centrala termica: de care?

centrala termica: de care? | Autor: monabella

Link direct la acest mesaj

Sunt sigura ca s-a mai discutat pe aici. Imi trebuie sa i nstalez o centrala termica si nu stiu ce fel: electrica sau cu gaze? Apoi ce marca si cine sa mi-o instaleze. Eu locuiesc in SUA. Vreau sa fac toate astea cind vin in tara pt o sapt deci tb sa-mi fac tema de casa din timp.
Daca sunteti multumite de ale voastre sau de firma care vi le-a instalat va rog spuneti-mi si mie. Orice sugestie e binevenita. Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

cel mai simplu ar fi probabil sa iei legatura cu una dintre firmele agreate de furnizorul de gaze.
instalezi centrala la casa sau la bloc ? pentru ca la bloc am inteles ca s-au mai complicat lucrurile in privinta debransarii de la furnizorul de caldura...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

S-a discutat la un moment dat diferenta intre gaz si electric, si s-a ajuns la concluzia ca electricul nu este (cel putin inca) rentabil.
Daca e sa fie gaz, trebuie sa specifici unde o instalezi, ce asteptari ai de la ea (in afara ca trebuie sa te incalzeasca), cati bani vrei sa investesti...
Pentru ca poti cumpara o centrala de 2000 lei sau una de 5000 lei...depinde de pretentii, de ce astepti de la ea.
Si inca ceva: instalatia exista, doar trebuie sa pui centrala, sau o iei de la aprobari?

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Cati mp are locuinta respectiva? E la bloc, e la casa? Daca e la casa are parter si etaj?
Centralele sunt si ele pe puteri si se recomanda pentru un anume numar de mp.

Mergi la inceput