Samburei si dovlecei de Sept-Oct 2013 (5)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Plecam in Italia, in Como, sa petrecem cateva zile cu familia sotului, sora lui locuieste acolo cu familia, Mister se va putea juca in tihna cu cei trei verisori (al patrulea e... pe venite la sfarsitul primaverii). E o zona tare faina, munti, lac, Elvetia la 20 de minute...tare imi place acolo.

Sotul a asistat la nastere, a fost cu mine la cursurile ante-natale unde se recomandau sa vina si viitori tatici, dar pana sa vina momentul ma tot tachina spunandu-mi ca lasa-lasa, o sa vad eu, o sa ma duca la spital si apoi o sa fuga la pub si nu o sa iasa de acolo pana nu se naste bebele (dar era clar ca glumea). Dar cand a fost sa fie a stat cu mine tot timpul, de cum am ajuns amandoi la spital, pana in sala de operatie, cand a fost imbracat si el in "scrubs" si a stat langa capul meu, el l-a primit im brate pe bebe prima data (eu fiind imobilizata pentru cezariana). Acum il tachinez eu, spunandu-i ca i-am facut-o, ca am "decis" sa se rupa apa la o ora cand toate puburile erau inchise . Nici nu si-ar pune problema acum sa nu asiste la nasterea copilului lui, si recomanda tuturor prietenilor sau colegilor viitori tatici sa nu rateze aceste momente intr-adevar unice.

Dark Bendis 10+
& The Goblin Prince (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui DarkBendis

Miha, o sa razi de mine, dar eu iti spun cu mana pe inima ca, desi mi-am luat si eu sterilizator, pompa (ne-electrica, ci doar Avent manuala) plus monitor video audio nu le-am folosit nici macar o singura data Am alaptat (exclusiv pana la aproape 6 luni, dar Mister s-a intarcat chiar inainte sa faca 2 ani) dar doar de la san, deci nu a fost nevoie sa folosesc nici sterilizatorul si nici pompa, iar saracul monitor nici nu a fost scos din ambalaj, noroc ca nu am dat eu banii pe el - dar noi avem o casa micuta, doar 4 camere, bucatarie si baie, toate pe un nivel si deci il auzeam pe cel mic fara probleme, oriunde as fi fost in casa. Dar voi avea grija si de data asta sa le am pe toate, de fapt le si am, ca le-am pastrat in cutii in pod, mai ales ca nu voi mai putea sta acasa cu bebe cat am stat data trecuta, deci vrand nevrand va trebui sa "dau la pompa".



Dark Bendis 10+
& The Goblin Prince (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"



Nu rad, nu rad pentru ca fiecare situatie este diferita. Dar pe mine m au ajutat. Stii tu, ce mi e bun mie, nu neaparat sa ti fie bun si tie.
Mie mi a placut mult mai mult mulsul decat senzatia aia de alaptare directa la san. Nu stiu, poate nu vad eu sanii ca pe ceva maternal, poate mai mult ii vad ca pe ceva sexual. Mi am zis ca la urmatorul bebe, doar ma voi mulge, dar chiar nu stiu ce decizie voi lua pana in momentul respectiv.

Te pup DarkBendis. Si o saptamana usoara, asa ca inainte de vacanta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui DarkBendis

Plecam in Italia, in Como, sa petrecem cateva zile cu familia sotului, sora lui locuieste acolo cu familia, Mister se va putea juca in tihna cu cei trei verisori (al patrulea e... pe venite la sfarsitul primaverii). E o zona tare faina, munti, lac, Elvetia la 20 de minute...tare imi place acolo.

Sotul a asistat la nastere, a fost cu mine la cursurile ante-natale unde se recomandau sa vina si viitori tatici, dar pana sa vina momentul ma tot tachina spunandu-mi ca lasa-lasa, o sa vad eu, o sa ma duca la spital si apoi o sa fuga la pub si nu o sa iasa de acolo pana nu se naste bebele (dar era clar ca glumea). Dar cand a fost sa fie a stat cu mine tot timpul, de cum am ajuns amandoi la spital, pana in sala de operatie, cand a fost imbracat si el in "scrubs" si a stat langa capul meu, el l-a primit im brate pe bebe prima data (eu fiind imobilizata pentru cezariana). Acum il tachinez eu, spunandu-i ca i-am facut-o, ca am "decis" sa se rupa apa la o ora cand toate puburile erau inchise . Nici nu si-ar pune problema acum sa nu asiste la nasterea copilului lui, si recomanda tuturor prietenilor sau colegilor viitori tatici sa nu rateze aceste momente intr-adevar unice.

Dark Bendis 10+
& The Goblin Prince (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"


Ohhhh ce frumos DarkBendis!
Ma emotioneaza tare povestile nasterii! Sunt sigura ca isi aduce aminte de foarte multe ori de momentele si sentimentele pe care le a trait atunci! Si cat de mult efect a avut asupra lui acel nou pui de om, fiul lui!

In legatura cu vacanta, Italia este superba! Noi am avut luna de miere in Italia, dar din pacate sotul a luat o camera (viteza bat o vina), n a achitat o nici pana in ziua de azi si mi a zis ca el acolo nu merge ca nu cumva sa l bage la zdup. Off ce mi e de ciuda, ca eu abia astept sa ma reintorc acolo!

Tre sa l mai bat un pic la cap ca mi e tareee dor!

Distractie placuta, caci o meritati si fie ca mister sa aiba mult mult fun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Pai da, asta zic si eu, trebuie neaparat luate, cel putin sterilizatorul si pompa, deoarece sunt foarte folositoare, si nu ai de unde sa stii cum va merge alaptatul, si daca te vei descurca singura sau va trebui sa lasi copilul sa fie hranit de tati sau de altcineva - si atunci musai biberon, deci sterilizatori, si daca va fi cu lapte de la mami, musai pompa.

Singura problema cu alaptatul doar din lapte muls, e ca pompa, chiar cea electrica, scoate mai putin decat reuseste sa scoata copilul care suge, deci "extragand" mai putin, sanul "va pricepe" ca e nevoie de mai putin lapte, si astfel cantitatea de lapte va scadea treptat, si va fi nevoie de introducerea laptelui praf. Deci, depinde ce se doreste. Aici in primele saptamani de dupa nastere, in situatiile normale (deci nu ne referim la bebe prematur, sau bolnavior, care nu poate suge asa cum trebuie, sau mama cu probleme de sanatate, care nu poate alapta) NU se recomanda folosirea pompei, ca sanul sa se adapteze nevoilor de lapte cerute de bebe. Anyway... mai e pana sa ajungem la chestiuni de alaptat, sa trecem de lunile astea intai

Dark Bendis 10+
& The Goblin Prince (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Multumesc pentru gandurile bune , paradoxul e ca, spre deosebirea de "oamenii normali", mie imi trebuie zile cat mai aglomerate, cu multi clienti Exact pe dos cum isi doreste lumea in general Cum s-ar spune, la mine o zi buna e cand sunt nevoita sa refuz lumea, ca nu pot fi in doua-trei locuri in acelasi timp Deoarece eu sunt interpret independent, nu am salariu fix, ci sunt platita pe cat lucrez, cu cat sunt chemata la mai multe assignmenturi de cat mai multi clienti, cu atat se aduna mai multi banuti Cu atat mai mult inainte de vacanta, cand...ma voi odihni, dar nu voi "produce" nimic, ci doar voi cheltui

Dark Bendis 10+
& The Goblin Prince (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

DarkBendis ai perfecta dreaptate cu self employment ul asta. Te inteleg, caci am fost si eu in situatia asta 2 ani jumate. Am lucrat locum social worker via o agentie. Tot asa, platita cat lucrez. Daca eram bolnava si nu mergeam la munca, adio plata, la fel si in legatura cu vremea. Daca eram snowed in si nu puteam scoate masina, adios plata. La fel si in vacante, nu eram platita pentru ca eram umbrella, nu PAYE. Dar tin sa mentionez ca era MULT mai bine! Mult mult mai bine, chiar si cu situatiile cand nu eram platita. Caci pe ora luam cu 65% mai mult decat iau acum. Si acum, fiind permanent, chiar daca sunt platita pentru vacante si sick, I'm struggling! De aceea, abia astept sa am si bebe 2 sa pot sa dau notice la jobul asta permanent si sa fiu si eu locum (self employed) din nou. Eu am mers permanent doar ca sa ma calific pentru maternity leave si de bine ce am calculat, nu m am calificat si am fost pe maternity allowance ca orice self employed. Acum am avantajul ca pot fi part time (in domeniul meu, part time nu prea gasesti, caci toti stim ca council ul duce lipsa de social workers - stim bine situatia social services).
Deci faptul ca am posibilitatea sa fiu part time si sa fiu inca cu fetita, conteaza mult. Dar dupa bebe 2, la revedere permanent! Bye bye, cum zice Imi a mea! :)))))

DarkBendis cand ai zis ca tie iti place sa fii busy, mi ai amintit de sefa mea care se caractezizeaza ca fiind workacholic. Imi plac oamenii energici, bravo!

Iar in legatura cu alaptatul, tare mi e frica ca ai dreptate, dar asa nu mi a placut senzatia de bebe la tzata, incat eu cred ca dupa un timp, cantitatea a mai scazut oricum, caci incercam sa o scot cat mai repede de la san, pentru ca nu puteam sa suport senzatia prea mult. Primele luni, am facut un efort tare mare sa nu introduc pompa, caci asa ma sfatuise si midwife ul. Ca daca o introduceam de la inceput, cica cantitatea s ar fi micsorat. Dar crede ma ca sunt tare indecisa cum sa fac la al doilea... Ufff, stiu, nici macar nu s insarcinata, dar ma cam chinuie gandul asta, avand deja experienta de alaptat. Grea decizie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns modima spune:

Eu nu am mai intrat de mult pe la voi.....am facut o viroza ft nasoala si abia m-am putut ridica din pat 4 zile, vinerea trecuta, in 1 feb am fost si noi la medic, bb e mai mare cu 2 zile decat calculasem eu, la 7 sapt si 4 zile avea 1,3 cm.... Mi-a dat mai multe vitamine si ceva medicament utrogestan.....si fara sex :( cel putin pana la urm control, nu a zis sa fie vre-o problema sa ca m-a bagat in ceata cu masurile preventive..... Eu cum èrind un pic de timpliber dorm....sunt terminata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoyJoy spune:

Bine v-am regasit!

Am absentat o saptamana... in care nu am avut chef de nimic, am stat numai in pat dupa ce martea trecuta fara nicio durere si fara niciun avertisment m-am trezit cu sange siroind pe picioare spre genunchi. Nu trebuie sa va spun cat de rau m-am speriat...
Dupa un control de urgenta la Municipal, si dupa ce am promis ca stau cuminte IN PAT ca sa scap de internare si perfuzii, am trecut rapid cu taxiul pe la clinica unde trebuia sa mi se ia sange pentru bitest (sangele trebuie recoltat intr-o anumita perioada, iar la mine mai erau doar cateva zile ca sa ma incadrez in interval) si apoi PAT, pana azi.
Sunt destul de speriata de ace (cred ca e o fobie pe care reusesc totusi sa o controlez partial), asa ca pe fondul stresului acumulat cu sangerarea am facut o vasoconstrictie de toata frumusetea si mi s-a spart vena cu acul in ea. Din fericire ce se recoltase pana in clipa spargerii a fost suficient pentru efectuarea analizei.
Doamna doctor mi-a schimbat Utrogestanul cu Duphaston, mi-a prescris No-Spa si complexul Calciu-magneziu-zinc.
Azi am reusit sa citesc din urma tot ce s-a scris.
Mi-a ramas in minte ceva postat de DarkBendis referitor la amniocenteza/biopsie de vilozitati coriale.
Marea mea surpriza a fost atunci cand am aflat ca factorul VARSTA a fost ELIMINAT din softurile Bitestului. Dupa ce atata timp s-a insistat pe faptul ca riscul de aberatii cromozomiale creste exponential cu varsta mamei, e intr-adevar socant sa afli ca s-a renuntat la acest factor. De ce s-a renuntat? Fiindca statisticile de-a lungul anilor au aratat ca nu exista legatura intre varsta mamei si riscul de anomalii cromozomiale. Punct!
Toata aceasta poveste m-a facut sa reanalizez varianta amniocentzei, mai ales ca in cazul meu, Chip si Dale au fiecare saculetul lui, deci este vorba de 2 intepaturi... Astept sa vad rezultatul la bitest...

Urez si eu bun-venit noilor burtici, bebei sanatosi, la termen si ca sa citez ceva ce m-a distrat maxim... 'necolicosi' !

tuturor!


Never give up on a dream just because of the time it will take to accomplish it.
The time will pass anyway.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pastilutza spune:

buna ,

Va doresc sa aveti o saptamana frumoasa, frumoasa.

Am pus si eu 2 pozici pe contul de picassa.

DarkBrndis- vacanta placuta, sa te distrezi minunat.

Mie mi-au iesti o parte din analize si apar cu o infectie vaginala cu gardnerella. Abia vineri mi-am facut o noua programare la medic, ca atunci am toate rezultatele de la analize gata.
Din ce am citit pe net nu pe grav, insa sper sa imi confirme si medicul acelasi lucru.

Saptamana viitoare plec intr-o delegatie in Serbia, cu masina.
Ma cam stresez ca drumul este foarte lung si obositor si nu as vrea sa strsez bebelu'.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miralexia spune:

Joy Joy imi pare rau pt sperietura pe care ai tras-o. iti doresc sa fii bine si daca trebuie sa stai in pat, stai. eu mai am 2 sapt de concediu medical si incerc sa profit sa lenevesc la maxim la orizontala cu riscul sa ma fac cat casa poporului.
la tine de la ce a fost sangerarea, ti-a spus doc?
poate ai avut vreun hematom...eu am unul de la inceputul sarcinii dar pana acum nu am sangerat deloc...sper sa nu se intample m-as speria ingrozitor

pupici si sanatate

Mergi la inceput