Buburuze de mart-apr 2013 (18)!

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

Citat:
citat din mesajul lui Pisica_mov

Si cam cum s-ar infecta un bebe cu hep B pana la varsta de 5 ani??? Ca la dentist nu merge, manichiura nu si-o face...
Numa'' nu stiu cum sa procedez, sa nu ii faca prima doza in maternitate...Bine, avand in vedere ca oricum ii dau bani neonatologului, sper sa ma inteleg...Am auzit ca se si reped sa le faca vaccinul, nu-l curata bine si hop! ii capseaza.

nu stiu daca acum e la fel dar cu 7 ani in urma cand m-am dus sa nasc mi-au bagat sub nas o foaie printata pe care trebuia sa o semnez si prin semnatura imi dadeam consimtamantul sa-mi fie aplicate mie si copilului orice manevre si proceduri considerau doctorii ca sunt necesare. Daca mai exista formularul asta eu una scriu pe el negru pe alb ca nu vreau sa-i faca nici un vaccin sau injectie. daca nu mai exista oricum imi voi lua de acasa o foaie printata in care voi cere acelasi lucru si avand in vedere ca merg cu sotul sa ma internez sper sa reusim sa luam un nr de inreg de la internari. daca nu accepta ii amenint cu daaâtul in judecata- la mine asta a functionat intotdeauna!

37 + Radu Tudor - AMR 3 SAPT
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Aveti aici schema vaccinurilor:

www.desprecopii.com/info-id-1207-nm-Schema-vaccinurilor-obligatorii-si-optionale.htm" target="_blank">http://www.desprecopii.com/info-id-1207-nm-Schema-vaccinurilor-obligatorii-si-optionale.htm



32+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

La maternitate se dau copiilor la aprox 2-3 ore de la nastere anti hep b si la 3-4 zile se da BCG.
Asa e Veve Mara stiu ca acum 20-15 ani erau multe cazuri de hep b luate de la spital din cauza ca nu se respectau regulile de sterilizare a instrumentelor si inca se mai foloseau injectii de acelea de sticla si metal . Acum o data cu aparitia injetiilor de unica folosinta s-au diminuat foarte tare cazurile de transmitere in spitale. Acuma intotdeauna va fi o probabilitate ca un copil sa ia hepatita b din spital. Fiecare mamica face cum simte, te inteleg avand in vedere si meseria ta, asa cum mi se pare normal ca o mamica ce are virusul sa-si doreasca aceasta vaccinare. Este cazul cumnatei mele, este purtator al acestui virus, dupa ce s-au luat analizele micutului si au aratat ca nu este infectat imediat i-au facut vaccinul.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
34 saptamani+ AMR 6 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Neata burtici!

Ati avut ceva spor zilele astea!

Mara - ma bucur ca ai trecut cu bine peste operatie si tu si Robert!

Aruam - si ptr tine scoatem un rand de motate saptamana viitoare...nu-mi vine sa cred ca ne apropiem de finish cu toatele si ne vom tine puiutii in brate!

Adina - io de obicei am tensiunea 10/6...undeva la 12 sau 13 cu 8 sau 9 simt ca imi explodeaza inima-n piept iar pulsul e undeva pe la 110 mai mereu...a existat o perioada cand luam si io metropolol, acum doar astept sa imi treaca aceste episoade...ma retrag undeva intr-un colt si stau linistita si culmea imi revin si incerc s-o las mai moale...DAR nu am avut niciodata 15 cu 10/11...asta mi se pare prea mult si mi-ar da mult de gandit...sper sa iti dea doctorul tratament cat mai repede si nu ti-ar strica sa stai acasa...stiu...si io imi doresc sa vin la munci pana la finalul lunii asteia adik pana la 35 de saptamani, dar nu experiemntez probleme cu tensiunea similare celor povestite de tine...sanatate multa!

Emilia si Eva - felicitari ptr locurile ocupate si va doresc sa ajungeti cat mai sus!

Ariana - ma bucur ptr vestile bune de la eco!

Despre vaccinuri, le voi face pe cele obligatorii asa cum i le-am facut si fetei, dar am o nelamurire referitoare la BCG-ul care exista pe piata acum la noi, adik cel importat...au fost niste cazuri tare naspa pe la inceputul anului asa ca tare mi-as dori mai multe info despre el...

Ciudatica - bine ai venit pe la noi si te asteptam sa fii mai activa!

Ramonik - bine ca in final stai acasa...odihna placuta! Cat despre prenatal si postnatal, depinde de la medic la medic...io l-am cerut de 31 de saptamani acum ptr ca sa-mi mai maresc veniturile ptr indemnizatie...la prima sarcina au fost doar cateva zile de prenatal si restul pana la 126 le-am luat postnatal ca deh erau mai multi banuri decat indemnizatia.

Despre somnul de noapte si noi experimentam multe treziri, ba de pipi, ba de intors de pe o parte pe alta...ba de Piscoata de una sau doua ori pe noapte de sete sau mai stiu io ce motive...azi noapte cel putin nici nu mai stiu numarul trezirilor...cateodata adorm repede la loc, cateodata ma uit pe pereti cu orele, dar deja nesomnul ptr mine nu mai e noutate...probabil ca nazdravanelul ma vrea antrenata ptr cand o veni. :))

Ce mai era...saptamana viitoare merg si io ptr streptococ si secretie vaginala si pe 28 am programare la eco sa vedem daca s-a intors sau nu nazdravanelul...am o vaga impresie ca nu dupa loviturile in vezica, col si ce mai e pe jos pe acolo pe care le primesc zilnic...si cred ca o sa stabilim si o data a cezarienei in functie de asta...

Gata! Va poop pe toate toate! Sa fiti cuminti!



Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si32+ Radu Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Elenaionascu, va fi o adevarata aventura cu gemenasii mei. Aseara mi-au facut cam aceeasi schema, ea a cantat la pian (cred ca i-a placut partitura pe care a ascultat-o) iar el a stat mai cumintel, asa ca, a trebuit sa o suporte si pe sor-sa in capul lui... Cred ca "morisca" mea ni se va urca la toti in cap. Azi dimineata la 7 a inceput sa faca kickboxing, deci n-am mai dormit. Abia acum s-a potolit.
Cu perna de graviduta si cu 2 perne sub cap dorm si eu. Am tot incercat sa pun o pernita sub burta, dar ma jeneaza. O sa caut o pernita si mai subtire...
Liza, asta va fi cea mai frumoasa aniversare Sper doar ca gemenasii mei sa nu iasa afara sa imi ureze personal "La multi ani!"
aadina, si eu zic sa ai mare grija cu tensiunea, pt ca este mare. Din cate am inteles de la o alta mamica de gemeni care a nascut prematur, se pare ca a avut un puseu de tensiune care i-a dezlipit placenta si a nascut la 29 sapt... Din fericire, dupa chinuri mari prin spital, copii sunt bine.
Mara, tare ma bucur ca ati terminat cu operatia si ca amandoi sunteti bine.
aranna, felicitari pentru dolofanica Si eu cred ca mai are timp sa isi dea jos fularelul pana in aprilie cand nasti. Se face frumos afara, o sa ii fie cald si o sa il dea jos
Katy, ma consolez si eu la gandul ca exista si mame de tripleti carora le este si mai greu
Wow, Aruam Pregatim motatele pentru tine!!! O sa fii prima din gasca! Stai cumintica sa nu vina mai devreme de luni...

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

30+ cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

Doar eu o sa-i fac toate vaccinurile fiica-mi? I le-am facut si lui Tudor si a reactionat foarte bine , dar na, eu nu citesc toate aberatiile de pe net si prefer sa am incredere in medici si ca si Mara , nu pot risca sa nu le fac in conditiile in care sotul poate aduce de la spital tot felul de crocobauri.
Iar treaba cu autismul provocat de un vaccin este o mare idiotenie, autismul este o boala care apare intrautetin , insa se manifesta dupa nastere. Ma rog, nu pot impartasii cu voi aceleasi idei despre vaccinuri fiecare este liber sa aleaga, dar in tara asta mor multi oameni pt ca nu au inca o cultura medicala.

Am iesit in mall sa mananc la chinezesc ca muream de pofta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosanne spune:

Buna
Eu o sa fac toate vaccinurile....acum i-am facut Dianei si varilix.....sa nu cumva sa faca ea si sa dea si lui Rares. Exista atatea pericole in jurul nostru.....vaccinurile sunt doar o mica mica parte....

Roxy, mamica fericita de Diana (20.04.10) si cu Rares 26+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Pity cu respect pentru opiniile tale, nu inseamna ca cineva care nu-si vaccineaza copilul in urma unei documentari nu inseamna ca nu are cultura medicala. Sunt o persoana care-si face control stomatologic la 6 luni, papanicolau la 1 an, analize cand cred ca am probleme. Cand am avut dereglare de tiroida, degeaba m-am plans de simptome la doctorita de fam , singura m-am interesat ce trebuie sa fac (analize) si analizele au confirmat banuielile mele si asa am putut rezolva problema. Nu sunt chiar medic, dar nici o ignoranta.
Daca s-a demonstrat intr-o instanta in statele unite ca vaccinurile pot avea si efecte negative, dupa mai multi ani de cercetari si familiile au fost despagubite inseamna ca este un sambure de adevar.
Oricum eu nu judec pe nimeni orice decizie ia, este o chestiune personala, de familie pe care ambii parinti de comun acord o decid.


Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
34 saptamani+ AMR 6 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Ok eu astazi am avut o bebelina miscacioasa care s-a jucat cu al meu col. A fost dezastru.
Oricum fetele nu vreau sa ne suparam pentru anumite idei diferite. Aici suntem pentru a ne astepta impreuna bebelasii. Deci daca am suparat pe cineva .

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
34 saptamani+ AMR 6 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pity27 spune:

u v-am zis ca stau prost cu nervii in perioada asta.
felicitas, nu cred ca ai suparat pe nimeni, dar asa cum crezi tu cu convingere ca vaccinurile dauneaza copilului, asa cred si eu cu tarie ca lui Tudor i-au priit atunci cand jumatate din copiii din clasa de la gradi a stat pe perfuzii in spital pt ca au contactat rotavirusul si nu aveau vaccinul facut, iar noi inafara de 2-3 scaune diareice nu am avut nimic.
insa eu nu incerc sa incurajez pe cineva sa le faca, d-aia exista doctori pe lumea asta,ca sa le cerem lor sfatul si nu pe goagal, ca sa-l citam pe primarul de la sectorul 5 sau pe forumuri.
probabil ca incredere mea in doctori si in sfaturile lor vine din cauza omului de langa mine, pe care-l consider un geniu al medicinii , iar daca el nu s-a opus vaccinarii propriului copil, inseamna ca toate sunt roz.

aura, mami lui Tudor 09.09.2010 si Ioana AMR 5 SAPTAMANI SI 3 ZILE

Mergi la inceput