pensie alimentara

pensie alimentara | Autor: karm

Link direct la acest mesaj

buna ziua,sunt noua pe aici,si am o problema in legatura cu marirea pensiei alimentare a copilului:are 9 ani si s-a stability o pensie alimentara acum 5 ani de 90Ron,vreau sa fac cerere de marire dar nu stiu daca ar trebui sa precizez faptul ca locuim in Anglia iar tatal copilului lucreaza in Portugalia dar nu am dovezi in acest sens decat chitantele pe care le primesc de la posta pe care scrie ca banii sunt trimisi din Portugalia.credeti ca m-ar ajuta cu ceva sa spun ca noi locuim in Anglia si evident cheltuielile sunt mai mari!nu vreau sa angajez avocet pentru ca nu cred ca e cazul si nici nu am atatia bani sa le dau cat cer ei!multumesc anticipat!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pensia este stabilita in functie de veniturile reale stabile incasate de parintele platitor prin sentinta judecatoreasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Pentru a evita procese ulterioare de marire a pensiei, cere stabilirea ei sub forma de procente. Pensia alimentara este 25% din veniturile nete realizate de cel care o plateste, desigur, veniturile declarate si impozitate. Daca veniturile se maresc si pensia e stabilita in cuantum de 25% si nu ca o suma fixa, atunci ea va creste automat, in cazul in care cresc veniturile. Hotararea judecatoreasca este trimisa oficial la locul de munca al celuic are plateste pensia. Teoretic, este obligat sa declare toate sursele de venit legal, practic, daca nu o face si exista dovezi....se poate actiona in judecata separat...

Fascinatie

Inevitabil... Eminescu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu cred ca problema nu e simpla deloc.

Daca ea e in Uk,el in Portugalia,iar divortzul si pensia alimentara au fost facute /stabilite in Romania,atunci e destul de dificil d estabilit o alta valoare a pensiei alimentare,mai ales daca in Portugalia presteaza o munca la negru.

Oricum cred ca trebuie in Romania demarata toata actziunea judecatoreasca.nu cred ca autoritazile britanice sunt interesate d efaptul ca ea vrea marirea pensiei alimentare.

E doar parerea mea cu un pic de exeprientza personala la mijloc.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karm spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

Eu cred ca problema nu e simpla deloc.

Daca ea e in Uk,el in Portugalia,iar divortzul si pensia alimentara au fost facute /stabilite in Romania,atunci e destul de dificil d estabilit o alta valoare a pensiei alimentare,mai ales daca in Portugalia presteaza o munca la negru.

Oricum cred ca trebuie in Romania demarata toata actziunea judecatoreasca.nu cred ca autoritazile britanice sunt interesate d efaptul ca ea vrea marirea pensiei alimentare.

E doar parerea mea cu un pic de exeprientza personala la mijloc.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karm spune:

stiu ca actiunea trebuie demarata in Romania,nu am cetetenie britanica ca sa aiba loc in UK,dar nu stiu daca ma ajuta cu ceva sa mentionez in cerere ca locuim in UK sau mai mult amplific lucrurile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

karm,tzara unde locuiesti tu este irelevanta(sper ca ai semnatura tatalui copilului pentru stabilirea in UK?),potzi sa locuiesti si-n cea mai saraca tzara din Africa ca pensia alimentara se stabileste conform legii romane,un anumit procent(asta daca-mi amintesc bine ca eu n-am primit niciodata pensie alimentara,s-a stabilit minimul la momentul respectiv)din venitul tatalui copilului,insa problema este ca el trebuie sa faca dovada ca... cistiga ceva acolo.

El poate sa spuna ca nu cistiga nimic,lucreaza temporara si tzie din cistigul ala itzi trimite pentru copil.

Ma indoiesc ca el este atit de bine intentzionat si va face dovada veniturilor legale.

Dar tu de ce vrei marirea pensiei alimentare?Crezi ca el cistiga si nu-i da copilului deci ce e stabilit prin lege?

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karm spune:

merci andacos pt mesaj:eu vreau marirea pentru ca el castiga destul de bine si nu are alti copii si in afara de exact 90ron,nu-i da nimic copilului nici macar un telefon de ziua lui sa-i spun ceva,orice.si presupun ca de acum cinci ani salariul minim pe economie a crescut si totodata si nevoile copilului.ok,am inteles ca este irelevant sa mentionez unde locuieste.da am hotarare de divort unde minorul este incredintat mie.am inteles ca pensia alimentara este acum de 130ron.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Am intzeles.

Asta cred ca s epoate,poate te ajuta Marius ca eu nu ma pricep(desi mie mi s-ar parea foarte normal ca si pensia sa creasca automat odata cu cresterea salariului minim pe economie,nu s atrebuiasca sa faci tu ceva).

Despre cit cistiga el si cit da,eu itzi zic sa nu-tzi mai amarasti sufletul degeaba,asa sunt unii,uita ca sunt tatzi,daca el de la sine nu se gindeste ca un copil nu poate sa fie crescut cu suma aia...zau ca nici nu mi-as bate capul cu el.Bine ca esti sanatoasa,sa potzi munci ,sa-tzi potzi creste copilul,fara sa depinzi foarte mult de pensia alimentara.

Succes itzi doresc.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karm spune:

Pai nu prea as vrea sa-mi bat capul cu el dar mai ma enervez si eu cateodata,pune banii prin posta si calculeaza exact cati euro trebuie sa-mi trimita,la maica-mea e si rusine sa mearga sa-i ridice!merci oricum andacos!

Mergi la inceput