Delfinasi jucausi de iulie-august (98)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

onimir, noi am facut cerebrolysin la inceput si efectele au fost fff bune.
bine, Ianu a a vut hemoragie cerebrala gr I-II, cvadrupla circulara de cordon, detresa respiratorie.

cat priveste diagnosticul de autism,sa fim seriosi.
asta se face dupa observatii serioase, atente, de catre acelasi medic intr-un interval de timp,nu asa,de azi pe maine.

Ianu , la prima vedere pare un copil cu ADHD.cand mi s-a spus asta, dna psiholog a avut parte de un discurs nu tocmai elegant din partea mea.
pe scurt, strumful meu a stat fix o ora si 20 de min fara sa se miste,ca sa se uite la 101 dalmatiuni .

altul mi-a dat tonotil. daca ii dadeam,cred ca ajungeam eu la 30 de kg de cat as fi alergat dupa el!

investigatia este una complexa, iar mama este cel mai important pion,pt ca stie exact comportamentul strumfului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Alina, cam asa ceva . Merci. Dar balena stiti de unde as putea lua?

La multi ani Elena!!

Paula, mamica lui Raul Ionut nascut la 24.07.2010 si 22+ , bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

La multi ani rubia! sa fii sanatoasa si iubita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui paula_m

Alina, cam asa ceva . Merci. Dar balena stiti de unde as putea lua?

La multi ani Elena!!

Paula, mamica lui Raul Ionut nascut la 24.07.2010 si 22+ , bb2



balene am vazut in benzinarii, ikea sau

http://www.nichiduta.ro/detalii-produs-9282/jucarie-balena-medie-plus/

au si pe albastru...

da pe google balena de plus, du-te pe imagini pana vezi ceva ce iti place si care e de cumparat de aici

dar in benzinarii daca te duci, in rompetrol parca sau omv, gasesti toate animalele posibile si imposibile...eu mereu vreau sa ii iau lui Andrei si nu ma lasa sotul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Ce m-am saturat!! Vreau si eu o pauza...
Raul are o sapt de cresa si de azi iarasi au inceput mucii. Mucii, ca mucii, dar face febra...si eu nu ma descurc cu febra, eram obisnuita cu bronsiolitele, la care nu face febra, acum nu mai face bronsiolite si face febra si nu stiu sa o tin sub control.
Oare cand scapam de ele? De virozele astea nenorocite?

Paula, mamica lui Raul Ionut nascut la 24.07.2010 si 22+ , bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

PAULA, la vara! Din pacate, nu ai ce sa ii faci. Bine totusi ca nu face 40; nasi Rebecai au ajuns aseara cu baiatul la spital cu febra peste 40 (in conditiile in care ii dadusera deja antitermic) avand membrele vinete (cica asa se intampla la febra foarte mare, peste 40).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

paula,ti se va spune ca pana isi face imunizarea,le face pe toate.
la vara,e musia sa prinzi o luna fara nimicuta,raceli,viroze,enteroviroze si ii faci imunograma completa. costa vreo 450 de lei si iti arata buba.apoi vreo 3 sapt de slanic moldova sau praid.dar nuc red ca se paote ca atunci ar trebui sa nasti.daca te-ar inlocui un bunic, o bunica din dotare sau amcar o matusa,ar fi minunat.
nu ai salina artificiala in oras?
e buna cand e sanatos si ajuta f mult plamanii.
in bucuresti e una la pasajul marasesti si alta la palatul copiilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onimir spune:

Buna fete,
am mai scris un mesaj dar l-am pierdut.
Oricum tot despre raceli si gradinita era vorba.Si Victor a mers la cresa 4 zile si apoi a stat 10 acasa din care 5 cu febra.Apoi, cand ii spuneam ca o sa-l ducem la cresa cand se va face bine, incepea sa tuseasca fortat ca sa ne arate ca inca e bolnav.Astazi l-am dus din nou si aproape ca nu vroiau sa-l primeasca ca nu aveam aviz desi se vedea clar ca nu mai are nici muci , nici nu mai tuseste iar ceilalti copii tuseau in cor,dar lor se pare ca nu le-a cerut nimeni aviz.

lalala noi i-am dat encefabol timp de 10 zile si acum pauza 10 zile dupa care ar trebui sa ia tonotil, dar o sa mai vedem pentru ca intre timp vom merge din nou la control.Lui Victor nu i-a dat stari de agitatie nici encefabolul, nici cerebrolisyn.Si se pare ca si tratamentul si mersul la cresa ii sunt de ajutor.Poate si faptul ca ne ocupam si noi mai mult de el.

Histamina si eu cred ca un diagnostic ca autismul nu se da asa usor si i-am adus contraargumente mai ales ca aveam parerea a inca doi medici, unul psiholog si altul neuropsihiatru, din urma, ca altfel dupa doctorita eram deja in comisie.Ne-a cam bagat spaima in noi, dar faptul ca nu a scris un diagnostic care sa cuprinda cuvantul autism m-a mai linistit putin.
Va doresc o saptamana fara raceli, copilasi cuminti si sarcini usoare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Raul are puroi la amigdale, deci e pe antibiotice si febra e cam incontrolabila deocamdata. Cel putin degeaba ii dau antitermice al 4 ore, ca nu-si fac efectul. Azi noapte la o ora de a novocalmin avea 39.
Adriana, m-ai speriat...eu lesin de ii vad membrele vinetii...dar e f adevarat, ca lui Raul aextremitatile ii sunt reci ca gheata in febra.

Nicoleta, e aproape de noi Praidul. Dar pana la urma salina asupra ce are efect?

Paula, mamica lui Raul Ionut nascut la 24.07.2010 si 22+ , bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

salina are efect asupra sistemului respirator,pe care il fortifica,maturizeaza, imunizeaza.

pt cei cu alergii respiratorii sau cu degranulari masotciare nasoale se da cromoglicatul de ........sodiu!
sarea are clor-sodiu ca formula.
e f buna prietena cu plamanul si cu creierasul.

deci vindeca sau amelioreaza,astmul alergic,alergiile, un plaman obosit de n raceli.dar cura se fac eins tare de sanatate perfecta!

Mergi la inceput