Sex la copii nostri in romania comparativ diaspora

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

In Ro se fac limbi straine.
Exista chiar si licee bilingve
Iar la scolie generale clase speciale cu predare intensiva intr-o limba straina.

Fiica mea e la liceu si studiaza engleza, franceza si latina.




Viviana,ma rog,cred ca Rici se referea ca,comparativ cu Ro,aici invatatul limbilor straine se face mult mai devreme...nu stiu daca si mai intensiv,nu pot sa apreciez sistemul romanesc de-acum pt ca nu-l mai cunosc.
De ex,fiica-mea e clasa 5 si face germana si engleza intensiv (ore in fiecare zi,au teze si sunt obiecte de baza desi nu e deocamdata liceu specializat le limbi),plus italiana (cursuri oferite de scoala)si stie romaneste bine (a doua limba materna). Anul viitor va face si latina intensiv,din clasa a 7 va face franceza in plus pe langa celelalte si din clasa a 8 a spaniola.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Rufus a exprimat in mare ceea ce eu aplic cu baietii mei,la cei mari ma refer.
Pentru ca unul e deja adult?!,ramane urmatorul care anul acesta face 17 ani.Am pretentia ca suntem prieteni si in consecinta discutam liber.I-am spus ca sexul nu este un "must" ca nu e vreun sport,il faci atunci cand simti ca ai gasit persoana potrivita si nu pentru a te inscrie in "trend".Nu conteaza gura lumii,aici includem si colegii de clasa,coechipierii,conteaza ce simte si vrea el.El acum simte ca trebuie sa traga pt rugby,fiind si primul an in care a fost selectat la nationala de U17,simte ca trebuie sa traga pt clubul la care joaca si eu simt ca trebuie sa traga si pt scoala caci fereasca Dzeu mai tarziu de o accidentare fatala ,fara nici o pregatire in afara de cea sportiva ce face?
In concluzie momentan are alte preocupari care ii absorb aproape tot timpul.
Referitor la dormitul la noi acasa,da am fost de acord la cel mai mare sa vina cu fata acasa dar NUMAI daca era o prietenie solida,nu azi una ,maine alta,ca la noi nu e bordel si trebuie tinut cont si de fratii mai mici.Asta s-a intamplat cand avea vreo 19 ani,ca sa lamurim si problema varstei.Discutii despre sex,protectie am avut si mai avem,principala idee este ca EI ca si baieti au datoria de a se proteja si a proteja ,fara discutie.Prezervativele le cumparam eu si le puneam in dulapul cu medicamente ca sa fiu sigura ca daca are nevoie le are la dispozitie.
O alta discutie a fost despre responsabilitatea unei sarcini,responsabilitate care dupa parerea mea nu cade exclusiv in spinarea fetei.Le-am exemplificat cam cum ar fi viata lor daca ar devenii tatici inainte de vreme,nu au fost prea incantati ,mai ales ca stiu ca i-as obliga sa-si asume responsabilitatea.
Asa gandesc eu ,o romanca care traieste in Romania.

Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rici35 spune:

Draga Viviana,
aici la scoala au pe an la o limba straina cred ca 800 cuvinte noi. In plus gramatica la rupere.
Aici in liceu cei mai multi pica din cauza limbilor. La fata ta citi ramin repetenti la o limba straina???
Citi ramin repetenti din clasa de fapt? Chiar ar fii interesant de stiut.

Cu drag
Rici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

pfuai, am terminat de citit subiectul

parerea mea este ca tu amesteci niste lucruri. ce ai facut tu si ce ai realizat in Germania, cum ai fugit din Ro si altele de gen... plus sexul fiului tau. sunt lucruri diferite.
sunt convinsa ca, cauti confirmari ptr ceea ce face fiul tau. astepti sa ma apara si alti parinti 'oh, da si ai mei se sexeaza cu spor...'
tot ce spui tu ca ai realizat si ce parinte bun esti este tot ca sa-ti argumetezi convingerea ca e ok ce face fiul tau.

ptr ceea ce face fiul tau, el si voi parinti sunteti responsabili. nimeni altcineva. iar sexul inseamna responsabilitate. un copil poate aparea indiferent de metodele contraceptive folosite de ambii parteneri. plus bolile venerice.

mie personal mi-e mila de baiatul tau. ptr ca tu. ca tata, esti dator sa-l responsabilizezi pe copil sa veghezi ca el sa isi aleaga un drum drept. da-mi voie sa nu fiu impresionata de realizarile tale, atata timp cat esti plin de prejudecati despre lumea din jur.

si exagerezi mult cu gimnaziul. din cate stiu eu, un copil care trebuie sa repete clasa la gimnaziu e trimis la Realschule. ptr ca nu face fata la gimnaziu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adde2510 spune:

Of, dar tu folosesti o intreaga panoplie de scuze pe care le folosesc si parintii din Ro. Scoala e grea, au multe teme, mult de invatat, mai sunt si unii profesori rai care vor neaparat sa-i pice etc. etc. etc. Incep sa cred ca macar asta-i o chestie universal valabila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Eu am o familie de prieteni langa VIena cu doi baieti mari acum. Unul dintre ei a avut prietena de pe la 15 ani. Mama lui mi-a povestit ca a fost o situatie limita pentru ei faptul ca baiatul a venit acasa cu iubita iar ei nu au fost de acord sa doarma impreuna; copiii au fost foarte relaxati si au plecat sa doarma la mama fetei care nu avea nici o problema cu asta. Mai de voie, de nevoie au acceptat si ei situatia in timp. Baiatul a ramas cu fata, nu a facut gymnasium, pe la 18 ani s-a angajat, si-au luat apartament cu chirie, masina (BMW) in rate. Fata nu lucreaza. Acum baiatul are 21 de ani, e tare suparat ca fata nu lucreaza, banii de-abia le ajung pentru chirie, rata la masina si benzina. A schimbat masina pe una mai economica si a pierdut niste bani si acolo. Ii este greu sa se reapuce de scoala ca sa gaseasca un job mai bine platit. Ghici cine-i de vina ? Parintii lui, mai ales ca frate-sau e la facultate in Viena.

E o situatie care mie mi-a dat de gandit pentru ca e clar ca exista adolescenti care una gandesc la 15,16 ani si cu totul altfel dupa 20. Care si cat e rolul parintilor aici ?





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

eu aveam senzatia ca e invers, ca noi suntem mai restrictivi decat unii prieteni din Ro. dar punctul pe i il pune anturajul si capacitatea fiecaruia de urma sau nu turma, indiferent de tara. restul e palavrageala. Un lucru e sigur, nu sunt si nici nu cred ca in cativa ani voi fi de acord cu asemenea "libertati" .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Nu mai am de adaugat nimic la subiect.
Nu stiu insa in ce categorie intra chestia cu limbile straine...nu ca ma deranjeaza parerea lui rici, insa nu stiu de unde le scoate.
In romania, din clasa a 5-a exista licee (cu tot cu gimnaziu) bilingve; nu intensiv, nu nu stiu cate cuvinte noi pe an, ci materii in limbile respective, inclusiv cu nativi care nu stiu o boaba romana. In paralel, se studiaza inca o limba straina. Incepand cu liceul, in afara de liceele bilingve, exista licee cu clase de bilingv, cu porograma exact ca la liceele bilingve, si pe real si pe uman. Optional, se incepe studiul celei de-a treia limbi straine.
Majoritatea celorlalte licee au clase cu predare intensiva a unei limbi straine, impreuna cu cel putin a doua limba straina.
Cursul gimnazial, altul decat la licee bilingve, are doua limbi straine (a doua dintr-a 6-a daca nu ma insel), lucru care se continua la orice liceu, fie in programa, fie optional.
Ciclul gimnazial primar contine o limba straina fix de la inceput, din clasa I. Optional in primul an, in programa din anul urmator.
Daca asta inseamna ca in Ro nu se fac limbi, nu pot sa comentez altceva.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Nu mai am de adaugat nimic la subiect.
Nu stiu insa in ce categorie intra chestia cu limbile straine...nu ca ma deranjeaza parerea lui rici, insa nu stiu de unde le scoate.
In romania, din clasa a 5-a exista licee (cu tot cu gimnaziu) bilingve; nu intensiv, nu nu stiu cate cuvinte noi pe an, ci materii in limbile respective, inclusiv cu nativi care nu stiu o boaba romana. In paralel, se studiaza inca o limba straina. Incepand cu liceul, in afara de liceele bilingve, exista licee cu clase de bilingv, cu porograma exact ca la liceele bilingve, si pe real si pe uman. Optional, se incepe studiul celei de-a treia limbi straine.
Majoritatea celorlalte licee au clase cu predare intensiva a unei limbi straine, impreuna cu cel putin a doua limba straina.
Cursul gimnazial, altul decat la licee bilingve, are doua limbi straine (a doua dintr-a 6-a daca nu ma insel), lucru care se continua la orice liceu, fie in programa, fie optional.
Ciclul gimnazial primar contine o limba straina fix de la inceput, din clasa I. Optional in primul an, in programa din anul urmator.
Daca asta inseamna ca in Ro nu se fac limbi, nu pot sa comentez altceva.

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


rufus, intra la categoria 'ai nostri mai cu mot' . acuma nu lua si tu mot'a'mot ce spune nenea rici.
cu repetarea clasi in Germania este in felul urmator. copii care au medii mici la majoritatea materiilor vor repeta clasa. nu doar ca nu si-au insusit o limba straina pe care o studiaza la cursuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ciudat....am tot citit si chiar nu inteleg de ce sunt inapoiata ca m-am descurcat onorabil si o duc bine in tara mea.
De ce trebuie sa fie normal ca Eva mea sa ia anticonceptionale peste numai 11 ani?
Pai daca incepe cu de mica,pana o ajunge la varsta mea nici nu mai suporta .
Si la baieti la fel...o fi cool da` daca te apuci de asa de tanar,la 25 de ani esti plictisit complet si greu mai vezi farmecul .

Sau sa inteleg ca toate femeile de acolo sunt nimfomane si cand se satura..se fac familiste?Au contor?

Mie nu mi-a placut nici in gluma macar afirmatia ta cu romancele si nemtoaicele....

Parerea mea e ca ar trebui sa te lauzi in alta parte cu performantele sexuale ale unor copii.A,la ce varsta se sarbatoreste majoratul acolo?

Legea permite in Germania sexul cu /intre minori?

Mergi la inceput