Cum ne albim dintii?

Cum ne albim dintii? | Autor: dulcetica

Link direct la acest mesaj

Vad reclame cu geluri minune,care-ti albesc dintii la domiciliu.
Le-a incercat cineva? Dar la stomatolog?
Cit ajunge un asemenea tratament ,cit se mentine efectul si cum?Merita investitia?
Ce alte metode mai nonagresive folositi si recomandati? Genul :eu cu pasta de dinti tot de albire z +apa de gura de nu stiu care + baking soda o data pe saptamina+o vraja +i-am superalbit si arata minunat!
In fiecare zi cind ma uit in aglinda ma bate gindul sa le fac ceva.
As incepe cu noninvazive.
Ciudat e ca pina acum nu faceam tartru si brusc am constat ca incep sa produc.
Multumesc anticipat pt sfaturi.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaelk1978 spune:

Eu nu am facut nici un tratament de albire(desi ma bate gandul), dar de 2 ori pe an merg la stomatolog pentru detartraj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alecsia spune:

Eu am facut albire acum cativa ani, cu un gel primit de la stomatolog. Mai exact erau 8 seringi intr-un set, cu un gel care se punea intr-un mulaj facut de stomatolog. Rezulatatele nu sunt spectaculoase, o nuanta-doua. Eu nu aveam nevoie de mai mult si nu am facut decat de vreo 3 ori. Daca ai sensibilitate sau smaltul sarit, o sa te doara sau ramai cu sensibilitate vreo cateva zile. De atunci nu am mai incercat, am dintii de ceramica si nu mai e necesar.
Pentru tartru incearca detartrarea si mai apoi daca vrei albirea.
----------------------------------------------------------------

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Si eu ca Alecsia, am facut cu gel (Opalescence 15%) pus pe mulaj. S-au albit ceva, nu ca la celebritatile de la tv, aia cred ca si-au pus veneers.
Stateam cu mulajul vreo ora jumatate. O data am facut prostia sa dorm cu mulajul si am avut sensibilitate la dinti o saptamana, pe ce puneam mana parca se ridica parul pe mine:)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Eu mi-am facut de 2 ori albire . detartraj la 6 luni...dar acum o pasta f buna care incetineste depunerea tartrului si fac doar odata pe an.

Albirea...prima data acasa , dupa ce dentista mi-a facut gutierele in care sa pun gelul din seringi. rezultatul insa nu e uniform ptr ca salivezi mult , e dificil sa-l pui in mod egal peste toti dintii etc.

Albirea la dentist cu lumina ( habar nu am cum se numeste) ...ideea e ca am stat 1 ora ranjita cu dintii'n bec dar gingiile protejate si gelul reinnoit la 30 de minute. daca ai smaltul dintilor sensibil nu rezisti decat la o expunere de 30 de minute. eu am rezistat la 60 ambele expuneri dar ultimele 5 minute am simtit ceva durere prin unele puncte mai sensibile.

Rezultatul insa a fost ca de revista.
Cat dureaza rezultatul depinde de la persoana la persoana . daca bei cafea multa, cola,bei vin rosu , mai si uiti sa te speli pe dinti dupa ce ai mancat ceva ce pateaza dintii...se pierde din efect mai repede. oricum dupa ce am facut prima albire prin 2008 dintii au ramas oricum mai albi ca inainte chiar si dupa 4 ani.

Ca si pret, nu mai stiu cat am dat in 2008 pe tratamentul acasa...cred ca in jur de 200 euro cu detartraj (care e obligatoriu inainte de albire) , realizarea gutierelor si kit-ul de albire care contine si o pasta de dinti ptr mentinerea efectului so intarirea smaltului.

Ultima albire in octombrie 2012 m-a costat vreo 330 euro (facuta in Bucuresti).

Recomadat sa faci albirea seara ca noaptea sa pui gutiera cu gelul de calmare a durerii ( dimineata nu mai ai nici o durere).

Eu am facut albirea pe la pranz, apoi am avut avionul spre casa si abia seara la culcare am pus gutiera cu gelul de calmare asa ca peste zi ma dureau dintii de imi venea sa bat pe toata lumea!

Nu am cheltui banii pe geluri tratamente gasite prin smarketuri...cred ca sunt apa de ploaie.

Daca ai de la natura dinti mai albi e suficient sa faci doar detartraj si sa ai o igiena corecta a cavitatii bucale.

Eu am fost f multumita de rezultat si desi albul acela de revista nu dureaza f mult , diferenta se vede oricum si daca mai folosesti si un ruj adecvat..un pic de bronz...

Sper sa-ti fi fost de ajutor!

Pasim in noul an cu speranta ca va fi si distractia va continua in formula trio

Un vot va rog! :-)
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=miss%20odiseea%20sarcinii%20editia%202&page=8


Povestea lui Ricky
http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=154629



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Oana_B

Si eu ca Alecsia, am facut cu gel (Opalescence 15%) pus pe mulaj. S-au albit ceva, nu ca la celebritatile de la tv, aia cred ca si-au pus veneers.
Stateam cu mulajul vreo ora jumatate. O data am facut prostia sa dorm cu mulajul si am avut sensibilitate la dinti o saptamana, pe ce puneam mana parca se ridica parul pe mine:)))


Da prima data si eu am facut cu opalescence 15% si din exces de zel am stat mai mult si mi se sterpezeau dintii si cand respiram!dupa o saptamana abia am intrat in normal!

Pasim in noul an cu speranta ca va fi si distractia va continua in formula trio

Un vot va rog! :-)
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=miss%20odiseea%20sarcinii%20editia%202&page=8


Povestea lui Ricky
http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?log_id=154629



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alecsia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Oana_B

Si eu ca Alecsia, am facut cu gel (Opalescence 15%) pus pe mulaj. S-au albit ceva, nu ca la celebritatile de la tv, aia cred ca si-au pus veneers.
Stateam cu mulajul vreo ora jumatate. O data am facut prostia sa dorm cu mulajul si am avut sensibilitate la dinti o saptamana, pe ce puneam mana parca se ridica parul pe mine:)))



Asa este, Opalescence se numea gelul. Nu sunt sigura ca era de 15%, e posibil sa fi fost de 20% dar nu cred ca e foarte important. Eu nu am avut si pasta, doar seringile.

---------------------------------------------------------------

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli05 spune:

Si pe mine ma preocupa acest subiect si de vreo cateva saptamani tot merg la stomatolog pt rezolvarea tuturor problemelor,inclusiv detartraj.Saptamana viitoare vreau sa merg la un salon de albire dentara cosmetica(Smile Box) si sa incerc si eu.M-am tot gandit ce sa aleg intre varianta asta(costa max 250 lei si dureaza cam 6 luni} si cea cu lampa,care e cam 600 lei,dar evident e de mai lunga durata.
Problema e ca eu am masele de portelan in cele patru parti,care au culoarea dintilor mei(nu foarte galbeni totusi).Ma gandesc ca daca ii albesc prea mult,se va vedea diferenta dintre portelan si resul dintilor,deoarece portelanul ramane neschimbat.Ati incercat acest salon?Am vazut o emisiune TV si am citit pe site-ul lor ca nu are efecte negative tehnica folosita de ei.Medicul meu stomatolog e total impotriva albirii dentare.Nu vrea sa-mi explice prea multe,dar mi-a zis ca in cabinetul lui sa nu ma mai duc daca fac asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Eu mi-am cumparat niste strips de albire cu concentratie f slaba pe care le-am aplicat pe dinti seara de seara timp de 21 de zile. Plus o pasta de dinti tot de la ei si efectul a fost clar vizibil si f natural!

Se numeau Crest White Strips si le-am cumparat de pe net. Au de mai multe concentratii, eu n-am vrut sa risc nimic si le-am luat pe cele mai slabe.

Insa ce am constatat eu este ca daca in mod constant ma spal pe dinti de 3 ori pe zi (dupa fiecare masa), cu 3 paste de dinti diferite, nu mananc nimic intre mese, nu beau decat apa, dintii arata in mod clar mult mai albi! Ajuta si la silueta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Carolinah,da,sint convinsa ca da rezultate!
M-am programat la detartraj.Dupa asta vad ce abordare e necesara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

Ma bag si eu in seama cu voi.
dupe nenumarate vizite la dentist (mai bine spus dentisti) pentru ingrijirea dintilor ..si punand ceva intrebari la fiecare...) pentru ca imi place sa vb mult). Ma batea gandul sa imi faca albirea dintilor, pentru ca desi nu fumez si nu beau cafea am dintii galbui(din nastere cred),ce am aflat m-a descurajat sa ma mai gandesc la vreun procedu de albire altul decat spalat pe dinti cu sensodine de albire, sau mai nou o pasta de la Amway dar care e pentru ingrijire generala nu musai de albire.

Am aflat in felul urmator:
1. e indicat detartrajul la 6 luni, insa nu e obligatoriu daca nu esti predispusa la depunere de tartru (cum nici eu nu sunt)
2. albirea dintilor fie ca e la stomatolog fie ca e cu pasta acasa(de la stomatolog) e un procedeu cosmetic-chimic, de care insa dintii nu au nevoie
3. in albirea dintilor chimic, e ca si cum ai baga la clor un tricou over and over again, rezultatul fiind ca in timp tesatura se slabeste(aveam nevoie de asta? ca de aici incepe si sensibilitatea dintilor in timp..mai exact distrugerea smaltului)
4. nu este indicat sa faci prea des albirea asta..o data la an, pentru ca ii trebuie dintelui timp sa-si refaca mineralizarea dupa acel procedu chimic

Acum cred ca e decizia fiecaruia..si dintii da sunt un lucru foarte important si in relatia cu ceilalti si in pererea de sine, dar din punctul meu de vedere urmaresc sa ma interesez mai mult de durata sanatatii lor decat sa ajut la deteriorarea lor

Mergi la inceput