Buburuze de mart-apr 2013 (17)!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Casandra, cum sterilizezi camera?
Poti sa comanzi pe net de la farmaciatei.ro si daca e asa de scump si vrei ceva anume care aici e mai ieftin, poti sa-mi zici, ca ma ofer sa-ti iau eu si sa-ti trimit

Happy31+ cu o buburuza
AMR: 9sa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Ce de activitate pe-aici De maine intru si eu oficial in prenatal.
Eu cu somnul stau foarte bine, adica dorm cam 7-8 ore pe noapte, cu o singura trezire pt mers la toaleta, doar cateodata de 2 ori... Imi mai amorteste cate un picior, dar ma ajuta foarte mult perna de gravida. Bagaj eu nu mi-am facut pt maternitate, nu-mi trebuie decat periuta de dinti si actele, dar totusi ar trebui sa imi pregatesc ceva, in caz ca Doamne fereste se intampla ceva si ajung la Filantropia (am inteles ca Medlife colaboreaza cu Filantropia in caz de urgenta). In weekend am luat si cercelusi - niste stelute simpatice foc de la Kids Bijou, sunt f incantata de ei.

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Veve, nu-ti mai face calcule cu DPN Si eu am avut UM pe 10iunie, si medicul a calculat dupa data asta DPN, desi eu am facut FIV, deci la mine se stie clar cand a fost data ovulatiei. Cu toate astea, n-am cum sa stiu cand vrea pitica sa iasa la lumina

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

buna burtici

Noi maine facem 37 de saptamani si au inceput emotiile. De abia astept sa-mi tin puiutul in brate.
Mierecuri merg la eco si hotaram exact cum o sa nasc . Am facut d-dimerii si sunt in limite normale dupa 1o zile in care nu am mai luat nici un anticoagulant. Dr hematolog a zis ca totul e ok si-mi recomanda nasterea naturala. Si eu tot natural as vrea dar cu epidurala.,sa vedem ce o sa zica dr ginecolog.
Ati facut careva epidurala din cele care sunteti la a 2 sarcina?


37+ AMR 3 Matei George
Multumesc Doamne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Felicitari Aruam ! Inseamna ca imediat trebuie sa scoatem motatele.
Eu am diferite opinii despre epidurala de la 2 prietene bune. Acuma eu cred ca depinde de anestezist. Una a zis ca a fost horror si nu mai vrea sa auda de epi, au folosit si forcesul pentru a scoate bebelina care acuma este o fetita foarte frumusica si isteata, si alta care a zis ca nastearea a fost parfum, si s-a bucurat intru totul de binefacerile epiduralei.
Eu am avut o nastere naturala rapida si moasa mi-a spus ca ar fi pacat sa stricam un astfel de ritm, daca s-ar fi lungit travaliul as fi cerut epi, ca sa nu fiu obosita la expulzie. Doctorul meu mi-a explicat ca el asa procedeaza, si la mine a functionat de minune.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
33 saptamani+ AMR 7 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

VeveMara eu pun intotdeauna in functie de UM, pentru ca ala e fix, dupa masuratori se schimba tot timpul, dupa cum creste bebe. La Miriam a fost fix in fix cu data dupa UM.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
33 saptamani+ AMR 7 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Si doctorul meu tot dupa UM se ia chiar daca ecografic copilul a fost mai mare.

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si31+ Radu Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Felicitari Aruam! wow nu-mi vine sa cred 37 de saptamani deja...Doamne ajuta sa fie cum iti doresti!

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si31+ Radu Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aruam spune:

Multumesc fetele,

Cu epidurala nici eu nu stiu cum o sa fac, eu am prietene care au facut cu epidurala si zic a fost super ca nu au simtit durerile nici un momentul expulziei,dar din cate am citit eu depinde cat de lung este travaliul,ca daca se duce efectul anesteziei pana momentul expulziei nu mai vad rostul epiduralei.
Si ma ingrozeste ideea de forceps.
Probabil o sa ma lamureasca dr meu,sper.


37+ AMR 3 Matei George
Multumesc Doamne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

Fetelor sunteti asa active ca oricat ma chinui, memoria nu poate tine pasul cu voi :)) mi-e imposibil sa retin tot ce s-a scris...
Arianna, a vorbit mama cu colega ei de acolo, e adevarat, nu s-au scumpit preturile inca, dar i-a mai zis ceva ce nu putea sa imi spuna la telefon, probabil voi afla diseara :)
Eu pe burtica ma dau cu ulei Dalin, scrie ca e pt bebe si sarcina, dar ma dau cand imi amintesc sau daca imi simt pielea intinsa si ma mananca. Stiu ca ar fi bine sa ma dau zilnic dar de cand ma stiu nu am suportat sa ma dau cu creme/lotiuni/uleiuri pe corp, de abia ma dau vara la plaja, si aia daca arde soarele. am eu fixurile mele. Deocamdata nu am vergeturi de la sarcina, dar mai am timp destul :)
Bagaj pt spital...avand in vedere ca doresc sa nasc la privat, nu imi bat capul, desi zilele astea cu confuzia creata deja imi faceam griji cate trebuie luate si nu stiu de unde sa incep.
Legat de privat, eu nu am ales ca sa ma trateze doctorul mai bine, pt ca e acelasi doctor egal ca e la stat sau nu, dar ma deranjeaza caci am vazut cu ochii mei la odobescu cum asistentele, daca nu primeau ceva la fiecare tura efectiv nu te bagau in seama, egal ca era vb de dureri, sonda vezicala aproape plina sau altele. Si mama mea e asistenta la stat, si i-am spus si ei ca atata timp cat am asigurare ar trebui sa fi tratat ca un om, nu ca o carpa, fara sa se astepte la ceva in schimb. Daca la sfarsit vreau eu sa iti dau pt ca te-ai purtat frumos si ai fost draguta, e altceva... De infirmiere imi pare rau in general, pt ca au salarii mizere si pana la urma fac munca de jos. Apoi sa nu uitam de curatenie si igiena, cred ca stim toate cum arata toaletele din spitalele de stat. Asta e parerea mea personala, fiecare are dreptul de a alege unde vrea sa nasca, eu am zis ca pana in 1300 euro merita banii. Daca facem calcule cat dai la doctor si la personal, plus cat te costa tot pt spital, pt bebe si pt tine...ajungi la o suma considerabila (pe prietena mea in 2011 la odobescu o cezariana a ajuns-o la 700 euro cu tot).
Eu probleme cu pipi noaptea nu am (inca), am avut in primul trimestru si atat. Dar avand ceva probleme cu spatele care de obicei se ameliorau dormind pe burta fara perne... acum e greu, nu imi gasesc locul si incepe sa ma doara putin burtica cand ma intorc de pe o parte pe alta (suficient cat sa ma trezesc cateva secunde). In rest cel putin in weekend dorm cate 7-8 ore pe noapte, plus 3-4 ore dupa masa (cel mai dulce somn )
Mai 9 zile lucratoare (fara azi) si intru si eu in prenatal, iar prima saptamana o voi petrece dormind apoi ma apuc de moficiatmobila ca altfel nu am loc in camera, acum sunt toate inghesuite, de mici cumparaturi ce mai trebuie facute, etc.
Gogoshelul meu e tare nazdravan, are momente cand loveste asa tare incat pot spune chiar ca ma doare, habar nu mai am in ce pozitie sta ca il simt mai peste tot, e adevarat ca mai mult in jumatatea dreapta, dar de exemplu ieri ma lovea in zona buricului, azi in lateral dreapta sub coaste. Doar el stie ce renoveaza pe acolo!
va pup, bafta fetelor cu AMR sub 4-5 sapt, sa fie bine pana la capat, si de atunci incolo la fel!

28+

Mergi la inceput