Divort din strainatate (copil nenascut inca)

Divort din strainatate (copil nenascut inca) | Autor: mess0804

Link direct la acest mesaj

Am nevoie de niste sfaturi din domeniu.
cred ca am ajuns in punctul in care privesc posibilitatea divortului si sa imi cresc copilul singura... nu e asta subiectul de plans ...
vreau doar sa stiu cum as putea sa desfacem contractul cat mai usor si civilizat.
Noi suntem casatoriti in Ro, locuim in UK de cativa ani insa eu vreau sa ma intorc in Ro (cel putin temporar cateva luni pana si dupa ce se naste bb, o sa stau la mama)
M-am uita pe net insa vad tot felul de forumlare de la autoritatea
tutelara, rapoarte de ancheta sociala, tb sa declari ce serviciu ai si cat castigi, etc.
Nu ma intereseaza acord pt pensie alimentara, oricum el nu are venituri fixe deci nu i se poate impune o suma, daca si cat o sa vrea sa dea e problema lui.
Eu nu o sa am servici cateva luni (am lucrat cu contract, o sa iau matternity allowance de aici de la stat pt 9 luni, e suma mica si de aceea si pt ajutor ar fi mai bine sa stau in Ro o perioada).

Cum e cel mai usor sa facem ? am putea sa divortam acum pana nu e nascut copilul fara sa declaram nimic de el?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Divortul se pronunta in tara in care a avut loc actul oficial de casatorie deci pentru voi Romania.
Desigur se poate in Romania apela la diferite forme de desfacere legala a casatoriei unele mai usoare altele mai complicate asta depinde doar de voi doi ce cale alegeti.
Copilul insa fiind conceput pe perioada in care voi sunteti sot si sotie va avea ca si tata pe sotul tau. Nu tine de dorinta ta. Este dreptul copilului. Absolut identic pensia alimentara nu tine de dorinta ta pentru ca este dreptul copilului. Se stabileste prin instanta de judecata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess0804 spune:

Asta stiu ca e tatl copilului, nu o neaga niciunul din noi.
Cu pensia alimentara mi se pare complicat, el e persoana fizica autorizata aici, deci poate avea venituri 0 intr-o luna sau venituri mari in alta. Se declara singur cat ai castigat la sf anului. Nu am vrea sa trebuiasca sa traducem mii de hartii din fiecare luna pt autoritatile din Ro.
Eu o sa apar ca n-am servici si am domiciliul la mama ? Avem acte de rezidenta aici, dar nu am domiciliul pe pasaport schimbat (nu am renuntat la buletinul de Ro). Oricum stam in chirie si n-o sa avem nici o adresa aici daca plec in Ro cateva luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca totul este Ok intre voi in privinta divortului se poate prin notar dar nu de azi pe maine. Oricum finalitatea va fi tot prin judecatorie unde se va pronunta divortul.
Copilul va avea domiciliul in functie de domiciliul parintului care il va avea in intretinere. Pt cazul prezentat de tine in Romania cf actelor oficiale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Intai de toate tre sa te gandesti la interesul copilului, asta ia in calcul si instanta.

Divortul se da in Rom, pt ca aici a fost incheiata casatoria.
Vai aparea cu datele de pe buletin iar daca tu stai la alta adresa decat cea de pe buletin, tre sa informezi instanta si ai sa apari cu adresa unde stai in fapt ca si domiciliu ales, acolo iti vor fi trimise citatii, instiintari, etc.
Legat de pensia de intretinere...e dreptul copilului, chiar daca tu nu ai nevoie...e dreptul lui, fa-i un cont cu acea suma.

De ce nu recurgeti la un mediator?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess0804 spune:

Adresa din buletin e adresa de la mama, deci e ok.

Asta cu pensia alimentara nu inteleg cum se stabileste, trebuie dovedit venitul, sau poate doar decalra ca o sa dea atat? La partea cu doveditul mi s-ar pare complicat, am vrut acum cativa ani sa facem un credit in Ro si tin minte ca ne-au cerut tot felul de acte de la "autoritatea competenta" de aici si am renuntat sa mai facem ca nu am reusit sa convingem autoritatile romani ca astia nu au autoritati competente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess0804 spune:

Din ce am vazut pana acum pe net: "cānd īntre#355;inerea este datorat#259; de p#259;rinte, ea se stabile#351;te pān#259; la 1/4 din venitul s#259;u lunar net pentru un copil" ... deci banuiesc ca trebuie divedit cumva venitul ...

Iar la chestia cu ancheta sociala asta e pe formular:
"So#355;ia: (NUME SO#354;), īn vārst#259; de [...] ani, a absolvit studii superioare #351;i este de profesie [...], unde realizeaz#259; un venit net lunar de [...] lei.
So#355;ul: (NUME SO#354;), īn vārsta de [...] ani, a absolvit studii superioare #351;i este de profesie [...], unde realizeaz#259; un venit net lunar de [...] lei."

offf.... intotdeauna m-am ocupat doare eu de toate hartoagele, incepand cu abon la tel pana la acte importante, nu am inima sa umblu sa obtin zeci de acte, sa traduc zeci de acte...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Tot ok era si daca adresele nu coincideau.
Pensia alimentara...depinde, cum stabiliti voi.
Dar, din cate inteleg eu, varianta unei despartiri e gandita doar de tine....ideal ar fi, sa discutati, sa cadeti de comun acord....daca e comun acord, atunci tot de comun acord puteti cadea si la o suma a pensiei alimentare...daca nu mai e comun acord, stabileste instanta in functie de venituri (la noi s-au cerut de la angajator veniturile pe ultimele 6 luni).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

N-ai ce sa umbli, n-ai ce sa obtii, n-ai ce traduceri sa faci.....ancheta sociala se face la domiciliul indicat de tine, nu tre sa umbli tu, vin ei. Deasemeni se solicita si ancheta sociala la domiciliul tatalui, chestie care nu te priveste pe tine.
Mai departe....daca nu sunteti de comun acord la o suma pt pensia alimentara, se solicita de la angajator veniturile (aici e posibil sa trebuiasca sa faci tu o traducere la un traducator autorizat)...in rest, de trimis, se ocupa instanta...dar, pt a simplifica si mai mult, vb, cadeti de acord in toate si mergeti la notar....asta e varianta in care divortezi dupa nasterea copilului, cu un certificat de nastere al copilului...daca divortezi inainte, se schimba nitel datele problemei, Marius banuiesc ca stie cum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess0804 spune:

Deci se poate cadea de acord la suma, nu trebuiesc "demonstrate" veniturile ? (sotul nu are angajator, nu are salar)

Trebuie asteptat pana se naste copilul sau putem sa facem la notar si inainte ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teo2104 spune:

Pt. mess0804: Buna, este prima oara cand scriu pe un forum, am incercat sa-ti scriu pe privat, dar dupa ce ti-am scris mesajul, am constatat ca nu primesti mesaje private... in fine, iti lasasem id-ul de mess, sunt intr-o situatie asemanatoare cu a ta, asa nu stiu cum putem comunica. Da-mi tu o idee.

Mergi la inceput