Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (14)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

http://www.facebook.com/de.yshop.7

Si eu am verificat cardul aseara si aveam 1700 lei deci da....si la mine a venit indemnizatia

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

hello,

RALUCA:am depus actele pt indemnz la sect 2 pe 14 ian, sapt asta mi-a venit decizia cu suma calculata. banii in martie , sper.
KYTANA:sunt bine, saru'mana, ma rog sa nu racesc si nici piticoata. bravo pt intoarcere, noi lenevim la capitolul asta, dar nu ma plang e atat de energica, numai in fundulet ar sta, da din maini din picioruse, nu sta locului 1 minut daca e treaza..
ADRIANADANA:cum mai esti azi? s-a rezolvat problema cu sanul?
OANA:bravo ca ati scapat de varicela, o faceti voi mai incolo , nu scapati, dar parca e mai bine sa fie mai maricica dra.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marikaki spune:

Salutare mamici si pitici!
Suntem si noi in zona si va citim cu drag si spor. Va apreciem ca sunteti foarte harnicute si ne oferiti multe informatii utile.
Noi asteptam cu nerabdare data de 19, sa mergem la vaccin si sa vedem cat am mai luat in greutate. Aceasta luna am cam depasit portia de Lm pe timpul noptii.
Inca nu am inceput diversificarea, dar era sa o incepem de ieri cu frisca. Eram la pozat si Raul a bagat degetelele in tortulet.
Nici noi nu am primit cadouri speciale. Imi spunea sotul ca am primit unul pentru totdeauna(pe Raul),care a fost cadou si de mos Nicolae si de Craciun .
Si noi papaim mai bine la sanul drept.
As dori sa intreb daca se mai confrunta vreo mamica cu durere sub coasta,imediat sub san. Am fost consultata de multi doctori si mai toti imi spun ca durerea ar fi provocata de efortul prin ridicare al lui bb. Totusi, nu am crezut ca asta ar fi cauza si am facut analize mai amanuntite. Totul este ok, dar durerea persista. Dupa ce am luat agumentin, ponstan, acum mi s-a recomandat sa iau zilnic 4 depon/paracetamol.
LML sarbatoritilor zilei!
Va pupam dulce!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

Va multumesc pentru grija.
Besicutele s-au facut cumva galbene, cred ca urmeaza sa faca crusta. Problema e ca aceasta cruste blocheaza canalele. Azi dimineata am scos abia 30 ml, dar la pranz 100ml. Sper sa fie bine.
Dari a avut canalul lacrinar infundat. Mi s-a spus tot asa, sa o las in pace pana la 1 an. Dar la 9 luni n-am mai putut. Se trezea saraca cu ochiul lipit si umflat si mi-a fost frica sa nu faca infectie. Am fost la Craiova si i-au desfundat canalul in cinci minute, fara anestezie. Nu m-au lasat in sala, deci nu stiu cum a fost. A plans destul de mult dar a trecut. Am incercat si noi masaj, picaturi tot felul, dar fara succes.
Copii sunt muciosi, eu la fel si ma doare gatul fff tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Salutare,
va scriu cu bebe in fata laptopului, si tasteaza si el pe unde ajunge (deja sta in fundulet mai mult nesustinut, adica se tine singur de varful picioarelor ).
Pt mamica cea nou venita - Simona, parca - mie nu mi se pare deloc ca bebe tau papa putin laptic, adica el si-a dublat greutatea asa cum trebuie si e in parametri normali. Eu m-am uitat pe carnetul de la primul copil si cam 700 ml papa si el, in cazuri exceptionale ajungea la 900-1000 ml. Unii papa mult cantitativ si asimileaza putin, altii papa putin si asimileaza chiar tot. David, baietelul meu papa (atunci cand nu sunt eu acasa si ii da maica-mea cu biberonul) cel mult 120 ml. Atat a papat si in prima luna, atat papa si acum. Daca incearca sa ii dea mai mult, refuza. La san nu stiu cat mananca, dar niciodata nu papa amandoi sanii si nici mai mult de 5min, deci nu cred ca papa mai mult. Fiecare e cu ritmul lui, nu incerca sa il grabesti, ca risti sa pici in extrema cealalta, camereu se poate si mai rau, ceea ce nu va doresc, dar ti-am zis asta numai ca sa te multumesti cu ce ai!

ANAOMARIA - Bebe meu dupa vaccinul de 4 luni a fost tare miorlaicios, la o saptamana a racit tare rau, nasuc cu secretii, tuse garla, respiratie ingreunata, mai ales noaptea, febra. Am tras cu el ceva, mai ales la aspirat, ca urla tare si se agita, dar eu zic ca merita sa insisti ca astfel se elimina secretiile si il feresti de o eventuala infectie. Si noi l-am tratat cu Eurespal, Eferalgan, aerosoli cu ACC+ ser, spray cu apa de mare in nasuc de f multe ori pe zi, apoi aspirat temeinic si il puneam cu caputul mai sus in timp ce dormea. Am pus sub cerceaf o paturica impaturita si asa respira mai bine. Apoi pt ca febra nu a cedat dupa 3 zile de antitermice si pt ca secretiile erau tot mai abundente, am primit si antibiotic 5 zile.
Tie de ce ti-a dat si Fluimucil si ACC pentru ca au aceeasi substanta activa? Si Fluimucil sub ce forma i-l dai? Aerosolii ne-au facut si nou tare bine, dupa sedinta curgeau secretiile din nasuc si putea sa pape si el mai bine.

Kytana felicitari pentru prima intoarcere, noi inca mai asteptam. Chiar aseara am schimbat patutul lui David si vroiam sa pun salteaua la nivelul intermediar de frica sa nu cumva sa se intoarca singur cand nu suntem noi pe faza,sau sa nu se prinda de margine si sa aterizeze jos, iar sotul a ras de mine, ca el nici nu se intoarce macar si eu il si vad facand acrobatii, asa ca am amanat treaba.

vreau sa multumesc si eu celei ce a aflat despre More Milk plus, datorita lor am cutia de lp neinceputa, astept ca la 6 luni sa o fac cadou unui bebe mai mic. Eu am avut lapte multt si mereu ma mulgeam si puneam rezerve la congelator, pentru ca din prima saptamana dupa nastere am inceput scoala si bebe a ramas cu mama acasa, care i-a dat cu biberonul. Apoi in noiembrie am avut baiatul cel mare internat si fugeam acasa sa ii dau la asta mic sa fuga, sau ii mai dadea mama de la congelator cand nu puteam sa merg (ca nu are nici acum un program de papa si suge si din ora in ora). Ideea e ca scazuse productia de laptic, asa mult ca mereu ma gandeam sa ii dau lp sa nu cumva sa sufere de foame. acum avem laptic de ajuns, dar la pompa nu mai reusesc sa scot mai mult de 30-40 ml. Is buni si aia, ma mug de fiecare data si pe zi reusesc sa umplu cate un recipient de 120-180 ml si il avem de rezerva pt cand lipsesc eu. Am luat pana acum Ceaiuri de la fares, hipp, galafor, galafor forte, ceai de fenicul, chimen, anason,dar acum nu isi mai faceau efectul. pastilutele astea m-asu scos din depresie si eu la randul meu am spus la multe mamici despre ele, deci cine le-a descoperit si a dus vb mai departe despre ele, poate scrie la comerciant sa ceara o reducere . Gata pauza, fug la miorlaicioasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Marikaki, nu m-am confruntat cu durerea asta, nu stiu ce sa zic.

Adrianadana, nu ai putea sa alaptezi cu protectii de silicon ca sa scapi de muls laptele? Mie mi-a fost usor sa alaptez cu protectii, am facut-o aproape o luna si ceva.

Mie mi-a intrat indemnizatia marti, pentru 2 luni.

Oana, ma bucur ca Sohia a scapat de varicela. Are timp sa faca de acum inainte .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianadana spune:

Carmen sincera sa fiu am uitat cu totul de protectii, cu toate ca le-am folosit la inceput. Acum nu stiu ce sa zic. M-am obisnuit cu pompa, bebe papa bine, la ore relativ fixe. La pompat scot cam 170-200ml (noaptea chiar 300ml) in max 10-15min. fac asta de 6 ori pe zi (la fiecare masa a lui Vladi). e cat de cat ok asa, mai ales ca nici Vladi n-a gasit niciodata alinare la san, la folosit doar pt masa. M-am gandit sa continui cu acest sistem cat mai pot, apoi sa inlocuiesc masa de noapte cu lm de la congelator (cred ca am cam 15l) sau cu lp - asta ca sa nu mai mulg noaptea.
Dar e bina ca mi-ai amintit de protectii. Poate le pot folosi cand mai am cate un canal infundat, pentru a ma ajuta bebe sa-l desfund
Eu una sunt multumita ca am reusit sa alaptez atat. Asta pentru el caci mie mi-a fost destul de greu si sincera sa fiu nu am vazut placerea alaptatului. Dar m-am chinuit pentru el si sunt multumita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Multumesc celor care mi/au dat add pe facebook Raman datoare

Carmen eu sunt nascuta pe 4 decembrie

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Buna, mamici dragi!

Azi am tot aruncat cate-un ochi pe forum, dar n-am avut timp sa si scriu.

Oana, ma bucur ca ati scapat de hopul cu varicela. Cu mai merge cu diversificarea?

Kytanutz, felicitari pt prima intoarcere!

Am sunat de dimi la pediatru sa vad daca-i mai dau morcov dupa ce l-a varsat ieri si mi-a zis sa nu-i mai dau (mersi, Oana ca m-ai atentionat sa sun pediatra). Mi-a zis sa incerc un fruct precum marul sau portocala Nu m-am abtinut sa nu o intreb de portocala, daca nu cumva e prea acida pt stomacelul lui ca sa-i dau de pe acum, iar ea ce-mi raspunde?? Ca n-are nimic, doar are vitamina C, iar bebe are nevoie de ea Pai si ce legatura are una cu alta, stau eu si ma intreb... Doar pt ca are vit C nu insemna ca nu-i face rau la stomac...

Apropo, am inceput sa citesc din cartea dr Spock despre diverisificare si zice despre toate citricele ca trebuie introduse in jurul varstei de un an pt ca ele cauzeaza eruptii. Iar inceputul diversificarii se face cu fructe coapte, nu crude. Acuma stiu ca fiecare autor e cu teoriile lui, dar parca asa mi se pare si mie mai logic.

I-am ascultat de dimi sfatul pediatrei (pana sa ma documentez eu) si i-am dat suc de mar, dar la fel, a varsat la 4 h dupa aceea, deci tot nu i-a priit.

Am citit acum in carte ca se poate incepe diversificarea foarte bine si cu piureuri de legume fierte si cred ca asa voi face. Unu la mana, vreau sa incep cu ceva fiert, nu crud, doi la mana, prefer sa incep cu legume ca sa nu mi le refuze dupa aceea. Le voi fierbe si ii voi da la inceput un piure mai diluat, apoi din ce in ce mai solid.

Apropo, dr Spock incurajeaza si cateva obiceiuri de-ale autodiversificarii, cum ar fi ca bebe sa primeasca de la 6,7 luni un aliment in manuta, pe care sa-l poata molfai (il ajuta si pt cand ies dintii si are dureri). Si precizeaza ca desi nu au dinti, copii pot mesteca cu gingiile bucatele de fructe sau legume coapte incepand de la 6 luni. Bine ca la inceput, se da foarte bine pasat, apoi se paseaza din ce in ce mai putin. Cat despre riscul de inec el creste daca intorducerea de solide se face prea brusc sau prea tarziu, deci dam piureuri mult timp, dar si daca ii fortam sa manance. Iar dr Spock ne incurajeaza sa-l lasam sa manance singur cu manuta, daca doreste, bucatele mici.

Concluzia e ca-s dezamagita de pediatra si ca mai bine citesc o carte Ii voi da maine morcovel fiert piure mai diluat... daca mi-l varsa mai aman diversificarea, insemna ca nu suntem pregatiti, chiar daca asta insemna sa-l pun la san din ora in ora. Ps, am revenit cu ora baitei mai devreme la 7, cum aveam programul inainte, adica. El e tare somnoros seara si uneori mi se intampla sa-l trezesc eu din somn pt baie la 8.30 si nu mai vreau sa fac asta. Chiar daca statea treaz mai mult seara, tot nu dormea mai legat noaptea. Asa macar ii fac baia devreme si doarme apoi toata seara, fara sa-l mai intrerup eu si se odihneste si el. Tre sa invat sa ma culc si eu devreme cu el, ca sa nu mai pic de somn nopatea.

Am vazut ca ati scris mult dar nu mai am forta sa nominalizez, fug la somnic, ca brotacul face nani de la 7.30 si ne reauzim maine! Va si s-aveti o noapte neagra (vorba Dariei, ca tare scumpica a fost, Carmen)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Adrianadana, 15L de lm la congelator? esti tare . in ce ii pastrezi?



Mergi la inceput