Jurnalele Pinguinilor

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

hallo pinguinilor

asa asa, vb de plaja. poate se arata caldura aia odata, gerul asta mi-a marit durerile.

Rufus, asta era si scopul, sa te enervez. ti-a trecut, da? la ce stadiu esti cu boabele?

salut respectuos pe Dna Tora

Viviana,

Andra, si pe tine si toata gasca

Julia,

bufleo, chiar asa, coana penthoson exagereaza. doar daca nu are roboti in loc de copii.

michelle,

roxana, migrenoasa? a trebuit sa ma gandesc bine ce inseamna, ma gandeam ca-i o boala noua.... jezzz


mada, si pe Eva mica si bucalata

nimik nou la nemti, azi am liber si am crosetat ceva mancare, in rest program de voie. maine am program artistic cu prietenele, iar pe dupa amiaza vizita cu familionul la psiholog.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Guten Morgen si la mine,

Aseara am facut piept de pui la gratar (pe aragaz) cu salata ... s-a mancat numai salata, cica pieptul de pui avea zgarciuri ... ce zgarciuri nene, copiii astia isi bat joc de mine si eu accept.
Asta pentru ca perisoarele mele cu smantana au fost respinse pe toata linia ...maiiii, ce jignire, si barbatul a mancat doar o data si dupa aia s-a fofilat ... si evident cine a tras de ele toata saptamana ...EU, de parca as avea nevoie sa mananc cat mai mult.
Nimic, dar nimic nu ma aduce cu venele pe masa decat incercarile mele culinare respinse de juriul familial ...si vedeti ca incerc, da ? Pai de aia imi vine sa renunt nene, in loc sa pied atata timp in bucatarie ... azi le cumpar hamburger si nu mai dati din cap ca nu e bine.

In schimb, aseara, a scapat barbatul singur in supermarket si infometat, venit direct de la serviciu ... am facut atac de panica, cred ca nu i-a mai ajuns portbagajul si ca sa nu faca doua drumuri, s-a oprit ... a luat rosii, castraveti, ceapa verde, ridichii si a zis ca el vrea o salata adevarata ...cred ca e primavara la el in cap, ca toate astea costa dublu/triplu in timpul iernii si va jur ca pe geam se vede zapada.

Azi de dimineata, vorbind la telefon cu o amica (asta apropo de subiectul ala cu vorbitul la telefon in drum spre serviciu) am aflat ca baby shower-ul la care ma pregateam de zor sa merg sambata, este de fapt pe 23 Martie ...huh ! noroc ca mi-a venit in minte sa o intreb ce cupara ea copilului ca asa a venit vorba ... dar ce chestie, 23 februarie pica intr-o sambata ca si 23 Martie ...de cate ori se intampla ca aceeasi data sa pice in aceeasi zi dar in luni diferite ? Prin urmare sambata sunt libera ... deci ma duc la ski.

Duminica trebuie sa gatesc ceva, pana in ora 16:00 cand plecam la spectacol: "Scooby Doo, the musical mystery" ... desigur, atunci cand am cumparat biletele nu m-am gandit ca tot duminica sunt Oscarurile ...deci o sa pierd rochiile si cu putin nororc, poate prind macar premiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Hahahahah - ce figura e barbata-meu asta ... imi trimite acum un email cu titlul "running low on chilotzei" ... la care eu ii trimit inapoi : chilotzeii atarna in basmenet ...

1. "chilotei" este asa o metafora dragalasa la chilotii lui care imi ocupa jumatate de sfoara ...impreuna cu ai mei cealalta jumatate ...running low on drying space

2. L-am sunat si mi-a spus ca el a dat un avertisment ca la imprimante cand spune "low ink, you can print 500 pages"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

aham, duminica sunt oscarurile? io-s in urma, da rau de tot, cu stirile.

ninge. m-am saturat. avem pietricele in toate colturile posibile din casa. aici cand ninge arunca astia cu un soi de nisip-pietricele care iti sar chiar si in cizme. si in pantaloni si peste tot.
sambata si duminica lucrez si sunt cu domnul admirator pe cap. ieri m-am enervat pe el si i-am spus ca-l castrez daca mai rosteste un singur cuvant... atata a insistat sa merg cu el astazi la o cafea .... ah si ma mai enerveaza cand se lauda ca o cioara ca lui nu ia rezistat nici o femeie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Baiatului meu de 4 ani i s-a recomandat de la gradi ...ergoterapie. De ce, nu stiu, ca e ca din Ion Creanga desprins, activ si pus pe sotii, nu pare sa aiba mari probleme existentiale...
Dupa ce-am citit un pic despre asta ( un pic, oceanul ma asteapta!), m-am pus pe cautat si cumparat materiale de rotit, invartit, chestii. Am un scaun hamac deocamdata, spanzurat in camera, e bataie pe el, toti vor acolo. Mai urmeaza si altele, este scaunul acela www.ikea.com/de/de/catalog/products/40100253/#/80100251" target="_blank">ou de la ikea, cica si ala e bun.Nu cred ca scap doar cu unul, ca ar fi scandal mare...Si as mai avea www.ikea.com/de/de/catalog/products/S19809351/" target="_blank">asa ceva in vizor, sa vedem.
Stiti ceva despre asta? Kari, poate voua vi s-a amintit la gradi, scoala, ce stii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Julia, nu inteleg ce m-ai intrebat, mai exact despre ce? despre ergotaerapie?
un scaun de-ala as vrea si eu, ptr mine evident.

am uitat, stie cineva vre-o metoda babeasca de ingrijit unghiile? ale mele se desprind fasii de cand cu gelul. dupa trei saptamani mi l-a scos, dar acuma vad ca se desfac in fiecare zi cate putin. sincer, le medic n-as mai vrea, daca stiu ca se repara cu ceva doftoriceala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Dam daca la copiii tai nu ai auzit vreodata poezia cu ergoterapia la gradi. Ca in tara nu stiu daca au ajuns curente din astea, cel putin nu la nivel basic, de recomandat la gradi de oricine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM

Dam daca la copiii tai nu ai auzit vreodata poezia cu ergoterapia la gradi. Ca in tara nu stiu daca au ajuns curente din astea, cel putin nu la nivel basic, de recomandat la gradi de oricine.





"You only live once, but if you live right, once is enough."




Julia, copii mei au mers la gradinita in Romania. nu permanent, dar au mers destul. acum mai multe de 10 ani in Romania termenii astia erau necunoscuti inca. daca un copil era putin diferit era catalogat .... cu diverse diagnostice ochiometrice. atunci, era la inceput adhd-ul. nu se stia aproape mai nimik despre adhd, dar orice copilas mai neastamparat era diagnosticat cu adhd.
in fine, nu vreau sa acaparez subiectul, am avut mult de tras pe tema asta....daca vrei iti mai spun pe privat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Julia, nici eu nu am auzit de terapia asta ... de ce i-a recomandat-o, ce ii lipseste si in ce consta ? trebuie sa se invarta ? huh !

Kari, voi de ce va duceti la psiholog cu toata familia ?

De unghii la mine a folosit extrem de bine un lac de la Essie - se numeste Rock Solid ... iti spun, te dai cu el se fac unghiile de plastic. Pe mine m-a vindecat de rosul lor, obicei pe care il am de 30 de ani ... de cand ma dau cu lacul asta am unghiile lungi si mai fac si treaba cu ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Buna seara...

Kari ulei caldut de masline tii degetele in el 10 minute pe zi.Sunt si creme care repara unghiile,dar babesc e uleiul de masline in care tii gherutzele apoi....cauta pe net procedura ca nu mai stiu daca se sterg cu hartie sau cu ceva de bumbac.Si io patii de la gel la fel.

Vivi esti bine?



Mergi la inceput