Am nevoie de un sfat, va rog!

Am nevoie de un sfat, va rog! | Autor: MIKIDUSA

Link direct la acest mesaj

Neata mamici!

Acum 11 zile am incaput sa am o scurgere maronie. M-am speriat si m-am dus la urgente, iar la tuseu mi s-a spus ca am colul inchis si ca placenta e ok. Mi s-a dat 10 zile de Urogestan 1 dimineata si 1 seara si no-spa 4 pe zi. Pe parcursul saptamiinii trecute a revenit scrugerea aproape de normal. Marti am mers putin mai mult decit de obicei si a reinceput scurgerea maronie. Azi dimineata am mers iar putin pe jos si a reaparut din nou si cu dureri. Chiar si dupa al 2-lea no-spa tot ma mai doare burta si scurgerea acum vad ca a disparut, e mult mai deschisa la culoare. Ma gindeam... crampele astea care le am sa nu fie de la ligamentele rotunde care s-au subtiat din cauza burticii (pentru ca atunci cind mergeam durerea se lasa si in micior). Am scris mail dimineata cu rezultatele de la dublu test si i-am spus si de starea mea. Sper sa primesc un raspund pina diseara!
Voi ce parere aveti? A mai fost cineva in situatia asta? Si cum s-a rezolvat? Eu am intrat in saptamina 14.

Multa sanatate tuturor si sarcina usoara!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Miki, in pat, cu picioarele sus. Eu cred ca poti sa mai pui un utrogestan in plus, dar nu te lua dupa mine neaparat, suna medicul. Trebuie sa te relaxezi, sa se opreasca contractiile.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Tot cam asa am patit si eu cand eram la inceput cu sarcina.
Am stat in pat 10 zile, Aam suplimentat utrogestanul pana la 600/zi si am luat no-spa 3/zi (de 40 nu de 80). S-a rezolvat astfel.

32+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Surgerea maronie nu e sange proaspat, e sange vechi care s-a acumulat in uter si cand te misti se elimina. E bine sa te misti, nu sta in pat!
Eu am avut sangerari maronii in primul trimestru la toate cele trei sarcini si nu am stat in pat decat noaptea :)

Ah si nu am luat nici utrogestan si nici nospa si copiii s-au nascut la termen.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalala13 spune:

lavi02 fiecare sarcina e diferita, cel mai bine este ca ea sa consulte un medic. scurgeri de genul asta pot insemna multe printre care si progesteron insuficinet sau hematoame. eu singurul sfat pe care l-as da este sa vada un medic, si pana atunci pentru a se proteja sa stea in pat si bage utrogestan. e mai bine sa previi decat sa plangi dupa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Bineinteles ca e recomandabil sa vada un medic ceea ce a si facut, a spus ca a mers la urgenta. La varsta asta a sarcinii progesteronul e dat deja de placenta. Parerea mea e ca nu o ajuta cu nimic statul in pat, sangele ala daca e maroniu trebuie eliminat, nu o ajuta cu nimic daca stagneaza in uter. Sarcina e fixata in peretele uterului, nu " cade " de acolo daca gravida se misca.

Mi-am spus parerea ca sa contrabalansez si celelalte pareri, sa nu creada ca statul in pat e o parere unanima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Eu am avut scurgeri maronii din cauza contractiilor si a placentei inserate prea jos. Mi s-a zis ca daca ma misc din pat mai departe de baie risc sa pierd sarcina sau sa am nevoie de serclaj. Am stat in pat 10 zile si a fost ok. Plus ca progesteronul eliberat de placenta poate fi insuficient (la mine asa a fost pana la 16 sapt).
Deci urmeaza sfatul dat de medic.

32+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

parerea mea este ca nu e suficient sa mergi la urgente . trebuie sa tii legatura cu medicul tau si daca ti se pare ca nu rezolvi nimic , starea nu este mai buna , mergi la un alt medic . nu te sfii sa mai ceri o parere .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Asa e ,fiecare sarcina e speciala.La mine scurgerile au insemnat sarcina decolata si hematom decidual..am facut pana in saptamana 25 progesteron injectabil(insuficienta de corp..luteal,cred) ca sa pot mentine sarcina si in pat cu picioarele in sus.

Ai grija si gaseste-ti un medic foarte bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Nu are nici o legatura cu ligamentele rotunde
Cum anume sunt durerile? iradiaza in ambele picioare?
No Spa poti lua pe toata perioada sarcinii, iar utrogestanul pana prin sapt. 16 sau 18, nu mai stiu exact.

Mergi la inceput