Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #4#

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Buna tuturor mamicilor

Mena multumesc, multa sanatate si voua

Pya cred ca esti printre putinele persoane care spun ca Stefanel seamana cu mineSi Stefan face kk des de la 5 dimneata pana acum a facut de 5 ori, nu mult dar a facut,eu zic sa nu te ingrijorezi.

Lacramioara au spus fetele ce era de spus,oricum daca nu am alta alternativa luam si antibiotic.

Iulia

Bubu ma bucur ca ati avut un wekend de vis,vremea mai bunicica si un Nicholas cumintel

Ary multumesc,ma bucur ca a fost cumintica printesa.

Alina,Bubu,Mami si Ary sa va traiasca crestinutiiurmez eu si Lacramioara sa ne crestinam puiutii

Nicoleta ai o sora de treaba,mi-as dori si eu un mic rasfat

Bioana pe unde esti?

Norocila ce mai faceti?










Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Hello, fetele!
In primul rand, felicitari pentru botezuri tuturor care le-au facut pana acum
Pyao, eu cred ca Victor al tau e perfect si, asa cum zice si Mena, nu ai de ce sa-i dai mucilagiu de orez, pur si simplu asa face el caca. Eu inteleg de ce esti ingrijorata, ca sa fii sigura poti sa intrebi la urmatorul control
Bubu, ma bucur tare tare mult ca ati trecut cu bine de botez
Iar ne-ai incalzit inimile cu vorbele tale frumoase
Imi pare rau de racoarea din biserica, dar cred ca puiul e bine acum, nu?
Ary, tare faza cu ciotul
Felicitari pt botez si sper sa-i treaca raceala printesei
Si eu zic ca mai bine ii dai ceva homeopat

Piciulete al meu creeeeeste, nu-mi vine sa cred ca are si el 3 luni, zambarici mic
Sambata avem si noi botezul, am oroare de momentul ala in care-l scufunda in cristelnita, mi-e teama sa nu se sperie Luci ca nu poate respira si ca-l scufunda brusc in apa... La alte biserici doar le toarna apa pe capsor, la a noastra ii scufunda si nu-mi place deloc... Offff, vedem noi...
In rest avem di tati ca sa zic asa, mai trebuie doar sa facem mancare pt a doua zi, la mir (alta fericire...)
Aveti niste idei pt aperitive? Bine, stiu, e interneul plin de retete, dar incercate de voi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

buna, am lipsit de aici cateva zile...suntem bine,cuminti ca si pana acum.eu ii dau suzeta uneori. nu o vrea intotdeauna, dar uneori o ajuta sa se linisteasca pana adoarme...mesteca la ea putin si poi o arunca...cu bolta.

ANGELIQUE ce incercata esti...multa sanatate!!

MENA .

BUBU, ARY, A.C sa va traiasca copiii.ma bucur ca ati petrecut bine la botez. asteptam poze..

la 5.30 mergem la cursul de masaj cu irina. am pregatit paturica si uleiul.sper sa ii placa.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Onutz deci si voi tot sambata aveti botezul.Habar nu am de datini si cu toate problemele avute nu am avut timp sa ma interesez.Deci trebuie o masa dupa baita,oricum noi pregateam cate ceva sa sarbatorim evenimentul si acasa.Trebuie musai aperitive sau merge si o ciorbita si un gratarel apoi ceva dulce.Si in apa pentru baita de dupa botez ce se pune?Si vin invitati acasa sa ducem copilul la biserica sau ne intanlim la biserica?Poate par intrebari stupide dar eu chiar nu stiu, o sa o sun si pe nasa sa o intreb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

ONUTZ ideii am o gramada........sa vedem daca iti plac...¿!

chec aperitiv,rulada de branza sau o umplutura din oua fierte pateu, unt, mustar,sunca, gogosar.salata de telina.salata de masline negre,tartine cu branza, tartine cu somon,pasta de ficat de morun cu branza de vaci,aperitive pe scobitori-ciuperci, salam,ardei...chiftelute de carne sau de branza de burduf,ficatei cu bacon...lamai umplute cu pasta de peste,rosii umplute cu pasta de branza...salata de varza rosie cu maioneza...daca iti place ceva dau retata deseara.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pyaoliang spune:

Buna, fetelor!

Hai ca v-am zapacit destul! Multumesc pt. raspunsuri. Nu i-am mai dat mucilagiu, oricum si cu el tot a facut azi de vreo 5 ori...O sa incerc sa nu ma mai stresez.
Angelique, noi am fost nasi de botez acum 3 ani si ne-am intalnit cu parintii si cu puiul la biserica direct. Eu sunt din Ardeal, acum nu stiu ce obieciuri sunt prin alte parti :-).
Va[pup,]merg la

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Onutz, salata de ciuperci cu pui si maioneza, pui shanghai si sos de iaurt (cu sau fara usturoi, cum vrei), bulete de cascaval, rosii umplute cu salata de vinete, barcute de ardei umpluti cu branza amestecata cu diverse (eu o fac cu un pic de lamaie si marar), minipateuri umplute cu branza, carne sau ciuperci (eu iau aluat congelat de foietaj si fac doar umplutura), masline umplute, pasta de ton, unt si porumb, aripioare unse cu miere si prajite si mai am . Dar cel mai mult am facut furori cu frigarui de branza brie si struguri (un cubulet de branza, o boaba de strugure, un cubulet de branza, o boaba de strugure si tot asa pana se umple frigaruia)

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

angelique eu sunt din Focsani si la noi baita acasa se face a2a zi dupa botezul de la biserica de obicei si tot atunci se si "petrece" . De baita se ocupa nasa, ea aduce o vana si tot ce se pune in apa: miere, lapte, flori, busuioc, argint ( sau aur) si fulgi ( de gaina) si inca cateva lucruri parca dar am uitat...oricum, cum am zis nasa se ocupa de asta. Dupa ce imbaiaza copilul tu ii torni apa nasei pe maini si-i dai un prosop. Apa se arunca la radacina unui pom roditor ( noi stand la bloc am arunct-o la radacina unui castan din fata blocului )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Aceeasi problema am si eu.Ce facem de mancare la botez si a 2a zi la mir.
Noi avem botezul la 2 si pana la 7 la restaurant o sa am invitati acasa.Ciorba o sa faca mama si niste aperitive plus dulce.A 2a zi acelasi meniu plus gratar. Am 100 invitati la botez, numai prietenii sunt vreo 50 plus familiile si verisorii cu sotii si asa mai departe.Sper sa iasa bine,cred ca bebita o sa fie zapacit.
L-am vazut si eu pe Stefanut si am meu face fix la fel,da intruna din picioare/maine,oricum e super scump si sigur va trece si peste asta.Angelique vroiam sa iti zic de o fata de pe forum care i-a aparut la analiza secretiei o infectie(dupa un avort in CF2),luata din spital si foarte rezistenta la antibiotic.Pana la urma cand a repetat analiza s-a dovedit ca prima proba fusese contaminata in laborator,era putin probabil ca dupa 3luni de la avort sa fie in corp o infectie asa de grava.

Bubu super ca a dormit Nicholas,eu am doar scenarii cu al meu care urla in brate la nasa tot timpul si inainte si dupa baitza...La noi se face baie,adica il baga acolo.
Pentru marturii m-am gandit sa facem macarons,incercam...daca nu ne iese macar o turta dulce in forma de ursulet sa reusim.Am cutiute cu bebe in carut pe ele si trebuiesc umplute cu ceva.
Daca aveti sfaturi pt macarons si numai ochi si urechi,ma rog mai mult ochi

In acest we bebe a fost f cuminte,dormit,mancat,jucat si tot asa.Am avut invitati si sambata si duminica si pentru ca au stat tarziu nu prea m-am odihnit,el in schimb a fost fresh.Azi m-a luat de buna si nu prea a mai dormit.Am incercat sa il adorm leganat,fix 15min a dormit.
Ziua in brate adoarme si seara uneori la san,din ce in ce mai rar la san ca s-a facut mare si cand se plictiseste scoate sfarcul din gura si nu mai vrea sa suzeteasca.In rest mare iubire intre el si degetul stang,eu il pup nonstop si sta cuminte,de parca i-ar placea
Pt burtica nu ii mai dau nimic,daca nu s-a mai plans/aolit nu are rost sa ii dau picaturi.
Tot avem probleme cu trezitul noaptea,des si vrea la san,eu adorm asa cu el si cand vreau sa il pun in patut se trezeste.Trebuie sa mai lucram la acest aspect,fie ii dau lp cand se trezeste sa ii ajunga mai mult timp,fie nu-l bag in seama pana adoarme la loc.Niciuna din variante nu mi se pare ok,dar tre sa vedem care e cauza.Vrea sa pape si d-aia se trezeste sau doar asa e el,nu poate dormi ore multe neintrerupt.
Bebeii vostrii cum dorm noaptea?
Gata pauza mea s-a terminat



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A.C spune:

Buna,fetele!!!In primul rand va multumesc din suflet pt.gandurile frumoase.La fel va dorim si noi !Sa aveti parte de o zi de neuitat de botez.Irinuca mea a fost f cuminte.Doar cand a fost dezbracata a plans putin.Nu pot spune ca era f cald in biserica...Poate de aceea.In rest,a fost gatita pruna ! Nanutii au fost de milioane !S-a simtit ca au botezat-o cu tot sufletul !
Iar seara la petrecere ne-a lasat sa ne distram si s-a trezit la momentul optim,adica la tort.Am luat-o in brate sa vada artificiile si apoi am alaptat-o si a adormit la loc.La 3 dimineata am ajuns acasa.A doua zi la pranz nana i-a facut baita,Irina nu-si mai lua ochii de la ea.O sa pun maine si poze.A fost frumos de tot.Tortul a fost delicios,toti l-au laudat.Ceea ce m-a bucurat enorm.Acum avem o Irinuca crestina !
Voi reveni cu poze.

Mergi la inceput