M-am hotarat.............adoptie(87)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns printe spune:

Culmea ironiei...cand trebuie sa integreze un copil in familia biologica, chit ca acele persoane nu au cateodata dupa ce bea apa...1500 net pe luna fiind ceva "ireal" nu mai analizeaza nimic, si nu mai spun ca sunt "alte legi". Le baga pe gat copilul, desi e posibil ca acel copil sa n-aiba ce manca, sa nu aiba nici o sustinere financiara si viitorul lui sa fie ratat.
Dar, pe noi cei care adoptam ne analizeaza de la Adam si Eva, trebuie sa facem dovada ca o sa tinem copilul in puf si asa mai departe. Mi s-a parut ciudat cand la evaluarea mea mi s-a spus ca in primii ani de viata mama trebuie sa stea acasa cu copilul si nu sa-l trimitem la cresa, gradinita sau sa angajam o bona, dar in acelasi timp vor sa avem si venituri mari. Cum putem face asta daca pentru CIC n-avem sanse la 1 an si pt 2 ani ne da max 12 mil/luna, iar pentru copil peste 2 ani nu primim nimic? Concediu fara plata...si atunci cum intretinem familia si noul venit?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patiadi16 spune:

Buna, sunt sotia lui Remus,
Asa este , din pacate la noi in tara nu merge bine nimic, sunt sigura ca si noua ni se vor baga bete pana vom reusi sa adoptam dar asta nu ne impiedica . Cel mai mult ma doare indiferenta angajatilor sau mai bine spus aroganta cu care vorbesc si nu vor sa ne dea o mana de ajutor; mie personal mi-au spus cd am fost sa ma interesez ca sunt mai multe cupluri care doresc copii decat copii abandonati; si ca de ce nu vreau sa devin mama maternala, sincer in prima faza asa am vrut dar cd am aflat ca iiti pot da si un copil de alta etnie , sau ca acel copil are deja dosarul facut m-am lasat pagubasa;; Cea mai buna solutie este infierea; Noi abia de sapt viitoare vom incepe sa facem actele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Buna, fetelor!
Buna, Patiadi Bine ai venit si sederce cat mai scurta pe lista aspirantilor.
Este adevarat ca st multe familii care doresc sa adopte. Sunt mai multe familii decat nr de copii adoptabili. Ma refer la cei micuti, k majoritatea vor copii mici. Dar asta nu trebuie sa ne descurajese, iar pe voi nu trebuie sa va opreasca din decizia voastra.
Poate trebuie sa va reatestati, sau poate aveti noroc. Important e sa aveti incredere si rabdare.
Cat despre partea cu maternala, eu nu stiu cum de te-au sfatuit asa ceva.
Asistenta maternala e angajata DGASPC.Copilul ii poate fi luat oricand si mutat in alta parte, sau inapoiat familiei, sau dc devine adoptabil si nu sta la tine cel putin 6 luni, nu ai prioritate la el.
In plus,iti da orice copil vor ei, ce apare abandonat, in functie de maternalii disponibili. Si deobicei se dau cate doi, dc st sanatosi, iar unul doar dc are probleme de sanatate.
Asta ar inseamna sa renunti la serviciu si sa te angajezi la ei.
Dar tu nu asta vrei, nu cred ...tu vrei sa ai copilul tau, sa ramana al tau.
Nu inteleg cum ti-au recomandat asta? Cand nici nu e recomandat fam fara copii pt ca se ataseaza prea mult.Oricum te atasezi. Dar nu se recomanda nici plasamentul. Dc cz k exista riscul sa nu devina adoptabil.
Cat despre acte, noi le-am strans destul de repede:
La notar, toate in aceeasi zi:legalizari, declaratii,
La cazier-o zi,
La serviciu ne-au facut adeverinta in aceasi zi cand am cerut,
Fugi la medic fam si iti da adev k nu ai boli cronice(nu stiu nimic de HIV, k noua nu ne-au cerut).
Apoi la psihiatru mergi cu adev medicala sa iti puna avizul. Acolo dureaza mai mult, k dai test psihologic si apoi iti pune psihiatrl avizul. Trebuie vorbit dinainte k trebuie programare.
Cam astea sunt, dc nu ma insel.
Neaparat sa aveti acelasi domiciliu si dc nu locuiti singuri trebuie si acte pt ceilalti membri din locuinta: cazier, adev medic, aviz psihiatric.
Bafta multa si te mai asteptam.
Printe, pai asta ziceam si eu, veniturile st mici, statul da indemnizatii mici, pt ca considera ca 600 lei CIC este minimul necesar si suficient pt a supravietui cu in copil mic. Iar cand faci dosar de adoptie trebuie sa avem situatia cuplului Brangelina
Gabi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patiadi16 spune:

Asa este , ai perfecta dreptate, noi abia de luni vom incepe sa strangem actele, tb sa merg si cu parintii mei la dr , dar una peste alta cd ca la sf saptamanii le vom depune. Mai exista o singura problema : de luna asta avem amandoi serv, in ultimii 2 ani am lucrat in afara( la negru) , in tara nu am avut nici un ajutor; le-am intrebat la dgasp si mi-au spus ca nu este nici o probl, acum sa vedem; se uita sa vada dc ai rate? sau mai stiu eu ce?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Nu, Pati, nu se uita nimeni.
Tu duci adeverinta cu care demosntrezi ca esti angajata si ai un sal net de x lei.
Nu trebuie nici de cand esti angajata, nici perioada pe care esti angajata(determinata sau nedeterminata) , nici dc ai retineri pe fluturasul de salariu, pe statul de plata. Doar cat este salariu net.

Se adevereste k dna x este angajata noatra si are un sal net lunar de xxx lei.
Prezenta serveste la dosar adoptie.
Nici locuinta nu trebuie sa fie a voastra. trebuie doar sa faceti dovada k locuiti undeva.
Nu stiu cum e dc e casa parintilor. Probabil declaratie la notar cum k e deacor proprietarul.Chiar nu stiu. Noi am dus copie legalizata dupa contrat vanzare -cumparare. Asa ne-a cerut.
Dc stati cu parintii trebuie sa aveti min 3 camere, k se presupune k una e pt copil.
Pt toti cei cu care locuiti(parintii tai, in cazul vostru) trebuie adev meic fam, insotita de aviz psihiatru(aici trebuie sa mearga si ei) si trebuie si cazier juridic.Sigur.
Nu spuneti imic de lucrat afara, k veti da declaratie la notar cum k nu ati fost plecati din tara mai mult de 3 luni cumulat in ultimile 12 luni.
Si nici sa nu pomeniti in cazuul in care vreti sa plecati iar.
Bafta multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patiadi16 spune:

casa este trecuta pe numele nostru, dar am facut imprumut la banca (am giart cu casa) deoarece nu se mai putea locui in ea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maribela spune:

Felicitari Valentina 30!
Pati tb facut asa cum a spus Valentina.
Referitor la bb ca sunt putini,asa ne-au spus si noua la inceput,de am plans 2 sapt ca raman fara copil,dar Dne ne-a iubit si a rezolvat lucrurile cum nu se putea mai bine!Aveti putintica rabdare ca totul are rezolvare si multa credinta!Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

patiadi16 daca casa nu a fost achizitionata cu credit imobiliar, atunci sanatate si virtute.
Daca era achizitionata cu credit imobiliar se specifica in contractul de vanzare cumparare ca, tu cumparatorul ai venit cu suma de 111111 ron+ 2222222 ron provenit din imprumutul bancar de la banca xxxxx,
trebuie sa faci dovada ca a fost ridicata ipoteca, fiindca ai achitat imprumutul.
In legatura cu acreala doamnelor, au un etalon la angajare, care sunt "ciufulite" si mai acre , atunci le angajeaza.
Va doresc nervi de otel si nu va lasati calcati in picioare doar de dragul ca ele lucreaza la protectie si nu aveti cum sa ripostati.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patiadi16 spune:

creditul a fost luat pe nevoi personale dar am girat cu casa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

asta nu cred ca se poate verifica , dar faceti cum vreti . daca rata nu este prea mare , o puteti specifica .


Mergi la inceput