Asp opt! (819)!Felicitari sweet_dreams!!!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corina.ion spune:

Buna fetelor va multumesc pt sustinerea voastra, off am avut o cadere nervoasa dar acum sunt bine, mergem inainte si speram in continuare. Eu am luat vineri rezultatele la analizele de secretie si mi-a iesit ca am streptococ beta hemolitic non grupa A. Din cate am inteles asta iti poate da raceala, pneumonie, amigdale inflamate etc. dar nu am auzit sa afecteze fertilitatea, sa vedem acum ce spune si dna. dr. Mai am de asteptat rezultatele la TSH si Prolactina si dupa mergem iar la dr. Speram ca de data asta sa avem vesti bune si sa nu ajung sa fac histerografie. Am inteles ca e dureros si sincer imi e putin frica. Va pup si va doresc o seara placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camcris spune:

Buna dimineata fetele
poftiti la o cafeluta
corina.ion stai linistita histeroscopia nu este deloc dureroasa, eu am facut, i-ti face o injectie in col si nu te doare, durerea este ca atunci cand recolteaza secretia din col
kmy_black ce faci?
o zi buna va doersc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy_angela spune:

raisa28, rxx multumesc ptr raspunsuri. in urma consultului mi s-a spus k este inflamata trompa stanga( ma durea destul de tare la consult).. Urmeaza sa ma internesz sapt viit ptr un tratament mai puternic, deoarece eu am tot avut rpoblema cu anexita, acum 2 ani am facut injectii 6luni pentru a ceda, iar acum vad ca o iau de la capat (nu stiu daca din vina chiuretajului sau din cauza ca a revenit anexita..)Din cate mi-a spus doctora 2 luni de zile in timpul CM voi face injectii iar apoi imi va face HSG sa vedem permeabilitatea trompelor..Eu sper sa fie ok si apoi sa raman insarcinata , sa nu intervina si alte obstacole.. VA pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Neata fetelor. Scuze ca ma bag dar am senzatia ca voi confundati HisteroSalpingoGrafia (HSG care verifica permeabilitatea trompelor prin radiografii repetate in timpul introducerii unei substante de contrast pe baza de iod in cavitatea uterina) cu Histeroscopia (care permite vizualizarea atenta a uterului prin introducerea unui telescop extrem de subtire, intre 3 si 5 mm diametru, prin canalul cervical, cu ajutorul unei teci speciale de lucru, care are un diametru intre 7 si 10 mm si care are la capat o camera video asemanatoare celei folosite in laparoscopie).
Ambele proceduri se fac (sau se pot face) cu anestezie.

31+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camcris spune:

emilia.m eu nu ma supar ca te bagi in discutie, eu am facut ambele proceduri, am specificat mai devreme (din ce am citit pe net) ca dupa un chiuretaj este bine ca dr. sa recomande o histeroscopie
Astfel indicatiile histeroscopiei sunt:
- Hemoragii uterine
- Fibrom uterin
- Polipi uterini
- Adeziuni uterine
- Malformatii uterine
- Evacuarea partilor retinute ale produsul de conceptie dupa un avort
- Dispozitiv intrauterin (sterilet) anormal plasat.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy_angela spune:

Fetele,mai am si eu o intrebare pentru cine se pricepe.. In ziua 16 la ecografia s-a vazut ca am ovulat dar abia dupa ce am plecat am vazut ca endometru meu era de 5.9 . Nu este prea mic pentru Ziua 16,dupa oculatie?doctora vad ca nu s-a legat de endometru, a zis ca totul e in regula(in afara de trompa stanga)..Din cate am citit eu ar trebui sa fie in jur de 8-9mm pentru a se mentine/prinde o sarcina,am dreptate?In cazul meu endometru nu este prea mic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Salutare fetelor.

Caresse ce mai faci? Cum e la scoala?

Citat:
citat din mesajul lui angy_angela

Fetele,mai am si eu o intrebare pentru cine se pricepe.. In ziua 16 la ecografia s-a vazut ca am ovulat dar abia dupa ce am plecat am vazut ca endometru meu era de 5.9 . Nu este prea mic pentru Ziua 16,dupa oculatie?doctora vad ca nu s-a legat de endometru, a zis ca totul e in regula(in afara de trompa stanga)..Din cate am citit eu ar trebui sa fie in jur de 8-9mm pentru a se mentine/prinde o sarcina,am dreptate?In cazul meu endometru nu este prea mic?


"Endometru - mucoasa care captuseste cavitatea uterina e formata din 2 portiuni: bazala si functionala,cea bazala nu se modifica e partea stabila, iar cea functionala sufera modificari datorita estrogenilor si progesteronului, deci endometrul incepe sa creasca usor din ziua a 5a a CM pana la ovulatie z 14 (grosimea 4-5 mm) (faza proliferativa) si la 48 de ore de ovulatie incepa sa creasca mai mult atangand grosime de 1cm-(faza secretorie)."

Asta a raspuns un medic la grosimea endometrului. Acum stii exact cand a fost ziua de ovulatie la tine, ca daca a fost chiar in ziua 16 e posibil sa mai fi crescut intre timp. Oricum endometrul tau nu e foarte mic, statistic dar si conventional endometrul sub 7 mm scade sansele de a ramane insarcinata dar nu cred ca este cazul tau.




Gena MTHFR Mutatia C677T - genotip heterozigot; Factorul XIII mutatia V34L - genotip heterozigot; tiroidita Hashimoto
mamica de ingeras Eva 38+ s
"Cand iubesti o floare adapostita de o stea, privesti cu drag spre cer pe inserat" (Antoine de Saint-Exupery)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuali spune:


Buna fetele...sunteti cam rarute pe aici...
Angy eu nu stiu ce sa-ti rasp legat de endometru,n-o poti suna p doct sa o intrebi?si apropo tu ce tratament iei,nu ai nimic pt endometru pe acolo?
Celelalte fete ce mai faceti,pe unde mai sunteti?Va pe toate si sa avem o zi buna in continuare.



3 sarcini oprite in primele sapt,mthfr c667 heterozigot,antitrombina scazuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy_angela spune:

Multumesc mult iarina ptr raspuns..Stiu doar ca luna trecuta am avut Cm la 29 de zile,deci ovulatia ar fi trebuit sa fie in ziua a 15-a, adica pe 6.02.13 iar eu la ecografie am fost pe 7.02.13.. Am intrebat daca imi poate spune cand am ovulat exact insa nu mi-a raspuns :) Oricum nu imi fac mari sperante ptr ca am ovualt exact pe partea stanga unde este trompa inflamata..ma gandeam pe viitor daca nu cumva este o problema endometru meu.. Sper sa trec repede de faza cu tratament si sa incep din treaba cu prestatul Poate pana atunci sunteti voi mai norocoase si se intampla minunea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuali spune:

Buna si tie Iarina,tu ce mai faci ?se pare ca numai noi suntem pe aici...

Mergi la inceput