Motricitatea fina.

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Cred ca ti-ai putea face o idee urmarind si vorbind cu alti copilasi de varsta lui, stiu ca nu sunt toti la fel, macar asa in linii mari, sa ai cu ce compara.
A mea de cand o stiu a fost centrata pe analizat, invatat, observat. La 3 ani stia tot, dar absolut tot, fieare lucru din casa, de afara la ce foloseste, sa faca ea, sa vada ea cum, culorile le stia chiar inainte sa le poata pronunta, numerele, ea venea la 2 anisori si 3 luni si imi cerea sa le scriu pe caiet, din nou si din nou, la 3 ani calcula
Peste 30 de minute isi petrecea facand doar o singura activitate, deci f mult timp si nu cred ca este ea o exceptie..
Am incurajat-o sa vorbeasca despre ceea ce simte si acum regret, pune niste intrebari de iti sta mintea in loc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Ela daca instinctul tau de mama iti spune ca e ceva e mai bine sa-l urmezi...nu uita insa ca fiecare copil are ritmul lui.
Poate metoda prin care incerci sa-l inveti numerele nu e cea mai buna in cazul lui...daca incerci sec repeand numerele sau aratandu-i degetele poate i se pare neinteresant. Incearca de exeplu pe o carte ilustaa sa numarti obiecte, nu stiu...
Fiecare copil are lucruri de care e pasionat. Incearca sa folosesti ceea ce face cu placere pentru a-l invata si alte lucruri pe care nu-i place sa le faca.
Metododa cea mai buna de a invata e prin joaca. Si cel mai important, unele lucruri pe care le invata si tie ti se par banale pot fi marete pentru un copil mic. De exemplu sa puna niste boabe de fasole intr-o sticla cu gura mica...pentru noi adultii nu e mare lucru dar pentru un copil de 2 ani e ceva maret .


In alta oridine de idei, ai stima mea. Stai cu 2 copii mici acasa si ai puterea sa te ocupi de ei. Eu pe cel mare il tin exilat la gradi zilnic pana la 16. Nu reusesc sa ma ocup bine de amandoi. Conider ca e mai fericit la gradi decat cu mine stresata acasa, facand toate lucrurile pe fuga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Nu te grabi cu stima Angiuta ca uneori imi vine sa fug de`acasa!
Am reusit sa ma organizez cat de cat cei drept dar am renuntat la mine destul de mult.
Nu am vrut ca startul relatiei cu sora lui sa fie perturbat de nimic. Daca il duceam la gradinita asocia usor gradinita cu venirea lui bb si se putea simti indepartat in favoarea noului venit. Se putea inchide in el sau mergea la polul opus. Indiferent cum nu era prea bine nici pt el nici pt noi in viitor.
Oricum din anul asta va merge. Asa ca un an nu o sa mor... hmmm... discutabila treaba
Nu am numarat doar degetele...am incercat orice... filmulete pe you tube.. dansat, topait, betisoare, ceas... hmmm...toate in joaca. Am desenat peretii!!! Eu cu mana mea! In conditiile in care nu am nici cea mai mica urma de talent la desen...

Mergi la inceput