Clasa a I-a...2012-2013 (5)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Inseamna ca pot sa ma consolez cu ideea ca Stefan nu scrie urat, ci scrie mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Laura, multumesc si eu pentru poze si felicitari lui Rares!
Subscriu: arata foarte frumos caietele.

Ce-am observat: nu stiu cum face, dar literele a, d, o,t arata mult mai bine ca la noi.
Al meu a prins tehnica pentru 'a' de exemplu sa plece cu piciorusul, apoi urca pe contur pana la ora 1. Apoi coboara pe acelasi contur in sens invers de ceas, si inchide bucla. Evident ca in stanga literei apare linie dublata, care strica mult aspectul.
Idem la t - urca si coboara pe aceeasi linie...
Sunt chiar curioasa sa compar si volumul de munca.

Noi suntem printre cei cu teme destul de putine si fara presiune pe copii din partea invatatoarei .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Buna,

Laura, foarte frumos scrie Rares. Bravo! Conteaza mult scrisul caligrafic, il va ajuta in viitor.

Si Eva cam acelasi "volum" de tema are pe caietul tip 1, uneori tema e completata cu pagina alocata literei respective pe caietul special, sau cu vreo fisa...sau cu ceva din culegerea de romana. Uneori doamna le mai da de citit si cateva randuri din culegere.

Anya, si eu ma gandesc cu nostalgie la copilaria noastra si la cartile citite. Alternam joaca in fata blocului cu cititul..si nu ne plictiseam deloc. Chiar ii consider dezavantajati pe copiii astia fata de noi..cu toate tabletele, i-phone-urile, jocurile pe computer si desenele animate. De cate ori nu am insistat la Victor sa citeasca, am incercat sa aplic n metode: sa-i vorbesc despre avantaje, sa citim impreuna, sa merg cu el in librarie si sa aleaga ce vrea el, sa-l recompensez ptr citit, sa-l pedepsesc daca nu citeste, sa-l las sa vina de la sine. Nu prea am avut succes cu nicio metoda....pur si simplu prefera oricand telefonul, calculatorul, joaca. Rar sa vina de la el initiativa sa ia o carte. In schimb, Eva nu incepuse scoala si citea din "Insemnarile unei pustoaice". O imprumutase de la o prietena mai mare....auzise de carte de la Victor si dorea sa i-o citesc. Cum eu nu prea aveam timp in perioada aia....ii citeam eu cate ceva, continua ea singurica...culmea e ca si intelegea (ca-mi povestea dupa aia). Incetul cu incetul a inceput sa citeasca singura, carti la "moda" printre copilasii mai mari (eu patita fiind cu Victor m-am bucurat ca citeste, orice). Chiar ne amuzam asta vara la plaja, statea vreo 1-2 ore citind pe sezlong....nu se putea dezlipi de carte (volumele alea cu pustii si pustoaicele) in conditiile in care eram cu mai multi prieteni cu copii de toate varstele (doar ea si inca un baietel nu incepusera scoala ).

Ligia, pupici Raducului. Cat de repede trece timpul...parca ieri erau bebelusi si ne "auzeam" la celalalt topic. Voi sunteti norocosi cu skiatul, ce ne-am dori si noi sa stam in Brasov. Unde mai pui ca in vacanta, cand am fost la ski, ne-a lovit pe toti, unul cate unul, o gastroenterita urata de tot.....de ne-am ales doar cu 2 zile de ski si in rest zacut si medicamente. Felicitari pentru concursul de cultura generala!! E un punctaj foarte bun, uita si tu de singura greseala....totusi la 29 de intrebari a raspuns corect. Patesc si eu cu Victor, oricat de bine ar sti la anumite materii, e imposibil sa nu se strecoare o greseala.....un minus sa devina un semn de inmultire, o paranteza sa dispara ca prin minune...si normal ca se duce naibii rezultatul.

Va doresc o primavara minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

acu m-am prins de ce andrei scrie urat (in afara faptului ca natural scrisul lui e spre stanga si e obligat de linii sa-si contorsioneze linia scrisului spre dreapta) - el tre sa scrie cuvantul fara a ridica stiloul de pe foaie. si vorba lui "ia scrie tu, mami, "neimblanzit" si "optsprezece" frumos si fara sa ridici stiloul"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

cora, revin si cu poze la caietele Biancai, care e stangace. Toata liniatura si toate explicatiile sunt pentru dreaptaci. In aceste conditii mi se pare ca mandra mea chiar se straduieste si ii ies neasteptat de bine.



Ai mei scriu cu pixuri Frixion, la recomandarea invatatoarei si daca gresesc, sterg frumos fara sa ramana porci si mazgalituri, poate si de asta arata destul de frumos caietele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

maria_alexia, si ai mei tot asa au invatat sa faca a, o, t, cum zici tu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

a, pai chiar arata foarte bine caietele biancai :)
andrei nici macar nu poate scrie cu frixion (din cauza unghiului in care tine stiloul) - si eu nu am cumparat nici macar un pic, ceva. asa ca arata naspa caietele lui si asta e, abia astept sa scape de liniile de ghidare si gata:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria_alexia

Laura, multumesc si eu pentru poze si felicitari lui Rares!
Subscriu: arata foarte frumos caietele.

Ce-am observat: nu stiu cum face, dar literele a, d, o,t arata mult mai bine ca la noi.
Al meu a prins tehnica pentru 'a' de exemplu sa plece cu piciorusul, apoi urca pe contur pana la ora 1. Apoi coboara pe acelasi contur in sens invers de ceas, si inchide bucla. Evident ca in stanga literei apare linie dublata, care strica mult aspectul.
Idem la t - urca si coboara pe aceeasi linie...
Sunt chiar curioasa sa compar si volumul de munca.

Noi suntem printre cei cu teme destul de putine si fara presiune pe copii din partea invatatoarei .



Si Carla se obisnuise sa le faca asa cum ai descris tu pe a, o, c... si am pus-o sa faca din nou randuri de litere scrise corect si i-am atras atentia pana s-a dezvatat (ii ieseau tare urate). Eu nu am pretentia de la ea sa le faca frumoasa .. doar corecte. SI cum le facea nu era corect.

Laura, tare frumos scrie baiatul tau.. wow. Edit: am vazut si caietul fetitei, tare frumos! Bravo!

Cora, am mai auzit de chestia asta cu ne-ridicatul stiloului de pe hartie dar mi se pare foarte greu si.. aiurea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Si Bianca se mai plange ca o dor degetele de la Frixion. Dar si cu stilou pt stangaci spunea la fel. Adevarul este ca il tine strans tare, de parca i-ar fugi din mana.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

asta cu neridicatul e, intr-un fel, cu beneficii non-imediate. dar pe termen lung, viteza la scris creste considerabil (ca am tot citit despre chestiunile astea si, desigur, despre scrisul cu mana stanga si pozitii corecte ale caietului si de-astea, fiind dreptace cu doi copii stangaci).
si recunosc ca si mie mi-ar fi prins bine sa pot scrie asa (eu ridic tot la doua litere) - norocul meu ca scriu foarte prescurtat (si imi inteleg prescurtarile ), ca altfel eram mancata in facultate.

edit: bine ca in cazul lor nu vor mai avea pb decat cu viteza de tastare

Mergi la inceput