Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #4#

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Salutare fetelor

nu am mai intrat demultisor..am fost busy cu pregatirile de botez;
Sa va povestesc:
cu mana pe inima o spun ca a iesit mult mai frumos decat orice alt eveniment din viata mea, inclusiv nunta..si nu imi vine sa cred!!!
Ca marturii am ales batoanele de cicolata super delicioasa de la Theobroma cu numele lui Ivan pe ele.. bebele meu scump a fost imbrcata intr-un costumas superb de aristocrat:)). Am primit o multime de cadouri, fiecare invitat aproape a venit cu cadouri pt asta micu' ceea ce nu ma asteptam deloc!! am primit ff multe hainute super!
Localul a fost de nota 20! il recomand tuturor: serivre ireprosabila si totul arata ca de f multe stele! am fost extrem de multumita de cum arata totul de la mancare pana la personal!
Ursitoarele au fost ff misto, multa lume nu stia showul si a fost impresionata (gen: bunicile, strabunicile,etc care nu au mai fost pe la botezuri lately si pt ei am luat mai mult aceste treburi ca eu nu ma omor dupa ele)
Fotograful a fost de nota 30! de el sunt cea mai multumita! a facut niste poze superbe, am avut si sedinta foto inaite de botez acasa cateva ore..o sa posetsz pozele cand le voi primi pe toate! abia le astept..pana acum am vazut doar cateva si-s extrem de multumita.O sa il recomand la toata lumea!!!
Orchestra a fost si ea magnifica, lumea cerea nr de telefon dupa botez...au facut super show, multi dintre ei erau instrumentisiti ff buni din ansambluri gen Ciocarlia si au facut un super show si ei: cu cantat legati la ochi la tambal si multe altele de au incantat lumea :))
Am avut 90 de invitati (de fapt doar 80, 10 era formatia si foto-video). A fost delicios evenimentul. Am iesit ff bine si financiar chiar, in sens ca nu am ramas datori, am ramas chiar si cu bani dupa ce am tras linie la final si am facut si un botez ff elegant asa cum ne-a dorit inima fara nici un compromis! Sunt in soc ca am iesi pe plus :))nu ne asteptam la asta si nici nu ne-am gandit vreodata ca doar am facut botezul pt noi nu pt bani: sa iesim macar pe 0..dar a fost o surpriza extraplacuta sa iesim pe plus :))
Ivan a fost ff cuminte, a dormit toata noaptea, a fost cel mai cuminte si delicios bebelus!! IN biserica dupa baitza din cristelnita a facut ceva scandal cu urlaturi ca s-a speriat si probabil era usor mai frig, multa lume,etc.. dar ATAT. la local a fost extrem de cuminte.
A 2a zi a fost baitza de luast mirul: au venit nasii acasa, am avut un bufet suedez cu cateva platouri de aperitive si atat. au fost doar nasii, parintii si fratii, in rest nimeni. S-a facut baie lui bebe, s-au pus in caditza de toate mai putin oul ala de care va aud ca vb :)). Nasa i-a adus hainute noi, l-am schimbat..noi am luat un cadou nasilor: o bomboniera de cristal de B. uriasa sub forma de dovleac (18cm circumferinta;) ) asa ceva simbolic si elegant si atat.

* a inceput de vreo 2 sapt sa doarma super: de la 22-23 pana la 4:30 dimineata neintrerupt:) apoi dupa 4 doarme din 2 in 2 ore..dar tot e ok ca prima parte a noptii doarme asa bine..ce sa mai! se maresc gata!


Sunt total multumita de tot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Mai ce de mamici fericite si multumite de botezul puisorilor! Doamne ajuta sa fie bine si la noi sambata aceasta!
Va spuneam de transpiratia nocturna cu care m-am ales dupa nastere. Eu care nu transpiram mai deloc inainte, noaptea ma schimb si de cate 3 ori, asa rau transpir. In plus am o durere cumplita intre omoplati care m-a determinat sa vizitez medicul de familie azi.
Cica e cauza hormonala si e posibil sa ma reglez sau sa raman asa! Ufffff!!! Durerea de spate e o nevralgie cauzata de transpiratia asta rece si m-a trimisa radiografie.

Voi v-ati confruntat cu asa ceva? Eu sunt si gura castigatoare a acestui disconfort?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Lacramioara, si eu transpir in ultimul hal noaptea. Si nu fac mai mult de 22 de grade in camera. Am ramas cu treaba asta din sarcina si sper sa treaca la un moment dat. Ma enerveaza mai ales ca transpir si la cap si dimineata nu-mi sta parul de niciun fel.

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Mami, e superba poza de profil

Mami de strumf Ema (14.12.12)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Onutz, iubita, perioada aceea de la 2 la 7 trece atat de repede cum nici nu iti imaginezi! noi am avut botezul la 11 si la restaurant am inceput la 17.00 si tot nu ne-a ajuns timpul! botezul a inceput la 11.30. acasa am ajuns la 13.40.pana a papat domnul Nicholas, schimbat el, schimbat noi, pus in geanta lui bagajul pentru el, in geanta noastra ce mai aveam de luat pentru restaurant, apoi am trecut sa luam baloanele pentru sala, si am ajuns la restaurant la 16.40! NU stii cand trece timpul, crede-ma!

Cu baita de a doua zi, mie mi s-a parut super nice, chiar daca nu era obiceiul, tot mi-ar fi placut sa o facem, am fost noi, nasii, parintii sotului si a fost dragut si intim, am rontait cateva bunatati la o vorba si un zambet, cu Nicholas pe metereze, cuminte, langa noi.
Chestia cu garoafa eu nu am mai auzit-o, eu stiu ca si Onutz ca la cala i se spune floarea mortului.Mie imi plac garoafele si ca atare am avut garofite albe, parfumate, superbe, cu care am decorat si cazanul puiului, pe langa nebuneala frumoasa care am adaugat-o la cazan inainte de botez.:)important e sa fie si o floare.
Chestia cu ingredientele, stati linistite, ca se pune asa, o farama din fiecare, nu se pune nici macar o lingurita de lapte, ci asa, un varf, lipciul a fost cat un varf de ac, l-am pus pe coaja oului, mierea iarasi ceva infim, doar nu credeti ca se pun ca la prajituri si ca cine stie ce pateste copilul! toate chestiile alea, in afara de floarea, sunt pe fundul caditei, el nu sta in cada, pluteste prin ea:), nu il atinge decat apica..Si ii place, nana noastra are un bebe de 1 an si 2 luni si atata l-a alintat si l-a rasfatat pe Nicholas care oricum se simte bine la baie,ca el era aproape adormit cand l-a scos de acolo si asa niste chestii superbe i-a spus, ca o minunata ursitoare buna! Nu stiu daca stiti ca la baita asta de regula participa numai femeile, nu si barbatii, asa ca deja nr de privitori care fura aerul din camera se reduce la jumatate:)

well, noi ne luptam in continuare cu tampitii de colici, care au inceput sa vina peste noi si ziua:(, mai des..Nasol rau, mi-e mila de el de nu mai pot.

Onutzule, LML pentru Luci, sa creasca mare si sanatos si generos, bun si frumos!

Am fost si eu ieri la control, mi-a recoltat pentru Papa Nicolau, m-a verificat, totul f ok, ovarele ok, uterul la locul lui, operatia f bine, a zis ca e ok sa fac gym daca vreau.si vreau, numai ca nu am timp si am mai nou o durere de spate absolut minunata si omniprezenta, insa nu am ce face..Cand il omoara colicii, trebuie sa il tin lipit de mine, se mai linisteste, trebuie sa il plimb ..

va pup, va doresc o vreme minunata in weekend, dragi mamici de greierasi ce urmeaza a fi botezati! va fi foarte bine, si eu eram tare speriata, dar a fost supeeeer!

va pupacesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Cellena si eu transpir si la cap de imi ingheata capul cand ma ridic din pat. Daca nu ar fi nevralgia aia urata la spate din cauza transpiratiei mai ca as mai ignora transpiratia dar asa nu pot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camys_2000 spune:

Neatza!
Noi am crescut ca Fat-\frumos: 1,8 kg in prmele 5 saptamani si cca 10 cm.
Gangurim si zambim dupa ce suntem mancati.La picioruse am descoperit acum ca avem 2 degetele putin lipite , o sa inotam bine. La sanul stang am descoperit un mic nodul la el, dar dr a zis sa nu ne alarmam, ca va trece.

Fetele din Bucuresti, unde pot gasi prajituri bune ptr botez? Tortul il comand la cofetariaalfel.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Mami, felicitari pentru crestinutul Ivan, la multi ani sanatosi
Bubu, eu cam asa imi imaginam, un fel de ciorba in baita acolo, ca doar cunosc personajele care vin... Dar lasa, ca doar sunt si eu acolo N-aveam chef de balamuc a doua zi, atata tot, dar daca n-am cu cine sa ma inteleg...
Aschiuta, voi tine cont de sfaturile tale, mereu sunt binevenite
Nico, sa stii ca e posibil, soacra-mea e prietena cu toata lumea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Si eu m-am schibat in sarcina asta. De felul meu foarte friguroasa, iarna stateam in casa cu tricou si bluza cu maneca lunga la 22 de grade, acum ma simt bine doar in tricou. Si transpir si eu noaptea, mai mult la cap.

Mami Sa va fie de bine petrecerea. Ma bucur ca a iesit bine.

Bubu pe burtica lui Nicolas. Tare greu mai e cu ei plangand.

Camys_2000 Nodulul ala ar putea fi de la criza genitala. Asa a avut si fetita cea mare.

Ieri Corina s-a certat cu sanul, dar rau de tot. Am fost la plimbare si la 4 cand ne-am intors in casa a supt putin apoi a inceput sa urle cu sanul in gura. O linisteam, ii dadeam sanul si incepea din nou sa urle. Cei drept sanul nu era la fel de plin ca dimineata si trebuia sa numceasca putin ca sa curga lapte. Si uite asa ne-am distrat pana la 9 cand i-am facut baie, unde a fost toata numai ranjet si l-a stropit pe tasu, si apoi iar circ sa manace. Pana la urma cand a atipit, am reusit sa ii bag tatica in gurita sa manace.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Lacramioara, durere intre omoplati am si eu, e poate si de la dimensiunea si greutatea sinilor care are efect asupra pozitiei corpului si de la faptul ca ai dormit mai mult pe spate in toata sarcina plus acuma.

Eu m-am ales in urma sarcinilor cu alergii, asa ca as fi preferat transpiratia...


Mergi la inceput