O radiografie a invatamantului din Romania

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Mi se pare mai oportun pentru cei cu medii foarte mici sa aiba posibilitatea de a invata intr-o scoala de meserii. Asa ii baga in clasa a-IX-a la liceu si li se cere teorie pana la absolvire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui grati.ela

un articol stupid care, printre altele, incearca sa-i deseneze monstruos pe acei cativa care iubesc matematica (da, exista si au si ei dreptul de a fi instruiti!)

"Invatatura din constrangere nu este facuta sa ramana, dar cea care patrunde in suflet prin dragoste si bunavointa, aceea ramane acolo pentru totdeauna" Sfantul Ioan Gura de Aur


Articolul il gasesc lung, exprimind un punct de vedere personal.

Am incercat sa fac problema de mate de clasa a 6-a si trebuie scrise ecuatii (2) lineare pentru a fi rezolvate. Abstractia : text - > ecuatie nu e la indemina unui elev normal (inverstrat de la natura cu un QI mediu).
Ceva e in neregula, daca apar asa probleme la clasa a 6-a.
Nu, materiile nu trebuie sa fie facute pentru genii, copiii foarte inzerstrati ar putea sa promoveze mai repede clasele si facut ceva pe nivelul lor, insa manualul unei generatii trebuie sa fie manual pentru toti.

Nu stiu cum e acum (am mai spus-o) insa cei care nu erau buni la matematica pe vremea
mea avea mai putine posibilitati sa razbeasca, caci liceele la care programa de matematica era mai usoara erau foarte putine (filologie, liceu sanitar, liceu de muzica).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Cei cu medii mici nu intra la licee teoretice.
Ci la filiera tehnologica de unde ies cu o meserie dupa X-XII clase.

Insa de catva timp se discuta reinfiintarea scolilor si liceelor profesionale facute harcea-parcea de abramburica. Chiar citeam deunazi ca la discutii participa si patronatele.

Nu toti trebuie sa-si dea bacul si sa urmeze o facultate.

O scoala buna trebuie sa aiba grija ca toti elevii ei sa-si gaseasca un drum in viata fie ca drumul ii va duce intr-o fabrica, croitorie, cizmarie, fie ca ii va duce spre inginerie, profesorat etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Citeam pe forumul edu o discutie va citez cateva opinii:

"Invatamantul obligatoriu presupune parcurgearea acelorasi discipline, cu un numar minim de ore tot obligatoriu, inclusiv in cei doi ani terminali, clasa a IX-a si a X-a!"

"In acest moment toti elevii sunt obligati sa parcurga cei 10 ani de invatamant obligatoriu, dar cei doi ani terminal de invatamant obligatoriu-cl.IX-a si a X-a- sunt tratati in mod diferit, atat de MEC cat si de elevi.

MEC a realizat pt. scoala profesionala o struto-camila, planul cadru, in care elevii parcurg si obiectele invatamantului teoretic (din cauza obligativitatii claselor a IX-a si a X-a), cat si obiectele specifice meseriei!"

"Invatamantul obligatoriu presupune parcurgerea unor discipline, ce fac parte din TC= trunchiul comun, cu un numar IDENTIC de ore, indiferent de profil, real (mate-info, stiinte), umanist (filologie, stiinte sociale), SAM, vocational (tehnologic sau artistic). "




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Mik acuma e cam asa:
Sunt licee teoretice care au profil real-uman.
Realul cuprinde mate-info si stiintele naturii
Umanul cuprinde filologie si stiinte sociale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Mie imi este greu sa cred ca in Romania cineva e format sa semneze hartie ca nu vrea sa dea bacul.
Si daca semneaza inseamna ca-si merita soarta. Pana la 18 ani ar trebui sa fii capabil sa te descurci cu astfel de magarii daca chiar se intampla.

Mie invatamantul romanesc mi se pare total neadaptat, ramas cu mentalitati invechite, total deconectat de parinti si de elevi. Cred ca omul are dreptate in principiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Apropo de trunchiul comun. Nici vorba ce scrie acolo!

Fii-mea e la stiinte sociale. Face matematica, insa doar 2 ore/saptamana. Fizica 2 ore, Chimie 1 ora. Matematica, fizica si chimia au un nivel mult mai scazut decat ce se studiaza la stiintele naturii si mult, mult, mult mai scazut decat la mate info.

Si ma indoiesc ca cei de la mate-info au 4 ore de istorie cum are ea.

La filologie se studiaza mai multa latina + teza.
La stiinte sociale cu toate ca este tot uman, se studiaza mai multa logica + teza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Un articol primit pe mail.

Iata unele dintre motivele pentru care japonezii sunt acolo unde sunt...

Despre Japonia si japonezi

Sa trecem in revista, mai jos, zece lucruri interesante despre Tara Soarelui Rasare, care ne ajuta sa intelegem mai bine o civilizatie impresionanta:

1. La intrarea in fiecare casa japoneza, podeaua este ridicata cu aproximativ 15 centimetri, ceea ce indica faptul ca cei care intra trebuie sa se descalte si sa-si puna papuci. La intrarea in camerele cu podea din "tatami" (o podea traditionala facuta din paie de orez, cu margini din brocart), pragul este inaltat cu 2-5 centimetri, ceea ce inseamna ca si papucii
trebuie lasati la usa .

2. Filmele de animatie japoneze reprezinta 60% din productia mondiala in domeniu. Si pentru ca Japonia are atata succes cu desenele animate, in tara exista aproape 130 de scoli pentru actorii care isi pun vocea pe aceste filme.

3. Japonia are procentul cel mai mare de locuitori in varsta din lume, respectiv 21%.

4. Arhipelagul japonez are in componenta 6.800 de insule. Peste 70% din populatia Japoniei locuieste la munte. Tara are, totodata, si 200 de vulcani.

5. Primii locuitori ai Japoniei au trait in Paleolitic, in urma cu 30.000 de ani I.H.

6. Speranta de viata a japonezilor este cu 4 ani mai mare decat a americanilor, respectiv peste 82 de ani.

7. Japonia este a doua tara din lume cu cea mai mica rata a omuciderilor. Cu toate acestea, tot in Japonia exista o padure recunoscuta in toata lumea pentru faptul ca este preferata de sinucigasi, perimetrul fiind impanzit de schelete umane.

8. Japonia a dat 18 laureati ai Premiului Nobel, in chimie, medicina literatura si fizica.

9. Carnea de cal cruda, denumita "basashi", este o delicatesa in Japonia.

10. Rata de scolarizare in Japonia este de 100%, in consecinta rata somajului este mai mica de 4%.


Tot din Japonia, 10 lucruri care au retinut atentia lumii dup#259; marele tsunami din 11 martie 2011

1. CALMUL. Nici o imagine cu lovituri in piept sau durere s#259;lbatica.
Durerea în sine a fost elevata.

2. DEMNITATEA. Cozi disciplinate la apa si alimente. Nici un cuvant sau gest dur.

3. CAPACITATEA. Arhitecti incredibili! Exemplu: cl#259;dirile s-au leganat, dar nu au cazut.

4. GRATIA. Oamenii au cumparat doar ceea ce aveau nevoie zilnic, incat toata lumea sa obtina ceva.

5. ORDINEA. Fara jafuri în magazine. Fara claxoane si depasiri in trafic. Doar intelegere.

6. SACRIFICIU. Cincizeci de muncitori au ramas sa pompeze apa de mare in reactoarele N. Cum vor fi recompensati vreodata?

7. TANDRETE. Restaurantele au redus preturile. Un ATM nepazit era nefolosit. Cei puternici aveau grija de cei slabi.

8. FORMARE. Toat#259; lumea stia exact ce sa faca; batrani, copii ... Si au facut exact doar ce trebuia.

9. MEDIA. A manifestat o magnifica retinere în buletinele de stiri. Nimic senzational. Doar reportaje calme.

10. CONSTIINTA. In cazul în care se intrerupe curentul intr-un magazin, oamenii pun lucrurile inapoi pe rafturi si pleaca în liniste.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Mie imi este greu sa cred ca in Romania cineva e format sa semneze hartie ca nu vrea sa dea bacul.
Si daca semneaza inseamna ca-si merita soarta. Pana la 18 ani ar trebui sa fii capabil sa te descurci cu astfel de magarii daca chiar se intampla.

Mie invatamantul romanesc mi se pare total neadaptat, ramas cu mentalitati invechite, total deconectat de parinti si de elevi. Cred ca omul are dreptate in principiu.

Marina


si daca ar semna tot nu vad ce obligativitate as avea sa nu ma inscriu...singura cale sa ma impiedice sa ma inscriu este corigenta si acum sa fim seriosi daca elevul e de nota 3 -4 la mate cum o sa ia bacul..profesorul de ce trebuie sa fie obligat sa-i treaca musiaa clasa , ca sa se inscrie si ei la bac...la liceul ala e ceva putred in gogosile pe care le vand copii parintilor...parerea mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
2. Filmele de animatie japoneze reprezinta 60% din productia mondiala in domeniu. Si pentru ca Japonia are atata succes cu desenele animate, in tara exista aproape 130 de scoli pentru actorii care isi pun vocea pe aceste filme.


Argument de rahat, scuzati-mi expresia. Sunt EXTREM de perversi.

Mergi la inceput