Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (13)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Mie pediatra mi-a zis ca Matei e ca un copil de un an, vizavi de greutate, deci sa excludem cerealele. Mergem pe lichide la inceput, dupa care introducem si legumele solide. Am vorbit in mare la vizita de 4 luni. Mi-a mai zis ca e posibil sa incep diversificarea un pic mai devreme, avand in vedere greutatea lui, dar doar daca incepe sa se ceara la san mai des si sa fie mai agitat. Eu sper sa stam p lm pana la 6 luni... Am zis de 1 martie asa, ca macar 5 luni juma sa stam si noi pe lm exclusiv.

Acum de faza cu biberonul, la noi n-a fost nevoie sa-i dau lapte cu biberonul, chiar daca plecam pe undeva, gaseam eu unde sa-l pun la san. Deci nu asociaza laptele cu biberonul. De fapt, ii dau ceiucul in bibe. Daca e sa incepem mai devreme de 6 luni, doar atunci voi folosi bibe, doar pt lichide, legume fierte, in ideea ca poate e prea mic sa ii dau cu lingurita, sa se si sature. Nu stiu, n-am vorbit cu pediatra despre asta, mersi ca m-ati atentionat! Oricum, orice chestie ma apuc sa fac, intai o intreb pe doctorita

Dar clar tre sa ma mai documentez, eh, totusi mai e ceva timp. O sa-mi salvez linkurile de la voi, ca-s tare utile.

S-aveti un week-end super! Noi am inceput de ieri la nasi, unde Matei a fost cumintel la el in carucior si in sfarsit n-a mai plans cand il lua altcineva in brate Pe seara a dormit putin, de la 8.30 la 9.40, apoi treaz pana la 23.20, dar cu toate astea n-a dormit bine aazi noapte, prima trezire a fost la 00.20 si restul nu le-am mai contorizat... Deci, la noi cam pica faza ca daca il culc mai tarziu, il tin seara mai treaz, doarme noaptea mai bine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Neata si multu de cafeluta!

Lui Luca i s-a terminat programul minune. Azi noapte a adormit devreme, pe la 21.00 cu treziri la 23.30, 00.30, 03.30, cand nu a mai vrut sa adoarma decat pe la 04.30, apoi trezire 05.30 cu planset mult, abia a adormit pe la 06.30, trezire finala la 08.00. Culmea este ca a cerut de papa cam din 2 in 2h... Oare e iar la puseu?!

Orez spunea ca ii dau max 1 sapt cat se invata sa inghita. Iar de cartofi prajiti sunt sigura ca s-a referit la cei in ulei pentru ca a zis "chips" iar ei sunt renumiti pentru "fish&chips" ambele scufundate in ulei

Cum se face faina de orez Mirabela? Prin ce masina dai orezul?

Weekend placut si distractie placuta fetelor care sunt in deplasare

Cred ca voi combina BLW cu clasicele piureuri. Asta imi suna cel mai bine. www.nhs.uk/Conditions/pregnancy-and-baby/Pages/solid-foods-weaning.aspx" target="_blank">NHS-ul grupeaza frumos pe luni alimentele pe care le putem introduce.
Cum vi se pare?

Va pup si va urez numai sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Eu imi mai aduc aminte cate una, mi-a zis sa ii dau si fish fingers, altele decat cele prajite eu nu stiu...

Sincer m-a luat ameteala cu cititul asta despre diversificare si deja va invidiez! Aici nu pot ajunge sa il vada un pediatru si copiii nu au un pediatru doar al lor Tipa de la HV mi-a zis ca ea nu mai vine si ca urmatoarea vizita va fi cand are Luca 1 an
La GP daca ma duc, aia habar nu am despre bebi si la pediatru poti ajunge doar daca (fereasca Dumnezeu) e bebe atat de bolnav incat nu ii dau de cap GPii... Am intrebat la un moment dat de lapte praf (just in case) si GP-ul mi-a zis sa intreb HV-ul, ca el nu stie... Pai da bine, HV-ul vine, il cantareste si pleaca! Cine ii verifica fontanela daca e bine? Cine imi prescrie vitamina D si verifica sa se asimileze bine Calciul?!

Iertati ca ma plang, dar nu ma asteptam sa fie asa de dezinteresati doctorii de aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

Alina, LML pt Irinuca!

Off, Mirabela, multa sanatate! Sa stii ca se da carne de la 6 luni in BLW. Tocmai citeam ca fierul se afla in sucurile carnii (in sange), si copilul suge bucata de carne, nu e nevoie sa rupa din ea; astfel isi ia ce-i necesar din carne. Ce-am retinut eu e ca in primele saptamani nu trebuie sa ne asteptam sa "manance" mare lucru, pt ca la inceput ei abia incep sa-si dea seama ca mancarea se baga in gura si se si rupe, se poate inghiti etc. Insa imediat dupa, totul e rapid si ei incep sa manance. Ma gandesc ca nu e o pb daca inghit bucati; noi daca mancam ceva bucati nu tot luam vitaminele din mar, de ex.?

Oana, ms pt tipul cu centurile la scaun. Daca incerc BLW mai ales, la inceput voi incerca sa am acces cat mai rapid la el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

Kytana, ms pt link-ul cu NHS. Vad ca spun sa oferi Finger foods sau piureuri, deci merg si pe BLW si pe diversificarea cu lgta.
Cat despre pediatri vs. GP stai linistita, nici aici nu ajungi la pediatru decat daca bebe e bolnav grav. Si muuulte altele. De ex., in sarcina, daca nu ai pb mari, se face o singura echografie, la 20 sapt, cand se masoara toate cele la bebe. Atat. In rest, mergeam o data pe luna la dr., imi verifica proteina din urina (cu un bat ca testul de sarcina) si tensiunea pt a nu avea preeclamsie, asculta bataile inimii lui bb cu Dopplerul si-mi masura fundul uterului cu metrul, ca de croitorie. Atat. Acum compara tu cu cum e in Ro . Si-am avut pb cu sangerari, nu ca ar fi fost o sarcina fara pb.
Sincer, e atat de diferit de Ro, dar sunt asa pt ca-s eficienti, nu se cheltuiesc bani aiurea. Mi-a fost greu la inceputul sarcinii mai ales, cand citeam cate investigatii faceti voi, cate echo etc., dar prefer asa.
Fontanela nici noua nu ne-a verificat-o; am citit ca se inchide pana pe la 9 luni, pana la 2 ani parca, deci nu e graba! Aici se da doar 400 DUI Vitamina D zilnic la bebeii alaptati exclusiv, atat; nu calciu, nu alte vitamine. Nici n-ar tb sa se dea asa, en-gros, ci dupa fiecare caz in parte. Chill out, ai sa vezi ca e bine!

merg sa incerc sa mai dorm, e abia 5 dimi.

va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Am inceput diversificarea

Spontan - aveam de gand sa incep de luni. Asteptam sa vad daca da semne de varicela, asteptam sa spalam husa de la scaunul de masa, asteptam sa cumpar lingurite 'de fitze', asteptam sa gasesc bavetelele si ce ne mai trebuia.
Dar nu a fost sa fie.

Mancam cu totii si Sophia statea in brate la tati....si se uita la noi si balosea.Plus ca se intindea inspre farfurii, cu ochii sclipind.Asa ca am zis:gata!
Am recuperat din borcanelele de plastic Avent ramase de la David, am niste lingurite de alea primite cadou de la Hipp, bavetica nu stiu unde e si de mancat se poate si in bouncer.
Am pus 2 lingurite piure de morcov de la borcanel diluat cu apa calda (o pregatisem pentru bibe) pana la 40 ml.Si i-a mancat pe toti.Civilizat, nu s-a strambat, nu mi i-a scuipat in freza.
Am facut-o si pe asta!

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_loca spune:

Buna fetelor!
Dau o felie de tort si o ciocolata calda, azi implineste papusa mea 5 luni.
Multumesc pentru urari Papelusaca, esti foarte atenta la sarbatoriti.
Oana, felicitari pentru curajul de a incepe diversificarea.
Kytana, uite un link despre cum se fac in casa fulgii de orez.http://www.qbebe.ro/retete_culinare/4_-_6_luni/cereale_din_orez_brun,_4-6_luni
Eu m-am hotarat sa incep diversificarea cu fulgii de orez brun facut in casa, la 6 luni, deci pe 9-10 martie.
M-am decis pentru cereale pentru ca vreau sa i le prepar cu lm si sunt o trecere mai lenta de la lm la aceste cereale, avand practic acelasi gust (sau aproape). Iar un motiv in plus este acela ca bebelusa mea este destul de slabuta are 7 kg si ceva la 5 luni, se incadreaza in curba de crestere, dar de la 2-3 luni ia mai putin in greutate.
Fetelor pe mine ma ia groaza cand ma gandesc la BLW, sub nici o forma nu ma gandesc sa-i dau bucatele de mancare, finger-nu stiu cum, pentru ca se poate ineca cu ele. Nu risc deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_loca spune:

Aseara i-am dat suc de morcovi pentru prima data. Se pare ca i-a placut a baut cateva lingurite. Faza este ca s-a patat pe body si nu a iesit nici cu Vanish, cred ca o sa-mi achizitionez o pelerina ca acelea de la coafor, dintr-un material impermeabil si lunga sa fiu sigura ca nu mai ma chinui sa scot pete imposibile. Stie cineva unde se poate gasi asa ceva?
Azi-noapte am descoperit ca am o rana la san, chiar la baza sfarcului, arata exact ca o taietura, nu stiam de ce ma durea cand sugea pitica si cand m-am uitat am ramas socata. Credeam ca am scapat de asta, in fine, am cautat repede Garmastanul si mi-am pus la urmatoarea masa aparatorile de sfarcuri din dotare. Nu inteleg de unde a aparut, pentru ca pitica nu m-a muscat....voi ati patit asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Oana, felicitari! Bravo Sophiei ca a papat tot! Primul bebe al odiseei care da tonul la papa solid!

Eu am o dilema cu Matei ca nu pare sa invete prea curand sa stea in fund... incordeaza f putin abdomenul, capul ii cade mereu in fata... :( Daca nu invata pana la 6 luni sa stea, cum fac sa-i dau cu lingurita? Cineva sa-l sustina de subrat, iar eu ii bag in gura?Oricum, si cand il tin de subrat i se balangane capul... Nu vad cum sa manance in conditiile astea.. La scaunele de masa exista o modalitate sa stea in fund dar sustinut, inclusiv cu capul drept?

Totusi, pe alte planuri Matei face progrese... deja atinge si analizeaza texturi, nu mai are mereu tendinta sa apuce, uneori doar pipaie. Cu putin exercitiu baga singur suzeta in gurita (daa, brusc e nedezlipit de suzeta), cu biberonul tot asa se joaca, il conduce singurel, eu doar tin mana sa nu-i scape sau sa bage prea repede in gura (are tendinta asta sila suzeta), recunoaste gelul de dinti :)) cand il vede si pronunt numele gengigel deschide gurita... stie ce urmeaza Dar la capitolul fizic chiar incep sa-mi fac griji... nici macar pe o parte nu se intoarce.. Plus ca micile noastre exercitii ne sunt intrerupte de varsaturi La voi achizitiile precum intoarceri, gestul de ridicare in fund s-au produs spontan sau in urma unor exercitii repetate? Eu recunosc ca l-am cam lasat in ritmul lui, doar l-am pus pe burta ca sa-si tina caputul si l-am mai tinut asa sustinut in fund, dar vazand ca e mai lenes, l-am lasat, n-am vrut sa-l fortez, plus ca ba varsa, ba incepe sa planga.. Si sa nu credeti ca-l pun imediat dupa ce a mancat pe burta... stau vreo 45 min, 1h si apoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Alina: la Ikea gasesti babetici http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/70179754/
si eu mi-am cumparat, nu le-am folosit ca doar in 23 martie incep diversificarea. Eu ii voi da in scaunelul balansoar in primele zile pana va sta in scaunelul de masa ca ii dau lichide nu solide deci sper ca nu se va ineca.
Andrei al meu s-a intors de pe burta pe spate la 3 luni jumate dar acum nu mai are chef; se intoarce de pe spate in amble parti dar pe burta nu desi eu fac exercitii cu el zilnic. Incerc sa nu ma panichez; am inteles ca la 5 luni iplinite ar trebui sa se intoarca dar 25% din copii nu se intorc la 5 luni si sunt perfect normali. Deci....sa nu ne panicam inca.

Mergi la inceput