Scandalul carnii de cal

Scandalul carnii de cal | Autor: Letitia1

Link direct la acest mesaj

Nu stiu daca s-a discutat si in presa romana despre acest lucru. Pe scurt, acu vreo 10 zile s-a descoperit ca produsele ready made pentru microunde (gen burgeri, lasane, Shepard's pie)contin carne de cal in loc de carne de vita (asa cum scrie pe etichete). In urma cercetarilor s-a descoperit ca sursa carnii de cal este Romania iar repercursiunile pot fi foarte neplacute. Investigatiile continua si dimineata la radio spuneau ca si Cipru ar fi implicata. Sintem iarasi in presa straina, for all the wrong reasons.

The EU commissioner for agriculture is also due to meet Romania's foreign minister on Monday.

The Romanian President Traian Basescu has warned that his country could face potential export restrictions and lose credibility "for many years" if his country's butchers are revealed to be the root of the problem.



http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-21406778

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Da, se vorbeste in presa romana.
Sigur ca fiecare parte implicata zice ca alalalt e vinovat.
Pana acum nu se stie cine a incalcat vreo lege.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Pana acum fiecare a dat vina pe celalalt. Curios este ca firmele britanice si franceze au fost indicate cu nume si prenume, dar despre firmele romanesti se scrie vag in presa ca fiind "doua abatoare". Ori carnea, indiferent de forma ei (carcasa, carne sau carne tocata) circula prin Europa cu acte. Acte pe care se scrie in clar numele furnizorului, destinatarului si al producatorului.

Eu ma gandesc sa nu fie iar ca in cazul castravetilor spanioli care erau de fapt muguri nemtesti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Cica francezii au cuparat carnea de cal de le abatoarele romanesti si pe urma au prelucrat-o si au vindut-o sub forma de lasane, burgeri si altele in UK si alte tari europene. Romanii spun ca francezii cind au cumparat carnea, stiau ce cupara si acuma fac pe niznaii. In produsele FIGUS in special, s-a gasit carne de cal, in proportie de pina 100%, desi pe eticheta scria carne de vaca. Daca ar fi scris carne de cal cica nu ar fi fost nici o problema .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Am auzit si eu stirea pe un post TV nemtesc de stiri azi dimineata. Al meu a zis ca e mai sanatoasa carnea de cal decat cea de vaca, asa ca el nu vede o problema in asta

Importatorii respectivi or fi avut ochelari de cal, de-aia nu au vazut ca scrie carne de cal si nu de vaca

Trebuia sa mai apara vreun scandal, ca altfel poate ne plictiseam.

O zi faina !

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
Al meu a zis ca e mai sanatoasa carnea de cal decat cea de vaca, asa ca el nu vede o problema in asta


Sa inteleg ca voi mincati carne de cal des?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Nu des, dar mancam din cand in cand.

In general carne de pui si peste Nu ne omoram insa dupa carne, am putea trai si fara (dar cum ai mei stau la noi si gatesc ca in Romania, tb sa luam carne pt ei). Cu fiica-mea ne certam mai mereu, ca nu vrea carne mai deloc, zice ca e "veghetariana"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Englezii au un cult pentru cai. Nici prin cap nu le-ar trece sa-i manince, sa-i vezi iarna la pascut cu hainute pe ei sa nu le fie frig. Iubesc si au o grija grozava de ei. Plus ca atunci cind cumperi un produs pe care scrie vaca, te astepti sa fie vaca, nu cal, chit ca o fi mai sanatos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui Letitia1

Englezii au un cult pentru cai. Nici prin cap nu le-ar trece sa-i manince, sa-i vezi iarna la pascut cu hainute pe ei sa nu le fie frig. Iubesc si au o grija grozava de ei. Plus ca atunci cind cumperi un produs pe care scrie vaca, te astepti sa fie vaca, nu cal, chit ca o fi mai sanatos.


In Elvetia am vazut ca cea mai ieftina carne era cea de cal. E doar o chestie de mentalitate pana la urma - musulmanul nu mananca porc, indianul vaca, romanul caine. Dar carnea e carne - nu mi se pare una mai (putin) nobila ca alta. E de preferat sa stii totusi ce mananci. In fiecare an de Paste in RO incep zvonurile cu carnea de caine vanduta in loc de miel (cica la gust n-ar fi foarte diferita). Nu stiu cat e legenda; eu continui sa sper ca mananc miel :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marcia03

Am auzit si eu stirea pe un post TV nemtesc de stiri azi dimineata. Al meu a zis ca e mai sanatoasa carnea de cal decat cea de vaca, asa ca el nu vede o problema in asta




Nu, nu-i problema...probleme vad cei care au platit mai mult, ca vaca-i mai scumpa si cei care au cumparat cal si credeau ca-i vaca (probleme cu etichetarea).
Undeva e buba, doar ca nu se stie unde, degeaba mananca bors unii-altii, ca lantul e mai mare, carnea a circulat pe diverse acte; in plus, si-au amintit unii ca acum ceva vreme voiau romanii sa taie caii de la Letea si poate aia o fi carnea, de cal chinuit ca doar prosti care scriu presa nu-s doar romani...
Se cam stie ca carnea e plecata din Romania si se mai stie ca a ajuns in lasagne. Pana nu se scot actele...nimic concret. Doar speculatii.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missdarcey spune:

Atunci cand cumperi o lasania cu £ 1,29 chiar poti sa ai pretentia sa mananci ceva decent ?poate nu tot ce e scump e bun dar cu siguranta ceea ce e eftin e de proasta calitate. Pentru noi ready meals , burgers ,never!Mai bine rod un morcov... Eu stiu ca au indicat ca sursa de provenienta Polonia si Italia , apoi caii salbatici din Romania . Azi au alte idei...

Da de ce l-ati bagat si pe basescu in asta ? ca eu stiam ca el e cu flota nu cu herghelia.

Mergi la inceput