Strengari de 2012 - 24 LMA Mihaela!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

tala, mai faci martisoare anul asta?

nu ca m-ar fi intrebat cineva, dar sa-mi dau si eu cu parerea: cred ca in situatia in care nicio metoda "decenta" nu functioneaza, frecarea ocazionala a gingiilor cu degetul inmuiat in alcool nu va distruge copilul pe termen lung.

eu mi-am impartasit ambii copii destul de frecvent in primul an de viata si par sa fie ok (apropo de alcool ). nu ca ar fi relevant statistic, dar povestesc si eu pe aici cu voi , ca experienta, nu ca indemn sa faceti si voi asa.

ronina, cu pediatra ta nu prea sunt de acord, eu cred ca te cam baga in boale de pomana.

pe mine ma chinuie rau talentul..si niscaiva insomnii..asa ca m-am apucat sa fac martisoare pentru copii..adicaltea din care sa duca la gradinita si in clasele 0-4 baieteii la fetite. si cateva mai serioase din care sa duca DS la serviciu.

mi-am mai comandat niste carti de pe amazon, despre frati.
asta: http://www.amazon.com/Siblings-Without-Rivalry-Children-Together/dp/0380799006

si asta: http://www.amazon.com/Understanding-Sibling-Rivalry-Brazelton-Way/dp/0738210056/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1360710870&sr=1-1&keywords=understanding+sibling+rivalry+the+brazelton+way

cam atat...fug sa citesc, poate ma ia somnul..hehe, mai tineti minte anul trecut pe vremea asta ce insomnii ne macinau? cum ii ziceam? "clubul bu-hu-hu"? sau cum?




www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Miss%20Odiseea%20Sarcinii%20editia%202&page=7" target="_blank">me1!!!
Ce mai povesteste Ana...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Meg as face, pt cei apropiati, dar inca nu stiu ce :( [si cand]
Tu de care faci?

Treaba cu alcoolul la copii mie mi-a fost destul de clara la botezul lui David care a dormit 5 ore dupa. Si eu nici nu-i impartasesc, cred ca un copil poate sa aiba orice, mai putin pacate (pt care sa-l tin nemancat dimineata si sa i se dea o lingurita cu care sunt serviti alti zeci de oameni), dar eu nici nu sunt prea religioasa de fel.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

Fac martisoare..pentru copii de dus la gradinita si la scoala..si cateva sa le duca DS la serviciu



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Miss%20Odiseea%20Sarcinii%20editia%202&page=7" target="_blank">me1!!!
Ce mai povesteste Ana...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Meg: ma gandesc ca pediatra prefera sa ma alerteze decat sa ma trezesc mai tarziu cu probleme si sa dau vina pe ea

Tala: eu fac anul asta pt prima data martisoare (doar la cativa apropiati) in genul asta: http://www.youtube.com/watch?v=PUSyzx94-30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Ce dragute sunt Ronina, spor la treaba!
Meg sper ca ne arati si niste poze dupa ce le faci :)
Eu cred ca o sa fac ceva magnetei de frigider vopsiti pe lemn. M-au omorat cei de lut de anul trecut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

astea-s martisoarele mele..in lucru inca..azi abia ma vad cu o tanti sa cumpar snururi si pungute transparente pentru cele care nu au plicuri.

cand sunt gata incerc sa-mi fac si nitica reclama, poate vand ce nu duc baietii la gradi/job

http://martisoarecopii.blogspot.ro/



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Miss%20Odiseea%20Sarcinii%20editia%202&page=7" target="_blank">me1!!!
Ce mai povesteste Ana...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Mama, mama, ce fete talentate avem!! sunteti minunate!
Abia astept sa ma milogesc sa-mi faceti si mie pt Gaza cand o fi mai mare si-o sa inceapa sa imaparta martisoare!

Cu impartasitul sunt de acord cu Tala. Eu nu-s religioasa (cred in Dumnezeu, dar deloc in biserica). Evident, e o alegere personala, nu inseamna ca tu, Meg, sau altele care faceti asta gresiti!

Si revin cu mersul Biancai.. am scris si pe FB, mi se pare ca ne luam prea mult dupa ce face un strengar sau altul si uitam ca fiecare are ritmul lui. Si repet si eu faza cu mancarea - credeai ca nu mai apuci ziua in care va manca solide, si uite! Tot asa cu mersul/statul in picioare.. Lasa fata in ritmul ei si nu te mai stresa. Pediatra ti-o zice ce-o zice, insa ea lucreaza cu statistici, nu cu indivizi..
mama stresata de sabloane!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_d_i spune:

dorinutza-multa sanatate bb si sa muga cat mai repede mucutii de la voi!
Mai mamicilor, de ce sunteti asa de speriate? :) Oamenii (atat cei mari, cat si cei mici) se impartasesc de secole si nivi unul nu a patit nimic din chestia asta.
Tala-Copii nu trebuie sa stea nemancati pana cand ajung la biserica, o pot face in orice moment al zilei. Cat despre botez...poate ca a dormit asa de mult din cauza ca tot ce i s-a intamplat a fost foarte solicitant pt. cineva asa micut.:)
Nici eu nu sunt ''maniaca''cu biserica, dar sunt convinsa ca exista ''cineva'' mai presus de noi toti.
Ronina- nu spun ca as fi de aceeasi parere cu pediatra ta, dar sunt convinsa ca are intr-un fel dreptate. In ideea ca, probabil exista niste criterii pe care orice copil trebuie sa le indeplineasca pana la anumite varste. E adevarat ca fiecare are ritmul sau de crestere si dezvoltare, dar etapele principale ale dezvoltarii trebuie sa le indeplineasca fiecare bb. (sunt cercetate toate lucrurile astea). Poate ar trebui sa vb cu pediatra ce metode sunt pt. a stimula copilul sa faca fel si fel de miscari. Se poate sa fie doar un bb ceva mai puturos si cauza sa fie asta, nu neputiinta.:)
Nici nu stiam ca avem asa talente printre noi. Bravo! Foarte faine martisoarele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_d_i spune:

Daca sunteti asa de pricepute la lucruri de genul...stie cineva sa croseteze? :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

Multumesc a_d_i, au plecat mucisorii, mai avem doar o urma de tuse, sper sa scapam si de ea.

Asta cu vinul la botez sustin ce a spus Tala, si Stef a dormit 5 ore dupa botez, in conditiile in care mancase cu 1 ora inainte de botez, deci a stat 6 ore nemancat. Si era lemn, nu putea sa se trezeasca desi am incercat si sa-i bag tzitzi in gurita, in conditiile in care si inainte si dupa ziua asta, oricat de adanc dormea, incepea sa pape daca ii ofeream. Iar cu nemancatul inainte de impartasit, eu i-am dus la impartasit pe copii acum vreo cateva luni ca am dus lumanarile de la botez sa le donez bisericii si tot era momentul in care impartasea preotul. Si dupa ce au luat cei mici impartasania, era un nene care a vrut sa-i dea lui Stef nafura, iar el foarte politicos :" Aaaaa, nu multumesc, nu pot sa mananc, doar ce am mancat acasa"

Bravo fetelor pentru talent si straduinta, eu sunt antitalent la treburile astea de migala.... Spor la treaba!

Mergi la inceput