Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (13)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Multumesc fetelor pt sprijin!

Nu e cazul de venit la Buc, in cel mai rau caz ma duc la spital la noi, am dri buni acolo dar acuma e jale cu viroze si inca n-am ajuns. Pediatra asta la care merg pare ok, a luat in calcul cam tot. Maine mergem la analize de sange sa vedem daca e totusi infectie sau alergie. Dra a zis ca nu e o urgenta pt ca plamanii is curati, gatul la fel, totul e de la secretiile din nas care curg in gat si de aici tuseste.

Ne-am mutat din camera unde am avut ceva mucegai dar nici acolo nu mai avem demult, am zis ca o mai fi in aer spori si hai sa ne mutam... dar tot tuseste si asa.

S-a luat in calcul: alergie, raceala, acum zice dra de reflux, cica s-ar ridica noaptea acidul gastric care ar irita gatul acolo... i-am facut exudate, tot ce trebuie, pediatra asta l-a controlat si-n fund, l-a vazut si orl-ista.

Cum nu erau de ajuns toate, avem si diaree, probabil de la siropuri.

De mancat f prost, doar prin somn mai papa, ii dau ceai cu seringa sa se hidrateze. Nu vrea nici bibe nici san, cum le vede inchide ochii si plange. Prin somn papa bine, noaptea ii dau de cate ori se foieste, numai sa pape. Cam asta despre noi, sper sa treaca cat mai repede.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Iesim afara zilnic, la inceput am stat in casa crezand ca e raceala si cand era vremea f urata, vant si ger.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Sa vad ce iese maine la analize si mergem si la homeopat, mai ales daca e alergie.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Raluca al tau tot dimineata tuseste? Tusea e plina?

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca22 spune:

Mirabela ,tuseste si dimineata dar si peste zi cand se strang sectretii in gat ,tuseste si le inghite.
Nici Luca nu mananca cam de o saptamana ,pana azi manca din san cat era ,el mananca doar dintr-un san in celalalt am pierdut laptele nu era de ajuns dar manca ceva ,azi a refuzat si sanul ma chinui sa-i dau cu lingurita ,seringa dar nu mananca f mult.Are gingia inflamata jos dar mai dureaza pana iese dintisorul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Buna fetelor,

In sfarsit putin pe forum. nu stiu cat mai doarme piticul dar ma relaxez pana atunci cu voi.

Olivia, chestia asta cu trezitul plangand o are ocazional si Alex. de ex chiar ieri s-a trezit asa. Mi se pare ca de fiecare data cand se trezeste asa are de fapt ceva ce il deranjeaza.

Stella, ma intrebai acum cateva zile de somnul de noapte al lui Alex si imi pare rau ca nu am raspuns mai devreme. Alex papa cam 30 de minute noaptea (este cea mai lunga masa a lui), cand sanii sunt plini si avand in vedere ca faceam la un moment dat proba suptului eu estimez ca mananca cca 200 ml atunci. Legat de trezit de foame sau nu trebuie sa recunosc ca nu sunt sigura tot timpul ca inteleg ce vrea, dar daca ii bag suzeta sau il intorc pe burta si se calmeaza eu inteleg ca nu ii era foame. Cand chiar vrea sa manance nu se lasa linistit cu nimic. Aseara, de ex, s-a trezit pe la 12 si a urlat de a trebuit sa il iau de 2 ori din pat sa il leagan. Dar a adormit usor la loc. Probabil ceva la speriat ca si el da asa cu manutele sau isi scoate involuntar suzeta din gura si apoi urla dupa ea. Oricum, eu seara ii dau supliment 60-100 ml (ca nu vrea mai mult) si sunt 100% convinsa ca l-am saturat ca nu il las sa adoarma pana nu refuza clar mancarea asa ca stiu ca nu are de ce sa ceara mancare prea repede. Linistit poate dormi un bebe de varsta alor nostri chiar si 10 ore fara mancare. Dar pe ei ii deranjeaza diverse si atunci se gandesc sa urle si eventual sa ceara de mancare ca doar daca se plictisesc ce sa faca.
Sincer, uneori si eu ma plang ca as vrea niste instructiuni de utilizare la asta mic.

Azi mergem la consultatie de control sa vedem daca mai continueam cu antibioticul. Alex pare mai bine dar tot tuseste inca. Sa vedem ce zice pediatra.

Trimit sa nu pierd.



Mami de Maria si Alexandru

Mami de Maria si Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Am vazut niste poze cu bobocei si surioaretare frumoase. Sa va traiasca!!!!!!!!

Mirabela, da si noi am folosit biseptol dar nu i-a mers cu el. era microb de colectivitate, dupa cum zicea pediatra. Si eu iidau linex, dar 1 data pe zi ca asa mi s-a spus. vezi sa nu il dai prea aproape de antibiotic. pastreaza distanta de 3 ore.

Am revenit de la pediatru. in gat nu e rosu si nici nu are secretii la plamani dar continuam cu augmentin pana la 10 zile. Cu diareea mi-a recomandat sa ii fierb apa cu orez si sa il pisez si cu acea apa sa ii fac lp sau sa nu ii dau lp deloc sau sa cumpar ceva varianta fara lactoza.

Mami de Maria si Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carinablanca spune:

Am vazut niste poze cu bobocei si surioaretare frumoase. Sa va traiasca!!!!!!!!

Mirabela, da si noi am folosit biseptol dar nu i-a mers cu el. era microb de colectivitate, dupa cum zicea pediatra. Si eu iidau linex, dar 1 data pe zi ca asa mi s-a spus. vezi sa nu il dai prea aproape de antibiotic. pastreaza distanta de 3 ore.

Am revenit de la pediatru. in gat nu e rosu si nici nu are secretii la plamani dar continuam cu augmentin pana la 10 zile. Cu diareea mi-a recomandat sa ii fierb apa cu orez si sa il pisez si cu acea apa sa ii fac lp sau sa nu ii dau lp deloc sau sa cumpar ceva varianta fara lactoza.

Mami de Maria si Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Multa sanatate tuturor boboceilor Mirabela, Carmen, Raluca si Carina,sa veniti cu vesti bune!

Astazi e rece si aici si nu m-am mai invrednicit sa ies. Luca a dormit putin fix cat sa fac niste noodles cu carnita si legume In seara asta as face niste mere coapte cu migdale caramelizate si scortisoara.

Voi ce mai faceti?

Oli, pe unde sunteti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Hopa, in sfarsit apuc si eu sa va citesc si sa va scriu. Brotacelul am vazut ca si-a facut un program de zi cu somnuri la 10, 13, 15.30, 18.30 si se trezeste la timp pt baita. Apoi de la 21.30 somn de noapte. Deci zilele noastre au devenit destul de previzibile. Noaptea ne mai luptam cu trezirile dese, dar ma mai surprinde si cu cate 3 ore dormite legat.

Zic si eu La multe lunite! boboceilor sarbatoriti. Doamne cum trece timpul!

Iar boboceilor bolnaviori, multa sanatate! Mirabela, sper sa-i dati de capat intr-un final tusei, iar Carmen, tin pumnii sa n-aiba nicio infectie!

Carina, nici eu nu-s sigura mereu care-s motivele pt care se scoala Matei. La somnul de seara, dupa 18.30, doarme cate 1.30h, dar intrerupta de trezit cu tipete. Chiar adineaori a facut asa si l-am adormit la loc. Parca se sperie de ceva, nu stiu. Dar trezit cu tipat nu face decat la somnul asta de seara.

Deci Norma, trecem si noi prin asta. Din somn se scoala tipand si tine ochii inchisi si ridica mainile in sus. Parca e speriat si vrea sa fie luat in brate.

Imi pare rau ca n-apuc sa scriu mai mult, sunt cam obosita, ca Matei a urlat p-afara, l-am scos in marsupiu si era asa greeu. Intr-un final adus acasa, l-am scos pe terasa, sa doarma in carut la aer curat. Batea soarele, era pefect!

toate mamicile si boboceii!

Mergi la inceput