Calendarul gradinarului vesel (29)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns martie spune:

La multi ani!!!!
Ghioceii mei sunt imensi, ff frumosi acum si au inceput sa infloreasca brandusele, foarte devreme fata de anii anteriori... iar eu nu am mai facuut nimic in gradina, mi s-a parut prea frig si prea umezeala...am facut niste poze au iesit prea intunecate, mai incerc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Buna fetele, sa aveti o primavara plina de bucurii, cu mult soare si spor la gradinarit!
Noi suntem deja activi, iata un scurt raport:
Am semanat putina mazare (juma' de cutie cat am avut in casa), am pus bulbii de: narcise, zambile, frezii, gladiole.
Rasadurile de rosii au cca 10cm inaltime. Se intrevad si rasadurile de petunii (cativa mm).
In gradina au inceput sa creasca lalelele. Am tuns tufanelele pt ca deja au inceput sa creasca frunzele noi. Se vad varfurile de la lacramioare, irisi si crini.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Sambata am fost si eu harnica la nivel de gradina... am dezvelit ce mai era de dezvelit, am greblat aschii de lemn si frunze de asta toamna... am facut "tarc" la trandafiri, lalele si narcise ca mi le-a tavalit labradorul si la magnolie pe care mi-a ros-o in 3 randuri sambata sub ochii mei.

Sambata soare si frumos afara, duminica dimineata strat de gheata peste tot.. aseara am trantit iar bidoanele peste trandafirasi... azi iar strat de gheata pe gazon si toate cele..

Oricum a inviat natura si imi da asa o stare de bineee....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Am avut si noi un we minunat, dedicat gradinaritului:
-am facut curatenie prin curte,
- am sapat cam jumatate din gradina dedicata legumelor,
-am plantat 3 tuia ( sa incadreze frumos tarcul cainelui, ziceam ca nu pun tuia, dar mi-au placut mult, si chiar arata frumos),
- am reusit sa pun si eu rasadurile, de rosii, aredei si mi-a presarat fi-meu si conopoda intr-un colt .

Intrebare, ce sa fac cu rasadurile, am infasurat ladita intr-o folie si am lasat-o pe balcon la soare...ins aimi e teama sa nu fie prea frig noaptea! Sa le bag in casa?

Trandafirii au muguri toti ( toti care au scapat de alergatul cainelui peste sticlele d eplastic).

Lalelele,zambilele si ghioceii care i-am pus asta toamna nu au rasarit, nu a iesit nimic, ma tot uit....mai sunt sanse sa iasa?

Tot in joaca noastra cu cainele, am reusit sa rupem o creanga de la un mar, am legat-o la loc, dar nu cred ca se mai reface! Pot sa-i fac ceva?

Salata, ridichiile si alte minuni cand plantam?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Inbox, tot in martie se mai pot pune: ridichi, spanac, morcovi si salata. Eu trebuie sa cumpar seminte si pe urma le pun in gradina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Inbox, mai e timp pt bulboase. Mie anul trecut mi-au iesit f greu.
Cu crenguta nu cred ca mai aveti ce face
Cu rasadurile: trebuie sa fie tinute la intuneric (dar caldut, 18 grade) pana incoltesc, abia apoi mutate la lumina. Temperatura constanta (adica nu prea frig si in nici un caz prea cald combinat cu prea umed - ca fac pitium si mor)
Eu nu am semanat nimic pt ca inca e prea ud. Oricum, trebuie sa desfiintez o parte de gradina (cu cimbrisor, cine vrea, am de dat muuult) si sa pun iarba. Inca nu am pus rasaduri, sper sa reusesc zilele astea. Am ami curatat si eu, taiat flori uscate din toamna si astept cu interes restul de branduse si floricele de padure pt ca frunze am mii.
Gabi, cand mai intri pe aici sa-mi zici cum sunt muscarii tai, ca la mine sunt plini de frunze, inca din toamna si nu stiu daca sa mai astept sa infloreasca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Tala, crezi ca reusim sa facem un trafic de plante prin Posta Romana? Ca daca da, poti sa-mi pui si un cimbrisor , ca eu pun acuma detoate prin curte, vad eu ce iese in final!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

buna fetele
la muscari apar tijele florale mai tarziu, si la mine e plin de frunzulite deocamdata
astazi soare si frumos, chiar daca dimineata era o bruma groasa, am iesit si eu in gradina si am mai curatat ce ramasese din toamna, trandafirii, lavanda, am mai smuls din fragi, buruieni inca putine, am plantat niste lacramioare si am completat la narcise, am taiat copaceii, mama a taiat butucii de vie...
au inflorit ghioceii si brandusele, poze n-am apucat, maine sper, nici nu stiu unde sa le mai pun acum, de cand s-a inchis webshots-ul, voi unde le postati?
spor la treaba!

gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiul11 spune:

Se vede ca a inceput sa vina primavara caci s-a animat si subiectul mai mult.
La noi a fost inca de ieri vreme primavaratica, chiar daca dimineata a fost inghetata si alba iarba. Azi am pus un strat de arpagic, maine am in plan usturoi, salata, ridichi. Ghioceii sunt cei mari dar si cei mici infloriti, in fata casei unde este soare doar dimi mai este zapada multa si doar ceva ghiocei deasupra zapezii se vad. Am pus rasad de inete si conopida de 2 saptamani dar inca nu se vede nimic, vreau acum sa pun si rosiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Si eu m-am apucat de treaba! Am taiat tufanelele, greblat, stropit pomii!
Sambata am in plan sa mut niste tufanele si sa fac brazdele pentru ridichi. Inca nu seman, ca noaptea si dimineata e frig! Spanacul si loboda sunt marisoare, au cam 5 cm, ca am semanat de asta toamna!

Mergi la inceput