Sex la copii nostri in romania comparativ diaspora

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui rici35

Christina, dar tu ce au fii raspuns cind a spus mama fetei ca ""Andy poate dormi la Steffi?"" Sau ce ar fii spus sotul tau???

As fii curios.

Daca nu vrei sa se intimple ceva nu ai voie sa il trimiti la curs de dans. Ca acolo pun fetele laba pe el :))

Cu drag

Rici


nimfomane de mici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rici35 spune:

Marius trebuie sa spun ca ai inteles iar gresit ce am spus eu. Ori eu nu reusesc sa ma exprim, ori tu vrei sa intelegi cum vrei tu, dupa parerea preconceputa ce ti-ai facut-o despre mine. Deci inca o data sa clarificam.
Deci eu sunt inpotriva ca copii mei sa consume alcool (de altfel o tema destul de frequenta in germania, dar cred ca mult mai frequenta in ro) inclusiv tigari. Chiar le-am spus clar ca daca vine vreunul acasa beat inainte de virsta la care au voie sa bea, (bere de la 16) (spirtuase de la 18) sa se gindeasca bine, ca la locatia unde au fost, va veni politia sa ancheteze asta. Eu imi voi atinge telul, macar prin faptul ca nu vor mai fii invitati. Pina acuma a functionat.
Si draga Marius, daca copii vor deveni ca si parintii, eu nu am de ce sa imi fie rusine. Uite eu nu am fost conformist. Am urit comunistii si am fugit printre gloante. Am ajuns unde am vrut. Am reusit sa imi cumpar o casa si un apartament. Am un cont ce imi permite sa nu mai lucru 10 ani si sa traiesc la acelasi standard ca acuma, am o firma. Cu copii voi face anul acesta 3 concedii in afara de asta baiatul merge in china, fata in la reunion. La fel fata mea cinta la vioara, fluiersi chor, si ambii sunt la dans.
Cred ca copii mei ma pot lua ca exemplu si prin ce am realizat in viata, dar si cum am trecut prin viata, nu am plecat capul ca sabia sa nu il taie. Am mers mereu cu fruntea sus prin viata. Pot sa ma uit oricind in oglinda. Asta le dau pe drum copiilor mei. Nu regret faptul ca i-am permis baiatului sa aibe prietena si sex. A fost o hotarire din convingere, si nu pt a ma adapta gurii lumii.
Faptul ca baiatul a ramas repetent (fata a fost prima in clasa si a intret cu 1,00 la Gymnasiu) este o stare de fapt de care nu imi este rusine. Gimnasiul aici in germania il poti compara cam cu liceu de mate fizica in ro.
Relicva a spus altcineva in discutie si am preluat-o.
Parinti care gindesc ca mine, cred ca in romania voi gasi f putini. De aia am si plecat pt ca nu mi-a convenit stilul de viata de acolo, nu mi-a placut mentalitatea, nu mi-o place nici acum. Mi-a murit tatal cind aveam 14 ani. Tot satul a vegheat ca mama sa poarte negru si ca eu sa nu ascult muzica. Nimeni nu a intrebat daca avem de mincare desi stiau ca mama nu are servici. Asta e moraliattea traita in romania.
Am plecat din Ro nu de saracie. Am fost electronist la coomtim. Am plecat char din cauza mentalitatii.
Asta cu 12 ore sex a fost o gluma care credeam co o intelegi.
Pe de alta parte copii mei nu "si-o trag" ci fac dragoste, sau sex cum se spune in ziua de azi.
Cu drag
Rici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rici35 spune:

Venind vorba de reguli.
Trebuie sa spun ca la noi in casa exista regului f stricte insa poate de alta natura, pentru ca eu pun alte accente.
Una din reguli a fost ca dupa 4 seara nu se bea dulce. Ca atunci cind le venea dintii le-am luat biberonul, ca stam toti la masa inpreuna.
Dar pe de alta parte accept si regulile tarii in care am ales sa ma stabilesc. Si anume ca de la 14 ani au voie legal sa faca sex. Si am spus ca sexul nu e sport si se face dac a intradevar iubesti pe cineva f mult. Ce fac ei din spusele mele, asta e mai mult treba lor.
La noi exista un drept la "Sexuelle Selbstbestimmung" desi iti apartine de la 14 ani dreptul de a hotari asta. Daca insa prietena lui andi avea peste 18 ani as fii trimis politia la ea. La fel va fii cu fata. Daca se ia unul prea mare de ea are de-a face cu politia. Nu il voi certa, ii informez si actionez cum este legal.
La fel nu le permit la prieteni sa se mute la noi. Ca eu nu las sa mi se infieze copii. Cind vor sa stea inpreuna atunci trebuie sa isi ia locuinta. Insa au voie sa isi aduca prieteni acasa.
Cu drag
Rici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rici35 spune:

Nina, tu zici ninfomane de mici. Daca as vrea sa fiu acum provocativ as face comparatia cam asa:
Romania
Cuminti de mici Fac trotoarul in vest cind sunt mari

Germania
Ninfomane de mici La casa lor cind sunt mari.
Cu drag
Rici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Rici, recunosc ca ai de ce sa tii capul sus. Daca e cum spui, poti oferi linistit un exemplu copiilor.
Povestea cu sexul copiilor pare insa desprinsa din alt film. Nu-mi permit sa-ti dau sfaturi...totusi, poate te mai gandesti inainte de a trece in "cv-ul" vietii tale, in lista ta de realizari, sexul copiilor tai minori.
E una sa nu faci caz de debutul in copilarie a vietii sexuale a urmasilor tai, in sensul ca nu-i dai afara, nu-i "dezmostenesti", aici ai dreptate, lumea s-a schimbat; dar nu te mai impauna cu realizarile sexuale ale baiatului...nu e cazul. Nu, nu din vreo jena ancestrala...pur si simplu unii din noi punem pret mai mare pe alte realizari decat sexul.
Sigur, faci cum vrei, cum zicea si Marius; dar ai propus un subiect si ai primit raspunsuri. Poate ca exista o diferenta de mentalitate in domeniul asta intre Romania si diaspora...insa zau...nu cred ca intereseaza pe cineva comparatia.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui rici35

Nina, tu zici ninfomane de mici. Daca as vrea sa fiu acum provocativ as face comparatia cam asa:
Romania
Cuminti de mici Fac trotoarul in vest cind sunt mari

Germania
Ninfomane de mici La casa lor cind sunt mari.
Cu drag
Rici


Rici, dar nu esti provocativ. Esti doar caraghios (nu, nu se vrea o insulta, crede-ma te rog). Tu ai in cap tabloul pe care ni-l transmiti...o gasca de fete care sar cu ...ma rog, cu ceva in sus, doar sa aiba un partener la cursul de dans? Iti dai cumva seama ca este si imaginea fiicei tale in joc, din moment ce si ea este dansatoare?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Am fete, nu 1 ci 3, si traim in Romania.
Sunt inca mici din punctul meu de vedere (9 ani cea mare), asa ca nu mi-am pus problema sa le fac inca educatie sexuala.

Cand isi vor incepe viata sexuala, e doar alegerea lor. Nu spun ca as fi in culmea extazului daca o vor face la 14-15 ani, dar nici n-o sa le impiedic in vreun fel. Daca ele se simt pregatite sa faca pasul asta la 15 ani, interzicandu-le sau stabilindu-le o varsta de la care au voie, nu fac decat sa agravez situatia, si nu imi doresc asa ceva.

Nu mi se pare ok dormitul peste noapte la prietenii de sex opus (cel putin nu pana pe la 18 ani), si in niciun caz sexul in casa in care suntem si noi prezenti. Pe de o parte pentru ca mai are 2 surori mai mici, si in plus ar fi frustrant pentru toata lumea. Mai degraba le-as oferi ocazional cateva ore de intimitate, plecand cu totii la o plimbare/vizita, si lasandu-i singuri o perioada de timp.

Anticonceptionalele la 14-15 ani din punctul meu de vedere sunt o prostie (doar sa nu fie cumva recomandate de medic din motive de sanatate, exista si asemenea situatii). De asta s-a inventat prezervativul.

Totusi, eu ca mama cred ca viata sexuala n-ar trebui inceputa mai devreme de 17-18 ani. La 15 ani e inca un copil, nu are maturitatea necesara pentru un asemenea pas. Daca o va face va fi mai mult din din curiozitate sau presiune, emotiv nu cred ca are cum sa fie pregatita. Dar repet, va fi alegerea ei. Daca nu va tine cont de sfaturile mele, asta nu inseamna ca nu ii voi mai fi alaturi dupa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Ricci, felicitari pentru fata ta care a intrat cu 1 la Gymnasium. Pentru cine nu stie ce inseamna asta, va spun eu ca este mare lucru. La aceeasi medie aspiram si noi.
Sunt convinsa ca sunteti o familie cat se poate de ok, am ramas insa cu impresia ca vreti sa va adaptati chiar la toate doar ca sa fiti "in randul lumii", adica sunteti dspusi sa faceti lucruri la presiunea anturajului doar ca sa nu fiti etichetati drept "talibani". Eu mai filtrez, de exemplu putin mi-ar pasa daca, peste cativa ani, in clasa copilului meu majoritatea colegilor lui ar fi preocupati de sex si ar si face, daca s-ar lua intre ei la intrecere, cum spuneai. Asta nu ar insemna ca la fel trebuie sa faca si el, doar ca sa se conformeze. As avea grija ca pana atunci sa inteleaga si sa-si stabileasca altfel prioritatile, indiferent cate fete ar sari pe el la cursul de dans sau in alta parte. Sunt si din acelea care nu sar, cum spunea Alina. Fiecare cu treaba lui/a ei, nu pot fi toti la fel, viata nu se termina cu gimnaziul, dupa majorat este altceva, eu pana atunci ii consider copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rici35 spune:

Rufus, eu nu de aia am postat sa ma laud, ci chiar am vrut sa vad cum o vad altii din diferite tari pe unde me-a dus soarta.
Pacat ca nu a scris nimeni din america, cliseul meu despre ei este ca ei de la 14 ani au voie sa puste cu arme, dar sex de la 18 :)))
Dar poate asa ne cunoastem mai bine.
Cu drag
Rici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rici35 spune:

Christina, in acelasi an unde fiica a fost prima la gymi, andi a picat. Adevarul e ca au avut si o profa la chimie de a picat jumate din clasa.... Dar asta e. Mai nostim e ca a picat la franceza si chimie 2 materii care dupa a zecea ar fii putut sa le sisteze (Abwählen). In ro sigur de neimaginat sa lasi pe cineva sa pice asa. Dar am considerat ca e corect. Nu a invatat,sa pice.

Cu drag

Rici

Mergi la inceput