Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (13)

Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (13) | Autor: sept.oct2012

Link direct la acest mesaj

Bobocei de septembrie-octombrie 2012!


Suntem un de 53 fericite si implinite care incep povestea primelor 365 zile din viata boboceilor nostri mult-asteptati
Comorile noastre sunt 29, 24,





Rugaciunea parintilor pentru copii

Doamne, Dumnezeul nostru, Cela ce cu intelepciunea Ta ai zidit pe om si ai suflat in fata lui suflarea de viata si, binecuvantandu-l, ai zis: Cresteti si va inmultiti si umpleti pamantul, iar la Cana Galileei, prin Unul-Nascut Fiul Tau, ai binecuvantat nunta si deci nasterea de fii, cu multa umilinta rog marea Ta bunatate ca neincetat sa reversi harul Tau si sa te milostivesti asupra copiilor mei, pe care Tu ai binevoit sa mi-i daruiesti.
Umple-i pe ei de intelepciune si pricepere. Indreapta pasii lor pe caile omeniei, ale dreptatii, ale dragostei de oameni si ale bunei-cuviite. Ajuta-mi a cultiva in ei bunatatea si a-i face folositori lorusi si obstei in mijlocul careia traiesc. Da-le lor comorile ceresti ale virtutii, care nu pier niciodata.
Nu cer pentru ei, Doamne, bogatii pamantesti, ci te rog da-le un trup sanatos si iubitor de osteneala, precum si suflet luminat si ravnitor spre tot binele, ca sa ajunga buni fii ai Sfantei noastre Biserici si vrednici cetateni ai Patriei, ca de-a pururi sa binecuvanteze numele Tau. AMIN



Povestea boboceilor pufosi de la bobul de mac la venirea pe lume:




Uite asa crestem noi


,(12)

Tabel greutate/inaltime bobocei




Bobocei pufosi de august

20.08 - Ilaria Rita - cezariana la 36s/ 4000 g / 51 cm / APGAR 10 - de Patricbebe

22.08 - Sophia - cezariana la 37s/ 3450 g / 50 cm / APGAR 10 - de Oana (Tzitziri)

25.08 - Calin Adrian- cezariana la 36s/ 3350 g / xx cm / APGAR 10 - de Mirabelac

27.08 - Dragonita Iris-Elena - cezariana la 37s/ 2620 g / 47 cm / APGAR 9 - de Bob_pixel

27.08 - Tudor Andrei- xxs/ xxxx g / xx cm / APGAR xx - de Micaela06

28.08 - Denis Andrei- cezariana la 37s/ 3500 g / xx cm / APGAR 10 - de G_rainbow (Gabriela)

28.08 - Petru (Rares)- naturala 41s/ 3750 g / xx cm / APGAR 10 - de Lalu85


29.08 - Maria - cezariana la xxs/ 2960 g / 49 cm / APGAR 6/7 - de Virginia_86


Bobocei pufosi de septembrie

02.09 - Mihnea-Bogdan- cezariana 37s/ 3450 g / 50 cm / APGAR 7 - de Anidaz


05.09 - Radu Cristian- natural 36s/ 2600 g / 46 cm / APGAR xx - de Simonix

05.09 - Stefan- cezariana 37s/ 3050 g / xx cm / APGAR 10 - de m_m51981

05.09 - Ana-Nectaria- cezariana 34s4z/ 2100 g / xx cm / APGAR 10 - de mami.ilinca - Luminita

06.09 - Maya Cristina- cezariana 38s/ 3100 g / 51 cm / APGAR 9 - de Olivette

09.09 - Irina Gabriela- natural 40s/ 3500 g / 50 cm / APGAR xx - de Alina_Loca

10.09 - Adela- cezariana 38s/ 3700 g / 50 cm / APGAR xx - de danageodoiu

12.09 - David Cristian- natural 39s/ 3500 g / xx cm / APGAR 9 - de RamonaCopot

12.09 - Daniel- natural 37s/ 2400 g / xx cm / APGAR xx - de Chri70

14.09 - Vlad Petru- cezariana 36s/ 2700 g / 49 cm / APGAR 8 - de Veroboroda

14.09 - Matei- cezariana 39s/ 4000 g / xx cm / APGAR 10 - de Stella87

17.09 - Mihai Alexandru- cezariana 39s/ 2800 g / 47 cm / APGAR 9 - de Madaiulia

17.09 - Anita Zsofia- cezariana 38s/ 2770 g / 49 cm / APGAR 10 - de moni81

17.09 - Ioan Alexandru- cezariana 38s/ xxxx g / xx cm / APGAR xx - de Anda28

18.09 - Bobocica - natural 39s/ 2650 g / 50cm / APGAR xx - de didi-anda

18.09 - Emma Gabrielle- natural 38s/ 3700 g / 52 cm / APGAR 10 - de DanielaBejan

18.09 - David Gabriel- cezariana 38s/ 2600 g / 51 cm / APGAR 9 - de Corinuka_g

18.09 - Alexandru- natural 39s5z/ 3100 g / 50 cm / APGAR 9/10 - de carinablanca

18.09 - Rares Ionut- cezariana 35s5z/ 2900 g / 50 cm / APGAR 7 - de mlhaela

20.09 - Vlad- natural 37s/ 3500 g / 50 cm / APGAR 9 - de adrianadana

21.09 - Bobocel- cezariana 40s/ 4150 g / 51 cm / APGAR xx - de Marikaki

21.09 - Theodora Maria- natural 41+s/ 3205 g / 50.5 cm / APGAR xx - de Lulutza

22.09 - Andrei- natural 40s/ 4200 g / 53 cm / APGAR xx - de Andreea (nu_mai_stiu)

24.09 - Elisa Andreea- natural 35s/ 2740 g / 49 cm / APGAR 9 - de Roxana11

24.09 - Paul Gabriel- cezariana 39s/ xxxx g / xx cm / APGAR 10 - de Carmen

24.09 - Roland - cezariana 39s/3650 g/54 cm/APGAR 10 - de Paula

25.09 - Toma - natural 40s/4268 g/53.5 cm/APGAR xx - de Irimell

28.09 - Ilinca Teodora- natural 40+s/ 3770 g / 53 cm / APGAR 9 - de Anaomaria

29.09 - Antonia- natural 40s/ 3000 g / 50 cm / APGAR 9 - de slimfitmada

29.09 - Luca Stefan- .s/ 3800 g / 53 cm / APGAR 10 - de Raluca22




Bobocei pufosi de octombrie

01.10 - Natalia- cezariana 39s/ 3500 g / xx cm / APGAR xx - de Ramona7575

01.10 - Teodora Silviana- natural 39s/ 3600 g / 51 cm / APGAR xx - de LoryD

01.10 - Bobocel pufos- natural 40s/ 3695 g / 52 cm / APGAR 10 - de Norma36

01.10 - Stefan- natural 40s/ 3470 g / 52 cm / APGAR 10 - de Papelusca (Gabi)

08.10 - Bobocica frumoasa- cezariana 39s/ 2700 g / 48 cm / APGAR 10 - de Sandy_2008

10.10 - Maria- cezariana 38s/ 3700 g / 54 cm / APGAR xx - de Madanan

12.10 - Luca- cezariana 41s/ 3570 g / 51 cm / APGAR 9 - de Kytana

15.10 - Bobocica- naturala 35s/ 2200 g / 47 cm / APGAR 9 - de ela_04

15.10 - Diana- cezariana 36s/ 2750 g / 50 cm / APGAR 9 - de Alexandrap83

16.10 - Ema Andreea- naturala 40s/ 3410 g / 50 cm / APGAR 10 - de Ramona_BM

16.10 - Mara- cezariana 40s/ 2950 g / 50 cm / APGAR 9 - de ANKA-iasi

18.10 - Simona-Ioana- naturala 40s/ 2910 g / 50 cm / APGAR xx - de Elfica

21.10 - Ruxandra Elena- naturala 40s5z/ 3420 g / 49 cm / APGAR 10 - de gaitica78

25.10 - Giorgios- naturala 40s/ 3810 g / xx cm / APGAR xx - de Moro-K

26.10 - Iustin- cezariana xxs/ 3450 g / 52 cm / APGAR 10 - de Alive (Delia)

28.10 - Radu- natural 40s/ 4200 g / xx cm / APGAR 8 - de a_raluca




Mamicilor care au fost cu noi dar care din diverse motive nu ne-au mai putut fi alaturi le uram multa sanatate si fericire alaturi de boboceii lor
sansb, bombboana, bya_me, Cristiina, mamiseli_11, sora13a, _vicki_, miro79, irene

[size=3]Un gand bun pentru : mrenescu - Maria, VIOIKA76



Cum sa deschizi un capitol nou

1. Te loghezi cu userul comun
2. Deschizi ultimul capitol la prima pagina, la primul mesaj, cel cu listuta.
3. Dai click dreapta pe butonul "Editeaza respuns" si il deschizi intr-un 'new window' Asa ai deschise doua ferestre.
4. Te intorci la prima fereastra si dai click pe "Subiect nou". Butonul este sus, in dreapta paginii sau jos in partea stanga.
5. Copiezi titlul din mesajul vechi deschis pentru editare si schimbi numarul capitolului astfel incat sa fie in ordine.
6. Copiezi textul cu listuta de la mesajul vechi deschis pentru editare si il copiezi in primul mesaj din capitolul nou.
7.Copiezi link-ul de la vechiul capitol din bara cu adresa web in urmaoarea formula: [ url="aici copiezi linkul" ]nr. capitolului vechi[ /url ], fara spatii intre paranteze!
8. Faci click pe scrisul "Creeaza subiect nou".
9. Copiezi linkul noului capitol.
10. Te duci la capitolul anterior la ultima pagina si dai paste la linkul cu capitolul nou in urmatoarea formula: [ url="aici copiezi linkul" ]CAPITOL NOU[ /url ] fara pauze intre paranteze.
11. Capitolul nou este facut acum te poti loga cu userul tau.
______________________________________________________________________

[b]Cum sa-ti activezi PM-ul
- Mergi la: Contul meu - Mesaje private- Options- Activeaza mesaje private

[b]Cum sa ascunzi un link
- [ url=" aici scrieti linkul " ]aici scrieti denumirea dorita [ /url ]Cand scrii formula, scoti spatiile dintre parantezele patrate, astfel incat sa nu ramana nici un spatiu liber in interiorul formulei.
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________

[b]Cont comun: sept.oct2012

E-mail comun: sept.oct.2012@gmail.com

Parola va fi trimisa prin PM

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marikaki spune:

Salutare mamici si pitici!
La multe lunite si multi ani! pentru sarbatoritii zilei.
Pe frumoasele participante la concurs,am reusit sa le votam si noi. Multa bafta!
Am pus ceva poze cu noi si am vazut si piticii odiseei. Sunt foarte frumosi.M-as bucura mult sa apara toti acolo.
La noi, vremea s-a incalzit.Astazi am profitat putin si de prezenta ploii si ne-am rasfatat in patut, pana la ora 10. In general suntem foarte matinali.
Ca si voi, trezirile in timpul noptii sunt foarte dese pentru servirea mesei. Crestem si ne bucuram pentru fiecare lucru nou pe care il facem.
Sanatate multa le dorim boboceilor bolnaviori!
Va pupam dulce si va dorim o zi minunata!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Neata gajici (era sa zic cu burtici)

Ma gandeam de dimineata cum trece timpul asta de repede si nu se mai intoarce niciodata. Parca ieri veneam cu ei din spital si nu stiam ce trebuie sa facem.

Cum mai sunteti? Ai mei bolnavi isi revin usor, eu si Luca am reusit sa scapam de raceala.

Mirabela, cum mai este Calin?

Oana, s-au implinit cele 14 zile parca, nu? Sper ca Sophia a reusit sa scape

Oli, cum se face sa nu ne-ai dat tu "buna dimineata" pana acum?

Dana, ma bucur ca ati ajuns cu bine!

Carmen, sper sa scapati si voi de emotiile cu Ecoli sau necoli

Astazi m-am trezit deprimata uitandu-ma in oglinda. Arat ca o hoasca plouata Cred ca lipsa somnului isi spune cuvantul.

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna ziua, fetele

La multe lunite sarbatoritilor si bun venit noilor mamici.

Noi n-am mai reusit sa iesim ieri afara, ca a dormit fata toata amiaza. Acum iar e la nani de pe la 11, dar vine tati acasa si iesim, indiferent de ora, macar sa o luam pe cea mare de la gradi.

Iuli, ce comica esti, ca o hoasca, auzi Pai eu... ce sa mai zic? Nu ca as avea multi ani, dar, totusi, eram obisnuita sa fiu mereu cea mai tanara din grup, ca la munca sunt cea mai mica dintre colege. Si am fost duminica la opera (dupa 6-7 ani) si am vazut pe scena oameni mai tineri ca mine Am simtit cum imbatranesc

Papelusca, parca tu ai pus ieri linkul cu exercitiile. Am incercat sa le fac ieri, dar respiratia ma da gata. Daca stau linistita si respir, merge, dar daca mai trebuie sa mai fac si exercitii, s-a terminat. Si Pilates am incercat, am mai facut exact alea, acu mai multi ani, dar acum nu-mi mai ies de nici o culoare.

Ce am incercat eu si mi-a placut ff mult, dupa prima nastere, a fost tae-bo. Transpiram si slabeam cum nu s-a mai intamplat niciodata. Am slabit 20 kg intr-un an. Acum, insa, m-am mutat si responsabilitatile s-au inmultit si nu am reusit sa mai ajung la sala. Am mai incercat aseara, acasa, chiar daca nu e acelasi lucru.

Va pup fetele, ca s-a intor sotul si vreau sa iesim un pic din casa.

O zi minunata va doresc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

hello dragi mamici,

Multumim pt urare, intr-adevar au trecut 5 luni, nu-mi vine sa cred ce putin mai am de stat acasa

CARMEN:Ecoli e normal sa fie in scaun,problema e cand ajunge in urina,acolo da inf urinare.deci relax.
http://www.farmaciata.ro/preventie/item/21887-cum-prevenim-infectiile-cu-bacteria-e-coli
MIRABELA:incearca sa ajungi la un homeopat,inainte sa-i dai prednison. sanatate muuuulta si tie putere multa.
OLI:ce face piticoata ta pufoasa si frumoasa?


va invit la o feliuta de pizza, reteta lui ALIVE!
BUN VENIT NOILOR MAMICI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Buna fetelor, am intrat in saptamana 19 cu plinsete disperate cand mergem in case noi si cand vedem anumiti oameni. La unii le rade la altii pur si simplu face botic si plinge desi e la mine in brate. Plus seara, inainte de somnul zilnic de o ora mai nou urla pana adoarme si ii transpira capul. In toate pozitiile il tin numai sa ii placa cumva, ii cant, ii vorbesc si nimic...plinge cu ochii inchisi. Ati patit asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

pupici gagici!
bine v-am gasit in casuta noua! sper ca boboceii sunt cuminti si sanatosi...
david a papat aseara pe la 7, a adormit pe la 9 si s-a trezit abia la 2 jumate..apoi la 4,30..apoi la 7..
am observat ca primul somn e cel mai lung, dar n-are importanta ca adoarme la 7,8,9 sau 10 nu se mai trezeste pana tarziu in noapte..eu ma gandeam aseara ca daca a mancat la 7 mai papa odata...
mami.ilinca nu te-am vazut demult sper ca sunteti bine..
fetele unde va tot uitati voi la poze de bebei? vreau si io...
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

norma si la noi e la fel, plange intr-o "veselie"...urla fara motiv si de multe ori cu ochii inchisi..mai doarme peste zi cate-un pic, dar cand e treaz plange mult..si nu se potoleste nicicum...chiar ziceam ieri ca asta micu' ori doarme, ori plange...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

corinuka:suntem bine acum, ne-am distrat cu o inf urinara a bebelusei, acum a terminat tratamentul, ma rog sa iasa negativa urocultura. a inceput sa ia in greutate si papa iar cu pofta titi(era circ inainte pana papa)
OLI:parca tu ziceai de MORE MILK PLUS? mi-am luat si eu , slava Domnului functioneaza, dar sunt asa de scumpe ca vb singur.
Norma:si piica mea se crizeaza asa din senin,nu facea treaba asta...or fi dintisorii.


Nu mai stiu cine zicea de carut sport , incecati unul fff usor, noi avem maclaren quest , e scump ca naiba dar sincer e ca nou desi l-am folosit intens la prima dra.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Marikaki, sunteti o familie asa de frumoasa. Ciprian e frumos foc si vesel tot timpul. Din cate vad ati descoperit si pasiunea lui pentru muzica. Cu melodia "O lume minunata" m-ai facut sa lacrimez si sa imi amintesc cand eram noi copii si o ascultam. Parca a fost ieri .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Multumesc de informatie mami.ilinca, am sa fac si o urina ca sa ma asigur.


Mergi la inceput