Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (14)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Kytana, si Maya si-a dublat greutatea la 3 luni. La ultima vizita ne-a zis sa-i dan 3 pucaturi de vigantol ca are sternul putin nu stiu cum. Evident ca uit sa i le dau zilnic

Mana ma doare, dar o ignor. Ziua doarme pe mine, da. Nu-mi vine mie sa o mai dau jos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Oli, uite pe site-ul www.babyledweaning.com/features/gagging/" target="_blank">blw cateva chestii interesante despre gagging si chocking. Sincer eu sigur m-as panica daca ar fi sa se inece sau sa mi se para ca se ineaca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

informatiune utila: maine dm are reducere 15% la toate produsele. noi cred ca ne abonam la pampersii lor , chiar mi se par buni.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Lumi, bine ca mi-ai spus. De-abia luase sotul ieri 2 baxuri, da' il mai trimit si maine

Kytana, e normal si sa bea doar 1 san si pe amandoi. Am intalnit mamici carora bb le bea 1 san, doarme toata noaptea, si la trezire mai bea 1. Stellutz, am vorbit si cu mamici care si dupa diversificare se trezesc din ora in ora noaptea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Of Oli, abia astept sa ma duc pe 19 la vaccin sa intreb si aici ce zic cum cu vit D Imi pare rau ca te doare mana Lasa ca se face Maya mare si pupa si trece la mami

Am gasit un doc cu 100 retete pt BLW. Le-am citit pe primele si par interesante. Poate va sunt de folos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Merci de link, Kytana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Okay, m-am decis sa va intreb, dar sa nu dati nici cu rosii (doar daca sunt bio ) nici sa nu ziceti ca am luat-o pe aratura. DAR!

Pe fiecare site scrie altceva! Adica, de cand putem sa le dam x lucru. Pe site-urile britanice, cel putin, vad ca se da cam ORICE. A se vedea www.netmums.com/family-food/weaning-guide/baby-led-weaning" target="_blank">aici. Pe tipa de laHV cand am intrebat-o ce anume sa nu ii dau, mi-a zis de: miere, sare si zahar. In rest orice! Eu stiam de ou, ca nu se da tot odata si mi-a zis ca nu a auzit niciodata de asa ceva...
www.babycenter.com/0_age-by-age-guide-to-feeding-your-baby_1400680.bc" target="_blank">Aici este o schema pentru piureuri, se poate folosi si pentru BLW.
Pe alte site-uri scrie ca NU capsune, citrice, kiwi, pana la 1 an. Altii (chiar si pe youtube am vazut filmulete) au inceput BLW cu capsune (deci de la 6 luni). Cum triem informatiile? Voi ce NU le dati? Dupa ce va ghidati?

Acum intrebarea: suntem noi romanii mai restrictivi? Sau sunt occidentalii usor cu capul? Stiu ca este un subiect tare greu si complex, dar chiar este frustrant ca nicaieri nu exista o chestie unitara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Kytana, eu o sa spun doar cum fac eu.

Eu am mers pe mana medicului de familie, care e si pediatru.Pentru ca l-am ''testat'' inainte cu intrebari, nelamuriri etc si am fost pe aceeasi lungime de unda.Partea buna e ca daca era ceva, tot la el ajungeam.Si nu puteam sa zic ''domle, a facut alergie de la capsuni si stiu ca dvs mi-ati spus ca nu se dau capsuni pana la 2 ani (ideal), dar acum asta e, faceti-l bine''.Sau puteam sa zic, dar daca nu fac ce zice dr ,de ce ma mai duc la el?

Eu cred ca e posibil sa fim mai restrictivi ca natie. Dau alt exemplu.Dupa cezariana, sunt dr care recomanda sa se ia usor. Ca a fost operatie- sa se manance supita, ousor, iaurtel (ce imi plac mie diminutivele astea).Dr meu a zis ca mananc orice de a doua zi.Dovada ca am mancat o friptura de pui cu mult usturoi si piure (facute de soacra'mea - noroc ca stateam singura in salon ca ...mirosea) si nu am avut nimic.
Dar asta iar cred ca depinde de fapt de doctori, nu de natie. CA mai citesc si alte forumuri din afara si unii sunt mai rau ca aia de la noi cu ousorul si supita...

Acum....cum alegem informatia?Ideal ar fi ca informatia sa ni se dea.Adica de un doctor/asistenta sau cum mai e.Daca nu ni se pare ok (cum e cazul la tine), incerci sa scoti partile care nu iti plac. A zis 'chips' atunci nu ii dai chips...dar ce a mai zis?A zis de legume...ii dai.Fierte.Adaptezi ce ti s-a zis. Ma indoiesc ca zic asa sa se afle in treaba...pe de alta parte nu stiu daca s-a apucat cineva sadic sa faca experimente pe copii sa vada cum reactioneaza daca le dai cartofi prajiti.Dar cine stie, poate reactioneaza bine...
Legat de informatie - daca eu as vrea sa incep diversificarea cu caviar, probabil as gasi undeva, intr-o tara de asta nordica (?!), un grup de copii diversificati cu caviar care nu au avut nimic.Probabil cam orice varianta de bun simt as alege in sinea mea,tot as gasi pe cineva care sa o fi pus in aplicare si sa nu aiba nimic.Cum e cu capsunele...pe de alta parte mai sunt si zone cu specific. De ex copiii din Franta poate sunt obisnuiti intrauterin cu branzeturi cu mucegai.La ei poate ala e unul din primele alimente introduse .La fel poate cei din tribul nu_stiu_care sunt obisnuiti cu carnea de ren si ei incep cu carne de ren...poate tine si de gusturi,obisnuinte intrauterine si de un specific geografic.

Eu de ex nu i-am dat lui David capsuni pana la 2 ani. Si cum el e nascut in septembrie si capsunele (nu alea impaiate) apareau prin mai (?!), deja avea aproape 2 ani si 8 luni cand i-am dat prima data. A fost singura chestie pe care mf-ul a amanat-o pentru potentialul alergen. In rest de pe la un an a inceput sa manance ca noi, fara restrictii decat de bun simt (sau in fine, ''pentru o viata sanatoasa nu consumati in exces sare, zahar si grasimi'')


Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Si oricum ''socoteala de acasa nu se potriveste cu aia din targ'' si , sa fac o poanta proasta pot sa spun ca se poate ca succesul diversificarii sa fie invers proportional cu cantitatea de timp pe care o aloca mama cercetarii .
La David citeam, comparam scheme, scoteam radicali [:P], le puneam in paralel, ma uitam pe curbe de crestere, etc. Si a fost un mare fas.

Acum nu am mai citit nimic. Am scos jurnalul lui David si am zis:fac ca la David (cu ideea ca iar o sa mi-o iau in freza).Si cel putin zilele de morcov a mancat fata mea de ma intrebam daca nu o fi prea mult....Azi am bagat pastarnacul si pauza.... (pastarnacul a fost primul element de interes la David - adica nu mi-l scuipa de la inceput si mai incepea sa ia timid cate un varf de lingurita).E drept ca era si in toane proaste (o fi vreun puseu?) si dupa 4 lingurite s-a oprit.Suficient cat sa nu imi mai pun probleme daca o fi prea mult .A ras un biberon (230ml) si doarme de o ora. Ii era somn si foame...desi nu inteleg de ce, ca mancase 200 ml lapte la 10 si de-abia se trezise de vreo ora jumate).Deci sunt zile si zile, placeri si placeri...

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Stiu ca se da cate putin si crestem cantitatea treptat si pt alergii, adica daca face macar sa nu fie ceva grav dar si pt sistemul digestiv care nu e pregatit pt altfel de alimente si solicita mult organele.

Nu stiu, eu am inca reticente la blw pana copilul nu are dinti, din cate stiu eu in timpul mestecatului se secreta sucul gastric care digera alimentele bine si scoate tot ce trebuie din ele, acuma e o chestie personala, o fi un pitic de-al meu, n-o luati de buna.

Stella schema de care spui tu am avut-o eu la David, e ok, i-au placut in prima faza ca erau dulci, el si acum papa fructele cu placere. Cu legumele a fost mai greu, el fiind invatat cu dulce, nu le-a acceptat. Abia cand i-am dat ciorbitza cu bors acru a mancat, pe la 8-9 luni parca.

In orice caz, acum 6 ani se spunea ca trebuie sa inlocuiesti mesele si eu pe principiul asta l-am cam fortat sa pape, dus cu vorba, maimutzareli, etc. El a asociat masa cu joaca si manca pacalit ca sa zic asa, nu era interesul lui sa pape. Mai facem si alta greseala, vedeam ca nu papa prea mult, ii pregateam altceva doar doar sa pape. Trebuia sa-l las sa flamanzeasca ca pana la urma manca el de foame. Era f distractiv, ce sa mai...

Kytana nu te mai stresa cu asta, nu cred ca copiii englezi o fi rahitici pt ca nu li se da calciu sau d3, au ei sistemul bine pus la punct. Al meu cam tot timpul papa la un san, ideea e cat papa, la mine este lapte destul.



*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput