MONTIGNAC (183)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

andani lasa ca se urneste la mine cantaru...in sus
da imi revin io..nu-mi vine sa cred ca nu am pus acasa nici un kg si pun acu de ce sunt

am spus ca nu spun..da spun..am facut gogosi ieri...asta am mancat cam toata ziua...din faina normala si integrala..dar nu e deloc monti asha ca...si cantaru ca e luni azi mi-o dat una urata dupa ceafa de dimi..macar mi-am facut pofta

meniul azi
Md: 1kiwi, lapte cu fulgi
G: energizant
P: salata de rosii si castra ci 2 feliute de la cuptor
G: iau la mine para si mar
C: ciorba de afumatura

duc restul de gogosi la munca...desi nu se mai prezinta deloc cum erau ieri..daca nu le mananca nimeni..le arunc pur si simplu


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Mai am o intrebare:

ce experiente ati facut cu linte? Sau supa de linte?
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

adina paine de tarate o gasesti de cumparat in Austria....vb cu lorelei ca poate stie ea si ce magazin si ce brand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ziua buna doamnelor
si eu am avut un week end ingrozitor de ne-conform si vorba Brandusei mi-a tras una peste ceafa cantarul de dimineata . mi-o asum, sunt cuminte de azi

md: iaurt 0%
gustare: portocala
p: salata de ardei si castraveti cu branza
c: vreau niste fasole cu patrunjel si lamaie, masline si ulei. un fel de salata asa.

Adina, in afara de supa de linte e super mancarea de linte: cu sos de rosii sau rosii intregi si eventual bucatele de chorizo (eu pun si ardei copt in ea, are o aroma.....). sau pate de linte - ca fasolea batuta, cu ulei. sau fiarta si amestecata cu diverse legume in salata. mie imi place taaaare.

azi vreau sa fac o tarta sarata cu praz, numa sa ajung sa iau prazul . cu faina de naut... un deliciu.

Liviu, te rog nu te descuraja. postul negru eu nu il vad ca o solutie...decat pe maxim o zi. hai, curaj.

o zi conforma va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Salut!

Desi am inceput cu Monti din 14 ianuarie si v-am tot citit, nu am avut curaj sa va scriu deoarece nu eram sigura ca voi reusi sa fiu constanta. Dar cum am trecut testul de o luna ma inscriu si eu in grupul vostru.

Sunt Andrea, am inceput cu 89,8 kg si azi dimineata aveam 85,3 kg, deci 4,5 kg intr-o luna eu spun ca este extra in conditiile in care nu am facut foame deloc si am mai calcat stramb (mai mult din nestiinta si mai putin constient). Targetul meu este 65 kg si sper sa ajung acolo pana plec la mare (27 iunie) Deocamdata nu reusesc sa fac si miscare, dar sper sa ma mobilizez in curand.

Eu voi scrie meniul din ziua precedenta deoarece dimineata nu stiu ce voi manca in ziua respectiva.

Meniul meu de ieri:
md: branza, 2 felii muschi file, castraveti, ardei, rosii
p: ciorba perisoare, mazare cu curcan si sfecla rosie
c: telemea, pastrama de curcan, castravete si ardei si un fursec de la mama

Incerc, in plus, sa reduc portiile si sa nu mananc dupa 7 seara (as dori dupa 6, dar nu prea ajung acasa asa devreme).

Va rog sa-mi atrageti atentia daca incalc vreo regula, trebuie sa mai citesc cartea lui Monti inca o data, sunt citeva chestii care nu-mi sunt clare. Probabil va voi bombarda si cu intrebari.

O saptamana conforma!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Eu am fost plecata la sf de saptamina si nici nu vreau sa-mi amintesc ce-am mincat.Pe cintar nu ma pot urca!
azi:
dimineata-2 oua fierte
ora 10 -putina brinza cu smintina
-prinz-brinza cu smintina
-ora 17-o felie cascaval
cina-muschi file+o felie cascaval

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

dulcetica sa-ti fie de bine rasfatul din we-kend

brandusik apoi cum doamne sa nu urce in sus daca mananci gogosi

adinag eu lintea o fac cu legume ca un ghiveci cu ceapa, ardei, rosii, frunze
Eu tot ceea ce fac mananca tot familionul ... baietilor le mai fac unele preferinte din cand in cand dar in general gatesc pentru toata familia la fel .... nu am timp sa fac atatea feluri diferite nici eu ...
Probleme am si eu cu timpul , daca ar fi dubla ziua tot nu mi-ar ajunge .. darrr timpul pentru gatit mi-l fac fie ce-o fi ... sunt contienta de faptul ca daca nu gatesc mananc prostii ceea ce nu-i in beneficiul meu deloc si-atunci primeaza gatitul in fata altor activitati ... am zile cand ma apuc de gatit la 22 seara ... asta e
Eu painea cu tarate nu o combin niciodata cu chestii grase .... eu cand mananc paine o mananc cu pateu vegetal , urda , legume ....

roxanaz capul sus si mobilizarea pe mai departe

amironeanu bine ai venit ... felicitari pentru prima luna , te-ai mobilizat calumea , ma bucur pentru tine ....
daca ne pui intrebari noi iti vom raspunde
daca pui meniul noi o sa-l analizam
iti doresc sa stai alaturi de noi pana-ti atingi targehtul dorit


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Buna, din nou

Brandusa, eu cred ca am nimerit o paine ok, dar astept sa apara Lorelei sa ma lamuresc de-a binelea...

Andreea, bine ai venit si felicitari pentru startul bun!

Roxana, deja imi ploua in gura... pate de linte e o idee minunata! Sigur voi face.
Este vreo diferenta ce fel de linte folosesc? Verde, rosie, sau nu conteaza?

Andanii, pate vegetal, urda deja la mine sunt chestii grase de combinat cu paine :) In general, daca mananc paine conforma, am combinat-o doar cu rosii sau castraveti. Deci ar fi un progresc culinar!

Bigboy, tu esti acelasi Liviu care a slabit cu succes cu Mnti acum... nu mai stiu, vreo 5-7 ani? Daca fac o confuzie, imi cer iertare.

Deci meniul de azi:

MD: doua felii paine cu tarate cu felii de sunca slaba
G: mar
P: mancarica de varza cu iaurt
G: mere
C: lapte acru si poate ceva cascaval

Am facut varza prea sarata, am folosit sare gruntoasa si mi-a cazut din greseala un bulgaras intreg... acuma mie imi place asa, doar ca mi-e frica ca voi face depozit de apa :(

EDIT: am mancat prost, dar fara sa-mi dau seama... Am facut o prajitura pentru rest, si am lins castronul destul de bine . Nici nu eram constienta ce fac! Eu nu prea mananc in general prajituri si alte dulciuri, doar ciocolata ma atrage. Si castroanele se vede


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

andani promit promit sa nu mai fac..visam la gogosi de cateva luni bune..nu spun 8-9 dar oricum inainte sa plec acasa de paste anu trecut...
dar de acu gata promit sa incerc sa nu mai mananc tampenii..mi-au venit suplimentele de crom deci is ok ...apa si iar apa...si azi pe salata de rosii cu castra ti-am urmat exemplu si ma pus niste iaurt gras..bun rau..de acu asa execut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Adina, uite si ce am mancat eu azi la pranz:
http://www.adihadean.ro/2010/12/linte-%C8%99i-fasole-intr-un-curry-vegetarian-%C8%99i-de-post/

Am mai executat ieri: lasagna ptr restul din casa si ardei umpluti ptr mine (fara orez sau quinoa).

Amironeanu, bine ai venit!!

O sapt. buna,

Mergi la inceput