Piersicute de iulie august (26)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Neatadragelor. Va dau o cafea buna cu ce vreti voi. M-am odihnit si eu azi-noapte mai bine. Noi suntem bine. Nectarel, nu refuza nicio mancare. Toate piureurile sunt bune cu orice. Nu-i dam noi mult, dar, cat ii dam mananca. Ieri, m-am speriat rau de tot si mi-au trecut prin cap numai prostii. Cand se bucura da din cap stanga-dreapta. Prima data l-am vazut pe Tudor ca-i facea asa si am crezut ca imita. Ok. Am citit ca si alti bebelusi fac asa, si e normal, dupa ce citisem si despre autism. Oricum eu sunt cu morcovul bagat, el fiind prematur si analizez orice semn al lui indezvoltare. SA ma fereasca Dumnezeu.M-a speriat si Tudor, aseara.S-a ascuns sa ma sperie si eu am crezutm ca a facut ceva. Fetelor, deci mi-a stat inima,Am crezut ca s-a aruncat pe fereastra, Cand ma uit ca, daca -i certi se arunca mi se face parrul maciuca. In fine, asta cu ascunsul o are de cand era mic. S-a ascuns odata si de tanti cu care statea. L-a gasit bagat intr-o haina de a mea de blana, aproape sufocat.La birou, tot asa am treaba, situatii diferite, oameni dificili.FLEUR, ma bucur ca lui ERIC ii prieste la cresa. Abia asteptam sa scrii.ALI,calmeaza-te, ca nu ai nimic.MURATURICA, poate totusi o sa aveti o vacanta reusita.Va pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Ola ola.
Multumim ada de cafelute.ce tare e Tudor.imi place de fiecare data cand ne povestesti despre el.
EU ma duc azi la primarie sa imi schimb numele.de azi ma cheama oficial......suzi.nu stiu daca mi a lasat tzatzele sa se relaxeze 30 min toata noaptea.desi el s a culcat la 7 30 EU m am culcat abia la 1 jum(netu asta)deci sunt varza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

fleur felicitari pt succesul cu cresa!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Neata dragelor

EU am lasat-o mai usurel cu netul, ma mai ocup si de alte chestii

De ex mi-am facut niste batoane care cica fac laptele gras si bun cu ovaz, orz, grau, unt, miere, am pus si putin unt de cacao si sunt yammi

Mi-a dat o amica o dieta si o tin de 4 zile si sunt incantata ca nici laptele nu a scazut deci sper sa intru in primavara cu cateva kg in minus.

Bb I e clar dintoasa colectiei de piersicutze cu 6 dinti
Pielea ii este f sensibila, i s-a maronit usor la subbrat acolo de unde o sustinem, incerc ca gandesc pozitiv ca nu este nici o problema decat sensibilitate .Am fost la dr Cristodulo, dra la Colectina, renumita in tara pentru diagnostice puse corect, si m-a linistit ca nu e nimic.Doamne ajuta

Fleur ma bucur ca e bine la cresa.Sper ca i-ai pove lui Eric ce si cum ca sa stie si el

Porumbita di[rosalic e un unguent, am dat-o doar de 2 ori de seara pana dimineata cand am spalat-o pe cap, la rec dr Jianu

Nici eu nu pot urmarii si FB-ul

Muraturica pleaca cu inima deschisa in vacanta- asta daca nu ai plecat deja, dar inainte pune-l pe bb la curent cu plecarea, cu faptul ca v-a sta cu bunica si cel mai imp ca te vei intoarce la el si ca nu il abandonezi
Cam astea sunt pasaricile mele pe creier, am citit si Fr Dolto Cand apare copilul si am vazut ca e f imp comunicarea cu bb

Ca si activitati eu lucrez din exercitiile oberlander, acum exersam notiunea de sus jos, perceptia degetelor de la picioare si maini prin cantecelele cu degetul mare pleaca la plimbare si cu porcusorul- cred ca le stiti

Sta f bine in fundulet de cateva zile

Clay ce ma oftic ca nu am urm si eu cu wonder weeks.Cu ce trebuie sa incep?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Ile, asa stiu si eu cu comunicarea, incerc sa il anunt cand ies din camera mereu, de ex, dar nu imi iese intotdeauna. Mai mult inca nu prea pot pleca de langa el, mi-ar placea sa il anunt ca merg in oras sa cumpar ceva :).

Pai daca nu ai avut pana acum perioade in care sa ti se para ca lui I nu ii convine nimic, ce-o fi avand?!, inseamna ca nu ai ratat nimic relativ la wonder weeks, ai trecut prin ele fara sa iti dai seama. Ca fapt divers, I cred ca a trecut de vreo 3 sapt de wonder week 26, care pt noi a adus ca mare schimbare mobilitatea (si intelegerea notiunii de distanta). Sigur ca mobilitatea si schimbarile propriu zise nu au venit brusc, dar atunci, in jurul sapt 26 a fost evident ca incepe bebe sa faca alte lucruri, sa lucreze la altceva. Pana la saltul urmator, sapt 37, mai e ceva, o sa scanez din timp si daca vei citi atunci vei vedea cam despre ce e vorba. Partea cea mai utila la teoria cu wonder weeks este ca vorbeste de o perioada agitata prin care trec bebeii inainte de schimbarea mare. La noi s-a potrivit cam pe ceas cu toate cele 3 salturi pe care le-a avut incepand cu sapt 12, asa ca ma ajuta sa stiu ca pe la inceputul lui martie iar nu ii va conveni nimic - o chem din timp pe mama.

Bebe doarme, dupa ce se trezeste ne preg sa iesim un pic.

Muraturica, sper ca nu v-a descurajat seara aceea intr-atat incat sa nu mai mergeti, si ca sotul e mai bine cu mana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Buna dimineata.
Noi am papat putintel mango :) Yammy

Ilenutza, vreau si eu reteta de batoane si dieta :)

Ali, lasa pasarelele sa zboare in treaba lor :)

Ada- esti dusa fata draga...numai la prostii iti zboara mintea :0. Vezi ca prematurii nu fac autism

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Ioana a fost maseuza ta la mine, ti-a spus?

Dieta e calc pt varsta si inaltimea mea,1910 cal pe zi, am voie 600 ml lapte, 9 felii paine de 20 g fiecare, 150 carne sau 200 peste, 1 ou la 2 zile, 15 g unt,
3 linguri de ulei, 450 g de cartofi sau mazare sau paste sau orez sau fasole boabe, 450 g fructe, ciorba sau supa , legume 400g, cam asta in mare, daca vrei in mic mai bine la tel.aceasta este ce pot manca intr-o zi

Pt lapte mi-au iesit 4 tavi asa ca iti pot da sa vezi cum sunt
Revin cu reteta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Salutare!

Voi le-ati facut vreun program piersicutelor? De somn, masa..
Tin minte ca la Bianca i-am facut dupa 7 luni.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vera_l spune:

Buna fetelor!
hai ca dupa ce ma chinui de 2 ore sa scriu un mesaj a venit Mattia si mi-a apasat 2 butoane de am pierdut ceea ce scrisesem deja
Am fost pe afara de dimineata,am mai cumparat niste perne ca nu ma mai descurc cu Mattia.E foarte activ,merge bine de-a busilea insa vad ca in ultima vreme exerseaza foarte mult sa se ridice,se prinde de mobila,canapele, de aici si cazaturile de rigoare.E la mine in sufragerie haos,paturi,perne,jucarii,ca la balamuc
I-am cumparat azi si o cana cu cioc de la primii pasi si i-am dat-o sa se "imprieteneasca".S-a prins destul de repede ca trebuie sa traga din ea daca vrea sa-i curga apa.
Am pus si 2 videoclipuri scurte,pe picasa,unul cu primii pasi mici ai lui Mattia,sprijinindu-se de canapea.

Fleur,am stat cu sufletul la gura sa vad cum a fost prima zi a lui Eric la cresa.Cred ca de multe ori ii este mai greu mamei decat copilului,si eu as plange,sigur!!Ma bucur ca Eric s-a adaptat,pupam Ericutul cumintel

Ada,stai linistita ca Nectarel e perfect sanatos!

Ali,ai fost de coma cu "suzi":))
Probabil mancarimea e pe sitem nervos,daca nu se vede nimic la suprafata

Cred ca mai dam o tura pe afara ca vad ca piticu' tot agitat si marait si e pacat de vremea asta..

Pup feteleZi frumoasa!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Hello hello.
La noi e o vreme superba si Aurora doarme cu geamul deschis.
Se pare ca plecam totusi, s-a imprietenit asta mica cu soacra si a reusit chiar sa o adoarma de 2ori, dintre care o tura cu plansete isterice ca era obosita.
Noi maine dim plecam, nu stiu cum stau cu netul pe acolo, dar daca am...intru la raport.
Am emotii ca o las atata timp doar cu bunicile. Ce-i drept ea a mai stat cu soacra cam 2 zile cand am avut decese in familie, dar acum e mai mult. Sper sa ne putem relaxa.
Fleur, ma bucur ca a fost Ok cu cresa.
Clay, multumim de rezumate si scanari.
Vera, felicitari pt micutul umblator.
Ali, nu cumva te jeneaza sutienul in locul ala? Sau poate ai avut vreo haina cu vreo eticheta aiurea sau vreun material iritant?
Ada, relax, copilul e minunat si a recuperat extraordinar.
Michelle, Aurora are program cam de la 3 luni, dar nu am facut nimic in sensul asta. Ea singura si-a facut o rutina, noi doar o respectam, ca acum daca iesim din ea e bai. Cred ca depinde mai mult de copil cand se poate face un program. Aurora e tipicara de mica, exact ca mine.
Am citit cam in diagonala si atat imi aduc aminte. Scuze, incerc sa mai recuperez.
Va pup.


Mergi la inceput