Cerclaj-ul si nasterea normala

Cerclaj-ul si nasterea normala | Autor: Macamica

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,

Poate sa-mi spuna cineva care a avut facut serclaj daca te ajuta la nasterea normala? Ma gandesc ca atata timp cat ai colul scurt si deschis, ar trebui sa ai o nastere normala mult mai usoara decat in cazul celor care nu au avut aceasta problema.
Daca totul decurge bine si doctorul imi spune ca nu exista riscuri, as dori sa nasc normal, dar imi este tare frica si nu stiu ce sa fac. Am auzit atatea in ultimul timp cu nasterea normala, ma refer la complicatii, diverse chestii uitate in tine, nu te coase bine dupa...sau poate prea bine :) etc...incat ma sperie si ma descurajeaza.
Am nevoie de sfatul celor care au trecut prin asa ceva.

Multumesc frumos.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

eu am avut cerclaj si am nascut repede si relativ usor, dar nu cred ca a fost din cauza cerclajului, ci pentru ca a fost a treia nastere.
nu stiu sa existe vreo legatura intre cerclaj si o nastere mai rapida/usoara.
dupa parerea mea, te refaci mai repede dupa o nastere normala (iar complicatii pot aparea si la cezariana-Doamne fereste!)
nu te speria, inapoi oricum n-ai cum sa mai dai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Macamica spune:

Multumesc frumos!
Eu am tot citit pe diverse forum-uri despre cezariana si nasterea normala...si crede-ma ca nici nu stii ce sa alegi. As vrea nasterea normala, ca sa-mi revin mai repede, dar am citit atatea dezavantaje, incat nu mai stiu ce sa aleg.
Ma gandeam ca serclaj-ul ( sau cerclaj...am vazut ca se scrie in ambele cazuri, acum nu stiu cum este corect :)) te ajuta cat de cat. Gandind logic, ar trebui sa te ajute, atata timp cat tu ai colul deschis si scurt.....acum nu stiu ce sa spun. O sa vad ce spune doctorul cand ne apropiem de termen.

Viitoare mamica de 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Eu am nascut de 3 ori natural, mi-am revenit foarte repede, la 3-4 ore ma duceam la bebelus. Am putut manca si bea imediat dupa nastere. Nu am avut nevoie de acele calmante puternice care trec in colostru si nu-i fac foarte bine bebelusului. De cusut, m-a cusut la fix :), nu mai simt cusatura in niciun fel si in niciun moment.

La cezariana pe langa refacerea mult mai grea sunt si dezavantaje care nu se vad: in timp se formeaza in abdomen aderente, apoi la o urmatoare sarcina exista un risc de ruptura uterina, riscul asta creste cu fiecare sarcina ( si cezariana). Poate iti vei dori mai multi copii. ( eu n-am stiut de la inceput ca imi doresc 3). De asemenea orice urmatoare operatie pe abdomen este mai dificila din cauza aderentelor care se formeaza.

Apoi pentru copil, nastea naturala e modul firesc de a veni pe lume si se adapteaza mai usor din punct de vedere respirator daca se naste normal.

Nu am avut cerclaj dar am avut colul scurt la sarcinile 2 si 3 si deschis in ultima luna. Am nascut repede si usor la nasterile 2 si 3. Prima, fiind prima a fost ceva mai lunga.

Alt avantaj al nasterii normale e ca de obicei prima e mai grea, urmatoarele mai usoare. La cezariana, cum ziceam, urmatoarele sunt mai riscante.

Da, este greu pentru o mamica aflata la primul copil sa digere ideea ca " pe acolo" va iesi un copil. I se pa nefiresc, ciudat, de speriat. Si mie mi se parea ciudat cand eram gravida cu primul copil. Dar asa este normal si firesc in natura si trebuie sa ne acordam timp ca sa ne obisnuim cu ideea. Corpul nostru este special adaptat ca sa faca posibila nasterea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Macamica spune:

multumesc frumos, lavi02!
conteaza enorm cand auzi si parerile altora....te ajuta sa iei decizia corecta...cel putin asa sper.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

eu am facut cezariana de 2 ori - prima data de urgenta si a doua oara programata pentru ca bebe era intarziat si nu m-au lasat dupa termen decat 8 zile. m-am refacut super usor. ;)

eu zic sa incerci o nastere naturala. cezariana e o operatie majora si are riscurile ei.

Mergi la inceput