Sex la copii nostri in romania comparativ diaspora

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rici35 spune:

Da, intr-adevar subiectul a cam deviat, dar asta datorita faptului ca am fost catalogat ca unul din clasa de jos. Am vrut doar sa clarific faptul ca nu e vorba de clasa de jos, ci dupa parerea mea sexul la tinerii de virsta lui fiul meu se practica cam la toate nivelurile societatii. Mai putin musulmanii pe care aici nu ii iau in considerare. Consider romanii ungurii sau germanii cam cu religii asemanatoare, excluzind aici pocaitii care au reguli religoase mai atipice.

Credeti-ma daca acuma citiva ani cineva ar fii spus ca fieul meu are sex la 15 ani, si eu as fii spus ca nu, el doar e la gymnaziu.
Am observat insa chiar intre tineri o anumita competitie cine deja face parte din acest club si cine nu. Asta doarece tinerii aici vorbesc f deschis de treba asta si nimeni nu se ascunde. Chiar am avut impresia ca chiar fetele se lauda cu asta. Deci nu se lauda ca au avut multi parteneri. Daca faci asta esti repede categorizat ca fata usoara. Dar daca nu ai prieten esti bagat in sertarul celor care nu au succes si care si asa nu isi vor gasi partener. Deci asta e ce prind eu de la copii mei si de la prietenii lor cu care de altfel ma inteleg f bine.

Acuma sa deviez iar. Dar vreau sa specific f clar, ca nu am nimic inpotriva romanilor, nici a romaniei. Am insa ceva inportiva unor practici si obiceiuri din romania. Asta ma si face sa nu mai vreau sa traiesc acolo. Eu platesc statului un impozit. Si astept ca statul sa imi aduca niste servicii pt asta. In Romania in opinia mea asta nu este cazul. Asta este cauza ca pt mine Romania pe multi ani nu va fii o optiune. Mai mult. Nu pot sa inteleg ce il mai tine pe cineva acolo. Pt mine in ro oamenii se inpart in doua categorii. Cei ce mai pot fura din sistem, si accepta ca si ei sa fie furati, si cei ce sunt numai furati, de stat, de medici, profesori, functionari.... etc. Pe aceasta ultima categorie nu ii inteleg. Solutia este de a pleca.

Cu drag

Rici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcoca spune:

Mai rici, poate tu traiesti in Islanda. Ia uite ce zice harta asta :
http://www.unecartedumonde.fr/2009/11/carte-carte/


Vicky, Printzesone and BB (29+)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rici35 spune:

Avind in vedere ca germanii nu prea mai fac copii si musulmanii incep mai tirziu cu sex, ar fii posibil sa fie reala statistica. Desi eu vad si alte statistici pe net.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rici35 spune:

uite o statistica care cred ca e destul de reala:

http://de.statista.com/statistik/daten/studie/270/umfrage/erster-geschlechtsverkehr/

Rici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Rici ai ce ai cu musulmanii astia......sau talibani?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimitete spune:

Nu stiu daca sa mai raspund la subiect pt ca a deviat deja dar hai sa incerc sa raspund la intrebarea initiala.

In cercul fetei mele de 16 ani, sexul nu este deloc ceva comun. Da, urmeaza cursurile la un liceu f. bun la care se intra greu si deci si anturajul ajuta. Dar sa nu ne imbatam cu apa rece, caci toti ne-am indragostit ca teenagers infiferent de cit de premianti eram, cit de ocupati eram cu scoala si activitati para scolare.

Ca parinte, nu incurajez deloc sexul la virsta asta dar datoria mea este sa ii explic pe indelete riscurile pe care le asuma in cazul in care nu isi poate stapinii hormonii. Este datoria mea sa ii explic ca acest gest nu se face datorita presiunii partenerului sau presiunii gastii.

Studiile arata ca nu sint asa de multi cei care au viata sexuala asa devreme dar sint multi care "se lauda" cu asta ca sa nu fie ei mai prejos.

Anturajul ajuta pt ca majoritatea prietenilor ei vin din familii de "talibani ca si noi, foarte multi canadieni" deci nu cred ca este ceva incurajat la virsta asta sau tolerat (a se vedea prietenul dormind la ea su vice versa). In functie de maturitatea fiecaruia si de activitatea hormonala specifica fiecaruia, nu va mintiti pe voi crezind ca daca sint copii buni, ascultatori si excelenti la scoala, nu le merge mintea si la altele (nu neaparat faptele).

Pe de alta parte, daca vrea sa o faca, nu am cum sa o impiedic in ciuda tuturor explicatiilor mele, asa ca macar vreau sa stiu ca sa o pot proteja atit cit pot.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Mai, eu l-am intrebat pe sot ca el e neamt sadea, eu sunt mai talibanca de fel. Referitor la fetele din generatia lui, nici intr-un caz nu practicau sex atit de devreme. El a inceput viata sexuala la 17 ani cu o unguroaica in america . Aveau aceeasi virsta, el era virgin, ea mai experimentata. Referitor la propria fiica a zis ca preventiv isi va scoate pustile si pistoalele la vedere cind vine vreunul sa o ia de acasa, ca sa stie la ce pericol se expune daca se atinge de ea. Din punctul lui de vedere si la 30 e prea devreme deci probabil ca eu va trebui sa negociez de partea fetei, dar in nici-un caz mai devreme de 16-17 ani.

Nici eu nu am copii suficient de mari ca sa pot vorbi din experienta directa, dar cunosc destui parinti cu copii la gymnasium asa ca pot spune macar cit de deschisi sunt aia la minte. Ei bine nu sunt asa deschisi. In general pe linga indragostelu de adolescenti, tinerii sunt foarte focusati pe abitur. Intr-adevar promiscuitatea pe care o descrii e legata de anumite cercuri sociale ca sa fiu blinda. Nu cunosc pe nimeni care la 15-16 ani isi indoapa copilul cu AC si ii invita prietenul sa stea peste noapte la ei si sa ii sexeze fata. Wow, mi se pare chiar pervers.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui rici35

Am observat insa chiar intre tineri o anumita competitie cine deja face parte din acest club si cine nu. Asta doarece tinerii aici vorbesc f deschis de treba asta si nimeni nu se ascunde. Chiar am avut impresia ca chiar fetele se lauda cu asta. Deci nu se lauda ca au avut multi parteneri. Daca faci asta esti repede categorizat ca fata usoara. Dar daca nu ai prieten esti bagat in sertarul celor care nu au succes si care si asa nu isi vor gasi partener. Deci asta e ce prind eu de la copii mei si de la prietenii lor cu care de altfel ma inteleg f bine.




Of rici...cu cat incerci sa explici mai mult, cu atat esti...sa zicem mai amuzant
Omule, toti tinerii (in fine, or fi si exceptii) din Romania discuta despre sex, majoritatea au prieteni/prietene, baietii sunt in competitii permanente (desi nimeni nu le verifica povestile), fetele fara partener sunt considerate ciudate (in lumea lor, desigur)...dar nu-i vorba sa se calareasca pe unde apuca, ca nu le da voie mama si tata, nu totul se rezuma la facut sex; chiar nu trebuia sa te duci in Germania sa afli chestia asta!
Eu inteleg ca nu esti la curent, doar tu iti cresti copiii in Germania...dar ce-ai frate cu pata asta pe Romania? Si cum de-ai ales sexul copiilor tai sa ne demonstrezi superioritatea Germaniei?
Mai, nu cred ca e cineva care sa nu stie diferentele intre Romania si Germania...dar zau, ce ai cu copiii? Ca nu pricep si pace!
Nu cred ca te-a catalogat cineva din patura de jos...sau n-a facut-o cu vreo intentie...dar in general (si nu numai in Romania!!) sexul la copii se intalneste des doar la oamenii lipsiti de educatie, de cultura, de ambitii, de sperante...
Nu trebuie sa fie cazul tau, bineinteles, copilul tau experimenteaza si are acordul tau, e minunat asa...dar de ce insisti ca asa e in Germania peste tot si la toti, fata de bietii incuiati din Romania?
Ca nu e asa!

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Rufus, eu n-as zice ca e mai amuzat, ci ca mesajele lui sunt din ce in ce mai triste.
E trist sa iti incurajezi copii sa faca ceva doar pentru a fi in "trend" cu cei de varsta lor, e trist sa crezi ca daca nu o vor face acum "nu isi vor mai gasi partner", e trist sa crezi ca viata unui adolescent se invarte in jurul sexului.
Nu e nimic anormal sau spectaculos in a afce sex la 15 ani. Nu trebuie pus la zid, dar nici urcat pe un piedestal cel care alege sa o faca. Atata timp cat isi pastreaza prioritatile in viata (la varsta asta scoala ar trebui sa fie totusi pe primul loc), atata timp cat nu o face constrans de anturaj sau de prieten/a, atat timp cat pastreaza discretia si se protejeaza.
Dar cand o face doar de amorul artei, cand sexul devine sport (chiar si cu o singura partenera), cand o faci doar ca sa ai cu ce sa te lauzi in grupul tau de prieteni, atunci tu ca parinte n-ar trebui sa il incurajezi in directia asta. Sau eu una n-as face-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Rufus.....pot sa te pup?
Ai spus asa de bine si la obiect totul,incat meriti.
Mie mi s-a dat un pic peste cioc,da` macar tu ai pus punctul pe "i".

Hai sa traiesti.

Mergi la inceput