Sex la copii nostri in romania comparativ diaspora

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rici35 spune:

Christina, dar tu ce au fii raspuns cind a spus mama fetei ca ""Andy poate dormi la Steffi?"" Sau ce ar fii spus sotul tau???

As fii curios.

Daca nu vrei sa se intimple ceva nu ai voie sa il trimiti la curs de dans. Ca acolo pun fetele laba pe el :))

Cu drag

Rici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Al meu are doar 10 ani. Nu pot inca sa fac efortul asta de imaginatie, sa-ti raspunda mame de baieti/fete mai mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Rici ,tu vezi problema superficial si simplist. Locuiesc si eu in Germania de multi ani,am contact cu nemti,chiar mai mult sotul e neamt,am fata de 11 ani la gimnaziu deci nu povestesc din carti .

Depinde de anturaj,de aspiratiile copilului,de posibilitatile parintilor...e un cumul de factori care duce la fericirea coplilui nu numai partea sexuala care,sa fim seriosi,numai fericire maxima nu aduce la varsta asta...

Cunosc fete de-aici care au terminat gimnaziul si abia acum la 18-19 ani au prieten si din familii de nemti...incuiati cum crezi tu .

Nu stiu ce sa zic,cei care invata nu repeta clasa...scoala este foarte grea (lucuim in Bavaria),cerintele mari dar repet,pt cei care invata e bine,drumul e lin si asta e ce ne dorim noi pt copilasii nostri la varsta de 15-16 ani...in plus,foarte multi au si alte activitati pe langa scoala,gen ore de pian,sah,balet,fotbal,tenis,etc si nu stiu daca au atata timp in w-end de indragosteala si dormit in deplasare...

Ma rog,eu nu ma consider inapoiata pt ca imi doresc ca ai mei copii sa faca la 15-16 ani lucruri pe care nu le mai pot face de la 20 in sus ...Anticonceptionalele te feresc de sarcina dar nu de BTS si oricum nu sunt bombonele fara efecte secundare deci nu as fi relaxata sa-i dau fetei asa ceva...

Numai bine si fii pe pace,sexul precoce nu cred ca e functie de tara,cunosc fete de varsta fetei mele in Ro care sunt mult mai emancipate....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Ok, sa raspund totusi. As fi spus nu, dupa ce, de pe la 12 ani, i-as fi explicat copilului meu, asa cum ii explic si altele despre viata, ca sexul este pentru mai tarziu, desi tentatii sunt la tot pasul. Am face parte din cele 30-40 de procente si n-ar fi atat de rau .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Mai rici, eu nu prea inteleg ce vrei sa demonstrezi.
Dar inteleg ca esti multumit de felul in care gandesti vis a vis de sexul la copilul tau. Well, felicitari pentru asta. Inseamna cumva (sau crezi tu) ca esti un parinte bun, destupat la minte iar altii care nu gandesc ca tine, ca-s din Romania sau din alte parti, sunt relicve? Hmmmm...poate ar trebui sa te mai gandesti.
Viata sexuala o incepe fiecare atunci cand gaseste momentul prielnic si considera ca a ajuns la nivelul in care isi permite asa ceva. Rici, nici macar la maturitate nu faci sex de cate ori te mananca...de ce ar fi o dovada de normalitate sa faca asta pustii de 15 ani?
Fac sex copiii de 15 ani? Da, cu siguranta. Poate si mai devreme. E normal asa ceva? Ei bine, aici raspunsul e altul, dupa parerea mea.
Te vad cum vorbesti degajat de anticonceptionale la fete de 16 ani. Probabil ca nu cunosti decat despre efectul lor de a ocoli sarcina. Pana iti vei indemna propria fata sa ia asa ceva, mai citeste putin, s-o faci macar in cunostiinta de cauza.
Nu mi-am propus sa controlez debutul vietii sexuale al fetelor mele. Se va produce atunci cand vor considera ele. Pana atunci ma pot asigura ca stiu tot ce le trebuie pentru evenimentul asta. Chiar nu ma preocupa sa le stiu in patul cuiva, doar ca e acasa la mine sau la partener. Partener...frate, la 15 ani viata ar trebui traita altfel, nu cotzaiala supravegheata in we...parerea mea.
Iar daca te preocupa diferentele "culturale" intre Germania si Romania, gandeste-te ca in alte tari comportamentul mai ales al fetei de care vorbesti ar duce la uciderea ei cu pietre in piata publica.
Deci...buni si talibanii romani.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sunny71 spune:

Spui ca ai fost mandru ca baiatul tau de 15 ani cand ti-a comunicat ca face sex, dar nu ai fost in niciun fel atunci cand a ramas repetent.Pui mai mult accent pe viata sexuala a copilului decat pe ceea ce o sa devina ca om, pe pregatirea scolara, nu de alta dar parintele este cel care "ghideaza" copilul, care stabileste anumite reguli, care da sfaturi de cele mai kulte ori folosindu-se de experienta proprie.Bine , acum daca ne gandim ca tu la varsta lui prestai 12 ore (OAU)...e de inteles ca vrei ca fiul tau sa se ridice la anumite standarde.Eu nu vad asa normal ca un copil de 15 ani sa aiba viata sexuala, iar mama fetei respective care traieste intr-o tara civilizata, este emancipata (nu asa ca amaratii din RO),ar fi trebuit sa stie ca anticonceptionalele previn doar o sarcina si acneea, dar mai ramane problema bolilor cu transmitere sexuala.Dar la 15 ani cand se facea la scoala educatie sexuala , ea era ocupata sa se perfectioneze in domeniu ca doar trebuia sa predea flacara olimpica.Am un baiat de 14 ani si imi dau cuvantul de onoare ca nu o sa calce prea curand in Germania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Mda am inteles in principiu. Din punctul meu de vedere Rici si copiii sunt cam ce sunt parintii lor.
Faptul ca nu merge Ok scoala, ca este repetent sau cum vrei tu sa-i spui, ca nu te deranjeaza asta, ca pentru tine este Ok si fara atata scoala, ca tu faceai sex 12 ore si e Ok pentru tine sa faca si copiii tai sex la 13-14-15 ani, ca nu te deranjeaza sa consume alcool singura grija sa nu fie atata de beti incat sa profite cineva de ei si sa le-o traga, Ok acesta este profilul tau, nu esti primul nu esti ultimul nu este nimic de spus. Desigur tu consideri ca altii care au alt profil sunt relicve sau talibani, probabil si copiii tai vor considera la fel este dreptul tau(vostru) e viata ta (viata voastra) insa probabil vei gasi foarte putin parinti care sa fie macar asemanatori cu felul tau de viata.
Uite majoritatea sunt foarte preocupati pentru copiii lor sa faca o scoala sa invete sa aiba activitati care sa le dezvolte personalitatea sa isi gaseasca un rost in viata (altul decat sexul) sa invete sa faca ceva care sa le aduca o satisfactie profesionala si materiala. Asa incat daca esti un pic mai atent ai sa poti sa observi ca la 13-14-15-16-17-18 ani majoritatea copiilor sunt atat de ocupati cu invatatul,sportul si alte activitati incat nu au nici macar gandul sa faca sex in parc, acasa sau la prietenul, prietena, verisorul, verisoara. De unde timp sa gandesti si sa faci sex cand tocmai timpul este scump si nu ajunge?
Intelegi ideea? Ai timp prea mult il umpli cu ceva. Unii cu sex, alcool, droguri, altii cu scoala sau sport alte activitati.
Dar este Ok, asa ai fost, asa esti, asa este profilul si modul tau de viata. Nu esti singurul pe lume.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

is in graba si foarte racita(asta o spun in scuza mea ca poate n-oi fi intzeles eu totul si bine)dar fii mio,de 17 ani,tot din Germania...desi innopteaza pe la prieteni(si prietenii pe la noi),itzi spun sigur ca n-a facut sex inca.

Es ist nicht so weit(vorba neamtzului)(nu e pregatit,nu e atit de departe pentru asta)pentru asta,asa ca nu tzine de natzie ,de locatzie sua mai stiu eu de ce.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sunny71 spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos

is in graba si foarte racita(asta o spun in scuza mea ca poate n-oi fi intzeles eu totul si bine)dar fii mio,de 17 ani,tot din Germania...desi innopteaza pe la prieteni(si prietenii pe la noi),itzi spun sigur ca n-a facut sex inca.

Es ist nicht so weit(vorba neamtzului)(nu e pregatit,nu e atit de departe pentru asta)pentru asta,asa ca nu tzine de natzie ,de locatzie sua mai stiu eu de ce.

Dana


Degeaba stai in Germania daca ai pastrat aceleasi conceptii invechite, tu ai ramas la aceleasi idei "talibane" nu vrei sa te modernizezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Sunny,nu ai intzeles mesajul meu.

Zau ca nu era nicio mistocareala la adresa lui rici sau a altora,dar daca el-copilul nu e pregatit...n-o face,nu conteaza ca sta in Germania,Romania sau Papua Noua Guinee.

Nici ca-s eu talibanca sau nu!

Dana

Mergi la inceput