Sex la copii nostri in romania comparativ diaspora

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rici35 spune:

Michele,

baiatul meu e la una din cele mai grele scoli din Germania, a repetat un an, asta nu e o tragedie. Asta nu inseamna ca nu o sa se realizaze profesional. A fost cel mai tinar in clasa. Chiar a fost OK ca a repetat. II mai mare acuma si intelege mai usor.

Si scoala totusi trebuie vazute aparte de viata sexuala. Nu inseamna ca daca ai viata sexuala nu mai poti invata. Prietena lui e dintre cele mai bune in clasa.

Dar asta cu inelele de virginitate, in germania e de neinchipuit. Ar ride toata clasa de tine. :))

Cu drag

Rici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui rici35

Zicea unul pe aici, ca sta in germania si ca la cunostintele lui copii de 16 ani nu au inca sex.... NU stiu in care Germanie sta, sau din ce trib de pocaiti face parte


depinde pe unde te plimbi. la tine deja s-a inteles.





Citat:
citat din mesajul lui rici35
dar aici in Nürnberg la 16 ani cam toate fetele deja au experiente in acest domeniu (nu inclus aici musulmancele).


ce afirmatie falsa. le-ai controlat tu pe toate ca sa afirmi asa ceva?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Citat:
e vorba de inele care ei(tinerii)decid sa le poarte, nu-i obliga parintii.


Ei, nu, Nu le pun pistolu' la cap, dar exista destula constrangere morala, mai ales daca-i un copil caruia i s-a bagat mereu in cap religia si a mai fost si home schooled.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui rici35
Cum as putea sa ii interzic sa se indragosteasca.


Indragostitul si sexul nu sunt neaparat lipite. La 15 ani te saruti, te tii de mana, te duci la film, daca vrei sa-ti traiesti amorul adolescentin.

Citat:
citat din mesajul lui rici35
Chiar daca ma repet. referitor la limbi straine in Romania. As avea o intrebare la Rufus. Citi elevi din o clasa ramin repetenti din cauza limbilor straine?


Eu am meditat mai multi copii toata vara fiindca ramasesera corigenti peste vara la engleza/germana. Ei au trecut, dar numai pentru ca erau pregatiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rici35 spune:

Eu as vrea sa stiu citi copii raman in Romania repetenti din cauza limbilor straine.
Nu ca ai dat meditatii. Citi ramin repetenti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui rici35

Eu as vrea sa stiu citi copii raman in Romania repetenti din cauza limbilor straine.
Nu ca ai dat meditatii. Citi ramin repetenti?



Cati ramani repetenti in Germania din cauza materiei X sau Y? Nu cred ca exista vreo statistica atat de amanuntita in nicio tara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

rici, referitor la intrebarea despre limbile straine, n-am idee daca si cati raman repetenti din cauza unei limbi straine. Adica n-am o statistica. La liceele/scolile pe unde am copiii, inca n-am auzit. Au fost asta-vara cativa corigenti la franceza (a doua limba studiata) la fata cea mare, dar stiu ca au trecut.
Am raspuns...dar nu am inteles rostul intrebarii. Daca vrei, imi poti explica.
Referitor la sexul copiilor, constat ca incepi sa te incurci, cand vorbesti de fata versus baiat, dar cred ca o faci exact ca politica, diferita aia externa de ailalta interna.
Adica ii vorbesti de dragoste fetei, dar poate n-o duci la dans, ca acolo se practica alta politica Aia cu fete multe, baieti putini...
rici, cred ca toti am inteles ce vrei sa spui, fie ca suntem din Romania, fie din alte parti, culmea si din Germania, dar nimeni nu vorbeste pe limba ta.
Acuma nu zic ca tu trebuie sa ne iei in seama musai...dar chiar nu-ti rasare nici un semna de intrebare ca nimeni nu-ti impartaseste entuziasmul cand vine vorba de normalitatea sexului la copii?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rici35 spune:

Uite iti raspund eu. Ca se pare ca nu stii pe cineva care sa fii ramas repetent pt limbi straine. Vin copii la meditatii. Voi profesorii lor le luati banii si apoi inchideti un ochi si ii treceti.

In Romania nu ramine nimeni repetent din cauza limbilor straine. Sau poate unul din 1000. La Gimnaziu in Bavaria per an ramin cam vreo 3 repetenti per clasa din cauza limbilor straine.
Si asta sigur ca nu din cauza ca romanii sunt din nastere genii de limbi straine.

Cu drag
Rici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Hmmm...nu trebuie sa-mi mai spui, am inteles de ce ai intrebat de repetenti.
Ca sa dovedesti ca in Germania scoala e mai serioasa, nu ca in Romania.
Nu pot sa te contrazic...
Dar cu siguranta pot sa ma amuz de logica ta

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui rici35

Uite iti raspund eu. Ca se pare ca nu stii pe cineva care sa fii ramas repetent pt limbi straine. Vin copii la meditatii. Voi profesorii lor le luati banii si apoi inchideti un ochi si ii treceti.

In Romania nu ramine nimeni repetent din cauza limbilor straine. Sau poate unul din 1000. La Gimnaziu in Bavaria per an ramin cam vreo 3 repetenti per clasa din cauza limbilor straine.
Si asta sigur ca nu din cauza ca romanii sunt din nastere genii de limbi straine.

Cu drag
Rici


Nu ca ar conta in mod deosebit, dar nu eram profesoare respectivilor copii si nici bani nu le luam, desi imi mai aduceau din cand in cand ... o ciocolata. Erau copii amarati, care stateau cu parintii intr-o garsoniera confort 3, adica de 15 mp cu totul.

Evident, parintii nu puteau sa-i supreavegheze foarte bine pentru ca munceau de dimineata pana seara, iti dai seama, munci ingrate - dar nici nu-i mangaiau pe cap cand erau in pericol de a repeta clasa.

Stiu, sunt retrograda, dar daca copilul meu ar ramane repetent dar, in schimb, ar trage-o tare cu amorul, nu i-ar fi deloc moale. In niciun caz, nu as lua scoala a la legere si i-as indesa prezervativele in geanta.

Mergi la inceput