in clasa

am stat cateva minute pe scari sa-mi revin...sa-i multumesc lui Dumnezeu si sa-mi dau bobirnacele bine meritate ca nu i-am bagat eu de mina pe usa clasei.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

bei d-na buflea ... iar ma faci sa ma justific. Fii'mea a capatat bluza aia cand am vazut cat de frig e in biserica. fiind vorba de un botez, ma asteptam sa fie caldutz, dar nu a fost. Ca idee, am taiat dintr- poza in care se vede ca a avut si ea camasa si sarafan mai acatari. Rares avea blugi, nu era chiar 'la costum regulamentar'


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

buflea,naughty, naughty girl!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

tocmai am ascultat Diana Krall, dar jazz-ul nu e stilul meu. mi se pare plictisitor dupa o melodie.

aveam o colega de servici care era innebunita dupa jazz si 8 ore avea radioul numai pe postul asta...am ascultat la Sade cat pentru o viatza intreaga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Starlet spune:

Michelle dar tu poti sa intrii in scoala si sa te plimbi precum ai spus peste tot?
La noi nimeni nu intra in scoli fara aprobarea directorului iar portiile sunt mereu inchise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

da...aici scoala e formata din vreo 4 rinduri de cladiri plus alte cladiri separate pt bibloteca, gym...sutn cateva si locuri de joaca si sport, nu sunt garduri, parcarea e la cativa m de clase...de asta mie mi se pare f. unsafe...oricine, oricand poate sa ia in masina un copil care merge pe jos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Nici la noi nu se poate intra in scoala … usile se deschid dimineata la 8:20 si la 8:30 se incuie …daca copilul intarzie, trebuie sa se duca la intrarea principala, sa sune la sonerie si i se deschide de la office. De cand cu tragedia aia din CT, acum sunt si camere de luat vederi la fiecare intrare in scoala … nici nu stiam ca exista scoli unde parintii bantuie prin scoala cum vor …de aia spuneai tu ca te duci la scoala si vorbesti cu profesoara o data pe luna si intrebi despre el …la noi nu se poate pentru ca parintele nu are ocazia sa se vada cu profesorii. Daca vrei sedinta, e ca la doctor, cu programare …asa ca iti dai seama ca nu prea merge sa iti faci programare si sa nu ai de fapt nimic de discutat.

Despre benzine, nu cred ca ii spun lui Dnul Buflea, ca imi imi arata el “50 shades” cu biciul … el e om serios, nu gafaie prin tavanele masinii ca mine. Cand citeam “50 shades” m-a descurajat din start – a spus ca pe mine nu ma tine lampa sa ma atarne de ea, asa ca ori slabesc, ori nu mai citesc … Dar ma gandesc sa ma port frumos si sa-l rog sa imi puna el benzina data viitoare … sau ce, ma fac ca nu-l cunosc pe ala, am grija sa pun Nietzsche pe boxele masinii, imi pun ochelarii pe ochi si ma uit drept in fatza cand ii dau credit cardul pe geamul din stanga si spun "full please".

Cat despre literatura care imi ocupa timpul spre serviciu … trebuie sa ma intelegeti … sunt pe lista de asteptare la biblioteca pentru “Life of Pi” si “Silver Linigs Playbook” … dupa ce am citit telenovela aia de Nichola Sparks pe nume Safe Heaven, care apropo, au facut astia film care s-a lansat de Valentin si a iesit pe locul 3 la incasari … si ca sa pot intra in atmosfera spirituala a priimei carti sau in mintea bulversata a unui bipolar, imi trebuie o atitudine relaxata, si mintea descatusata erotic …
(realitatea este ca mi-a sarit in ochi acest volum 2 si pentru ca am citit-o pe prima, am zis sa ii ofer o sansa. Va spun eu daca merita …)

P.S. Dna Laura - frumos sarafanul, frumoasa fetitza, frumos baiatul (ce bine ca nu se vede ca aia erau blugi ), frumoasa rochitza si frumoasa nasha ... si bebeul ala care rade inainte de baie e o scumpete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

saptamana asta iar a fost de calvar.
teme pt acasa pt toata sapatamana a fost un assignmet sa scrie despre ce afacere i-ar place sa aiba...in rest nimic. nu am vazut nici o pagina de mate nici un cuvint de spelluit...nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

nu stiu daca v-am povestit dilema de vreo 2 sapt cand mi-a spus ca vrea playdate cu o fata din clasa.

eu am last-o balta pe moment, ca nu stiam ce sa fac, ce sa zic...si cand nu stiu ce sa-i raspund concret ii zic "mai vedem"

sa vedem, ce sa vedem...ca duminica trecuta ma pomenesc cu fata la usa.
venise cu scuterele cu un frate de al ei de vreo 12 ani. dar drumul de unde sta ea, pana la noi e de vreo 20 min de mers pe jos...era frate-su obosit...si suparat ca l-a tirit pana la noi.
deschid usa, si imi spuen ca daca vine willy in parc sa se joace amindoi
ce sa zic, ce sa fac?! m-am scuzat politicos,ca nu se poate astazi.
abia venisem de la biserica si eram ocupati(vreoiam sa punem niste plante in pamant)...cums a las toate balta sa ma duc in parc?
dar i-am zis ca poate alta data..
frate-su bombanea ca a mers atita...ca e suparat pe ea...

in ziua urmatoare, gindindu-ma ca bietii copii au facut tot drumul pana la noi...de voie, de nevoie l-am dus in parc....si s-au intilnit.
dar ce ziceti, ca de jucat, nu prea s-au jucat...doar un pic fotbal si apoi stateau la leagane si vorbeau...asa ca am taiat intilnirea scurt.
dar am ajuns sa o fac si pe asta la doar 9 ani! sotul ridea pe infundate...statea pe banca si ma intarita.

astazi la scoala, la spectacol...cine statea unul langa altul William si Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmaw spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmaw

Vivi la multi ani sanatosi frumosi si norocosi!


Revin ca sa spun ca deci suntem 2 pestoaice.....da da eu is mai bleaga si mai nesigura pe mine...:(

Mergi la inceput