Fier de calcat versus statie de calcat

Fier de calcat versus statie de calcat | Autor: dicirstea

Link direct la acest mesaj

Avand in vedere ca are peste 15 ani scula mea Philips , ma batea gandul sa cumpar unul nou.
Acum sunt nevoita sa fac acest lucru luni dimineata la prima ora, deoarece a cedat fizic (psihic cedase mai demult).

Vreau unul care sa calce singur intrucat urasc aceasta activitate. Cum nu cred ca s-a inventat inca asa ceva, vreau ceva care sa calce perdelele si sacourile fara sa le luceasca.

Ce-mi recomandati?
Cu ce sunt mai bune statiile de calcat?
nu as vrea sa fie ceva foarte complicat ... sa va spun ca am o scula pretioasa de la Zepter nefolosita de la cumparare? E o chestie care se ataseaza la un fel de aspirator cu aburi...numai gandul sa montez chestia aia ma face sa fug de acasa...

Stiu ca sambata seara colegii forumisti abia asteapta sa raspunda la chestii din astea casnice, dar poate totusi .....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

De ce nu-l folosesti pe ala de la Zepter?
Din ce stiu eu sunt foarte bune produsele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Nu stiu ce scula ai tu nescoasa din cutie de la Zepter, insa daca fabrica singura aburii, eu te sfatuiesc sa-l rogi pe sotz sa ti-l (ti-o) monteze, sa-l puna in functie si sa-ti faca o demonstratie pe un proposop de bucatarie. (apoi ai sa-i multumesti si ai sa te extaziezi "ce fain !").

Fara gluma, cu o centrala de calcat cistigi cam 40% din timp, fierul de calcat e mai usor in mina, il alimentezi de mai putine ori, debitul e constant si puternic. Eu zic sa incerci. De 15 ani eu folosesc numai centrale cu abur (ultimele sunt marca Domena), doar in casa de vacanta am fierul de calcat din tinerete.

Eu sunt amatoare de ceva/cineva care sa-mi puna lucrurile calcate in dulapuri, asta e ceva care nu-mi place. Daca aveti o solutie ma intereseaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Iete www.zepter.ro/MainMenu/Products/HomeCare/CleanSy/Aqua-Jebo.aspx" target="_blank">ASTA este!

Iti dai seama...sa scot aspiratorul ca sa calc...ce-o fi fost in mintea mea cand l-am luat, nu stiu
Acum rad cand vad reclama asta...cica sa-l folosesti atunci cand te grabesti , pai numai pana il scot din debara, pana-i pun apa si pana se incalzezte, pana atasez fierul ... am transpirat deja si tre' sa-mi fac un dush...plus ca am ocupat juma de casa...

Eu am luat instalatia pentru ceea ce face ea la baza, pe vrmea cand aveam 2 pisoi in casa, pentru oparit-dezinfectat covoare, tapiterii. E adevarat ca la asta a fost superbuna, a facut imaculate rosturile si toate spatiile de ordinul micronilor din baie si bucatarie, dar fierul de calcat nu l-am folosit niciodata de ....12 ani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik



Eu sunt amatoare de ceva/cineva care sa-mi puna lucrurile calcate in dulapuri, asta e ceva care nu-mi place. Daca aveti o solutie ma intereseaza.

Mik.




sa-ti explic...am o vreo 4 stive de haine impachetate deja de cateva zile puse in asteptare in dormitor. Le asteapta sa se usuce pe cele spalate ieri si pe cele din masina de acum (toata lumea murdareste ca noi? sau numai ai mei murdaresc tot ce poarta zilnic?)
Nu are sens sa fac 10 munci, la fiecare spalare sa le pun in dulap, cand eu spal zilnic, asa ca astept sa se faca maldarul mare ca sa scap o singura data.

Si acum la durerea mea arzatoare... care e totusi diferenta intre chestiile astea calcatoare? Nu cea din reclame ma intereseaza, ci cea de la utilizatori .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Dcristea, eu ti-am scris avantantajele dinioarea - cistigi timp pentru ca :

  • ce tii in mina e mai usor de manevrat decit un fier clasic (e mai usor in greutate)
  • debitul de abur e mai puternic si e constant (la unele se mai si regleaza)
  • il alimentezi cu apa mai rar caci rezervorul e mai mare

Cistigi cam 40% din timp (dar totusi nu calca singurel).

Dezavataje :
  • costa mai scump
  • ocupa ceva mai mult loc
  • daca-l lasi sa cada pe jos iti pare mai rau decit un fier clasic


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik


Dcristea, eu ti-am scris avantantajele dinioarea - cistigi timp pentru ca :
  • ce tii in mina e mai usor de manevrat decit un fier clasic (e mai usor in greutate)
  • debitul de abur e mai puternic si e constant (la unele se mai si regleaza)
  • il alimentezi cu apa mai rar caci rezervorul e mai mare

Cistigi cam 40% din timp (dar totusi nu calca singurel).

Dezavataje :
  • costa mai scump
  • ocupa ceva mai mult loc
  • daca-l lasi sa cada pe jos iti pare mai rau decit un fier clasic


Mik.


Ha, asta e un dezavantaj clar pentru 2 maini stangi, ca de-alde mine.
Ca si antichitatea mea, daca nu cadea de pe dulap, cred ca isi mai facea treaba si acum.
In apararea mea ... l-am cocotat ca sa nu ajunga maimutele mele curioase la el...

Deci statie zici ... stai sa pun niste link-uri cu ce gasesc, ca am vazut si eu ca sunt scumpoase, dar cum il voi folosi zilnic, vreau sa-si merite banii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Si eu am tot un " pilips " caruia ii aprind a9 -a lumanarica in tort,luna viitoare .Inca tine,dar imi trebuie si mie altul....asa ca al meu berbat vrea sa imi ia ..asa ceva http://www.masini-calcat-rufe.ro/

Doar ca loc unde sa o mai pun si pe magadoanta asta,chiar ca nu mai am.
Asa ca eu cer si eu pareri despre masinariile astea,poate poate are cineva si ma mobilizez sa ii fac loc in casuta noastra

Cat despre spalat hainele....hmmm.....sunt greu de egalat,d' armite de intrecut .Si taman zilele trecute mi-a zis adio uscatorul de la masina ....asa ca acum e chin si cu uscatul,abia astept sa se incalzeasca sa le scot in curte

Daca iti iei ceva inaintea mea,da de stire sa vad cum ma orientez si eu.

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009
Desaga Mosului,plina de surprize,va asteapta cu mare drag ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alex@Sara

Si eu am tot un " pilips " caruia ii aprind a9 -a lumanarica in tort,luna viitoare .Inca tine,dar imi trebuie si mie altul....asa ca al meu berbat vrea sa imi ia ..asa ceva http://www.masini-calcat-rufe.ro/

Doar ca loc unde sa o mai pun si pe magadoanta asta,chiar ca nu mai am.
Asa ca eu cer si eu pareri despre masinariile astea,poate poate are cineva si ma mobilizez sa ii fac loc in casuta noastra




Nu-mi spune ca l-ai luat in serios!!
Am avut rabdare sa ma uit la jumatate de prezentare a chestiei asteia...cred ca e buna numai pentru hoteluri..
Tu nu ai vazut ca lucrurile calcate in prezentare erau GATA CALCATE? Aveau 2 cute pe mijloc de la impaturit. daca vedeam o camasa scoasa din masina si calcata in sistemul asta ... mai ziceam, dar asa? si singura camasa calcata au scos-o cu cute, pai cine mama naibii poarta asa ceva...la un moment dat zhiar zice in prezentare sa ai grija sa nu pui pe masa zone calcate anterior...altfel cred ca o iei de la cap.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Am gasit asa:
www.electrocasnicediscount.ro/statie-de-calcat-cu-aburi-rowenta--dg8421-generator-pro-precision/860.htm" target="_blank">Rowenta www.computeruniverse.net/en/products/90465829/rowenta-dg-8421.asp" target="_blank">ca asta
www.electrocasnicediscount.ro/statie-de-calcat-cu-abur-hoover-ironspeed-srd4110/1133.htm" target="_blank">Hoover Ironspeed www.tesco.com/direct/hoover-ironspeed-srd41102-ironing-system/460-5357.prd" target="_blank">nu am auzit de marca asta
www.electrocasnicediscount.ro/statie-de-calcat-cu-aburi-tefal-gv8461/433.htm" target="_blank">Tefal www.shopmania.ro/masini-de-calcat/p-statie-de-calcat-cu-aburi-tefal-gv8461-40459106" target="_blank">asta se mai gaseste pe la noi

si ami era disponibil un Bosch, dar avea rezervorul mai mic si nu l-am mai luat in calcul.

Alte recomandari?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina30 spune:

Hi,


Raspund repede, preferatul meu Tefalul... Ca are si placa f f buna: il am de vreo 2 ani, nu chiar acelasi model; ca idee, cand calci mult se umezeste bine zona de sub masa de calcat, daca ai parchet sa pui un covor ceva.
Al meu are numai 5 bar, asta e si mai puternic.. Ca idee pretul e f bun, uite aici cat e in germania...
http://www.amazon.de/Tefal-GV8461-Express-Turbo-Autoclean/dp/B006TYYNK4

Are aproape 5 stele si 5 posibile

Mergi la inceput