recenzie manuscris

recenzie manuscris | Autor: aiamoni

Link direct la acest mesaj

Buna,

O intrebare care poate nu aici isi are locul, dar n-am gasit unul mai bun.
Stie cineva unde se poate trimite un manuscris pentru recenzie? Adica unde poate cineva sa-l citeasca si sa-ti spuna barem doua vorbe despre el? Cineva care stie ce vorbeste, evident. La edituri din cate am inteles ti-l resping si atat...

Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

iaca eu cu parerea: e normal ca recenzorii editurilor sa fie interesati doar de ce e tiparibil la ei, pentru asta sunt platiti.
ce ma intreb eu e : care e scopul scrierii cu pricina?
sa fie tiparita? atunci tot la editura trebuie sa ajunga. sa placa prietenilor? atunci ei sunt singurii recenzori! sa-ti confirme talent/cunostinte literare? un cerc de creatie in care sa citesti textul ar fi de folos, acolo gasesti oameni cu preocupari similare si pareri calificate.

proaspat primita cu posta, poate iti da idei:
http://dilemaveche.ro/sectiune/dileme-line/articol/scriere-creativa-iaru-chivu


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

as mai incerca asa:
blog
trimiti pagini unor bloggeri cunoscuti care scriu si recenzii
incerci sa iei legatura cu cineva de la bookblog

Dc ai succes, te poti prezenta altfel la edituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiamoni spune:

Scuze de rapunsul intarziat, imi pierdusem speranta c-o sa aiba cineva o idee :)
Scopul? Publicarea, intr-un final, dar pana atunci pur si simplu o confirmare. Adica cineva care stie despre ce vorbeste sa-mi spuna "nu-i rau dar vezi ca asta si asta nu sunt chiar ok, mai lucreaza la ele" sau " fata, apuca-te mai bine de crosetat!". Intelegeti.
Asta cu blogurile n-o stiam, o sa vad daca gasesc asa ceva. Cercuri de creeatie...nici nu stiu unde gasesc si recunosc ca nici nu ma vad mergand acolo si citind un fragment, sunt timida, na! :)

Multumesc mult pentru idei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui aiamoni


Asta cu blogurile n-o stiam, o sa vad daca gasesc asa ceva. Cercuri de creeatie...nici nu stiu unde gasesc si recunosc ca nici nu ma vad mergand acolo si citind un fragment, sunt timida, na! :)



In contextul de fata, cu un manuscris potential spre publicare, sper ca e doar o greseala typo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

sau se poate obtine feedback... asa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiamoni spune:

sunt la serviciu, tiparesc cum pot...
maria alexia, multumesc, poate o sa pun un fragment sa vedem...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiamoni spune:

Ok, mi-am luat inima in dinti :
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=177053&nm=pareri

Mergi la inceput