Comunicarea eficienta

Comunicarea eficienta | Autor: larasarit

Link direct la acest mesaj

Ma preocupa in ultimul timp subiectul, am citit pe ici pe colo, imi doresc sa imbunatatesc comunicarea in relatia de cuplu macar de la nota 2 la nota 5, 6
Uitati teoria:

Asculta foarte atent continutul a ceea ce spune celalalt, dar urmareste-i si starea afectiva.
Enumera nemultumirile, supararile si rezolvati-le pe rand, impreuna.
Cere si ofera feed-back.
Nu devia discutia de la problema in cauza.
Nu favoriza aparitia sentimentului de nevionovatie.
Nu presupune ca intelegi gandurile si sentimentele celuilalt, cauta sa afli de la el care sunt.
Tonul vocii trebuie sa fie calm, ferm si empatic.
Nu folosi un limbaj jignitor.
Da-i sansa celuilalt de a termina ce are de spus, nu intrerupe discutia brusc.
Dupa ce spui ca te deranjeaza, precizeaza neaparat ceea ce vrei de la interlocutor.
Exprimati-va nemultumirile clar, precis si cu exemple concrete.
Nu incepe propozitia cu "tu esti..", "tu faci.." deoarece ii provoci resentimente celuilalt, ci vorbeste la persoana intai ("eu simt..", "eu ma simt in felul x cand tu faci y")
E indicat sa empatizezi cu perspectiva celuilalt.

Voi cum comunicati eficient?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pe ce criteriu ai clasificat relatia ta(voastra) la punctajul 2 ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Ne lovim fiecare de un zid si toata comunicarea se reduce la "taci, spui numai tampenii, nu vezi ca ma uit la tv, am treaba la pc, mananc (sau orice altceva)?" din partea lui iar eu oricum stiu tot ceea ce ar urma sa spuna, in orice situatie si moment si asa m-am plictisit de caracterizari negative si de atentionari fara rost ca nici nu ma mai obosesc sa le aud, inteleg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Larasarit, eu cred ca o comunicare asa cum doresti tu poate fi initiata, dar e nevoie de un punct de plecare pozitiv, fara bruiaje cum ar fi televizor, calculator, copii, facturi pe masa sau mai stiu eu ce. Spre exemplu sa zicem ca pregatesti o cina intr-o atmosfera linistita, cu muzica in surdina, tv si pc stinse. Doar voi doi. Si incearca sa nu vorbiti despre copii. Discutia se va lega si in felul asta vet redescoperi ce frumos e sa stati de vorba ca pe vremuri. Si daca reusiti sa gasiti macar trei momente de genul asta de comunicare linistita si nebruiata intre voi, incet incet o sa poti adresa si nemultumirile si sentimentele si problemele si dorintele. Doar nu incepe direct cu asta, vor veni natural, de la sine, daca pregatesti terenul. In general momentul pentru discutii nu e atunci cind spiritele sunt infierbintate, cel mai bine se sta de vorba cind e liniste si in afara si in voi. Si da, asculta-l, da-i senzatia ca te intereseaza ce are de spus, ce se intimpla cu el, ce stresuri, probleme are, fara sa il judeci, fara sa il certi. Trebuie creata o atmosfera "safe" pentru asta, de incredere, sa poti spune orice si sa stii ca nu va degenera in cearta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

cristoiu - ceea ce spui tu este tipic feminin O sa se enerveze.

larasarit.

Scrie o lista mai jos cu:
1. ce nu iti place la el.
2. Ce iti place la el
3. ce nu iti place la tine in raport cu tine
4. ce nu iti place la tine in raport cu el
5. ce ai dori sa se schimbe la el
6. ce ai fi dispusa sa schimbi tu in raport cu el
7. ce nu ai dori sa schimbi niciodata la tine in raport cu el dar lui nu-i place asta.
8. ce crezi ca nu-i place lui la tine


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Multumesc Cristoiu, mai am multe de invatat si vreau sa cred ca putem mai mult decat atat.
O sa fac lista Marius.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Marius, scuze, nu inteleg ce vrei sa spui, cine sa se enerveze? nu e chiar tipic feminin ce spun, si sotul meu ar spune fix acelasi lucru. Am intrat sa dau un sfat, nu sa ma laud, insa sotul meu si cu mine chiar avem o comunicare cum nu am mai intilnit in nici-o relatie in jur si nici in vreuna anterioara pecare sa o fi avut. Si la noi cam asa functioneaza. Avem nevoie de timp, liniste si ne place sa petrecem timp impreuna. Si suntem amindoi foarte finely tuned in a percepe ce se intimpla cu celalalt, sau mai bine zis ca e ceva in neregula. Ne citim foarte bine unul pe altul.

Si discutiile nu sunt mereu despre nemultumiri, uneori il ascult vorbind ore in sir, fara sa il intrerup, doar ascultindu-l, fiindca de asta are nevoie. Si eventual de un sfat la final, sau un cuvint de suport. Alteorivorbim despre noi, despre ce ne satisface in relatia noastra, despre ce apreciem unul la altul. Dar si asta vine oarecum natural, fara program gen hai sa stam jos ca am o lista pe puncte de discutat. In general comunicarea de genul asta se construieste din aproape in aproape, nu se aseaza omul pe scaun ca la judecata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Ia sa vad ce am gasit..
1. Se enerveaza din nimic. Modul agresiv de exprimare. Nu e dispus sa lase de la el. Nu il asculta pe celalalt pt ca stie el mai bine.
4.Incapatanarea. Autosuficienta. Nu gasesc punctul de plecare pozitiv despre care vorbeste Cristoiu.
8.Mi-a spus de multe ori ca absolut tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Si eu si el, macar la nivel declarativ facem eforturi, el supraomenesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Nu, hai sa o luam altfel.

Cum a fost la inceput?

1. Ce ti-a placut la el?
2. Ce iti placea din ce facea el?
3. Cum vorbeati/comunicati la inceput?
4. Ce te-a facut sa zici DA
5. Pe el ce l-a atras la tine?
6. Ce l-a determinat sa spuna DA
7. Ce iti place la el acum?
8. Ce ii place lui la tine acum?
9. Cit de des rideti impreuna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

@cristoiu - Hai nu te enerva. In general barbatii nu functioneaza asa cum ai propus tu.
Chiar daca pare sec ce am propus eu, este foarte concis fara povesti prea multe si asa (probabil) mi-as da seama mai usor si relativ direct cum se vede relatia lor din punctul de vedere "al ei". Desigur eu gandesc de pe pozitia barbatului. Si bineinteles nu inseamna ca toti barbatii vor gandi ca si mine dar probabilitatea de a gandi ca si mine este mai mare decat probabilitatea de a gandi ca si tine. Nu te superi da?

Mergi la inceput