M-am hotarat.............adoptie(87)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Remus felicitari pentru decizia luata. Iti doresc sa poti depune actele si sa deveniti parinti cat mai repede posibil asa cum va doriti.

Ref la venitul tau pt a intra in legalitate si a deveni oficial si venitul extra deschide-ti un PFA cu norma de venit neplatitor de TVA.

Intrucat esti si angajat vei plati doar un impozit de 16% la o suma anuala prestabilita de regula intre 8000 si 10000 pe an(obisnuit se plateste trimestrial).
Vei putea factura orice mica interventie faci la vecini si prieteni sau altii si astfel vei face si dovada ca ai un venit suplimentar din care poti intretine un copilas.

O sa iti amani astfel depunerea cu 10 zile a actelor pt adoptie dar aveti sanse mai mari sa obtineti atestatul si sa va indepliniti visul.

Bafta multa iti doresc!

Va doresc un weekend frumos tuturor







Eu o astept cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Cu PFA-ul mare grija ca nu e chiar atat de simplu. Merita daca ai niste venituri relativ constante si daca esti foarte organizat chiar sa pui deoparte acei 16%, ca altfel te trezesti la sfarsit de an cu niste sume, de mai mult te ingropi decat sa iesi din greutati.
In plus, daca nu te pricepi la contabilitate si nu ai timp sa umbli sa depui documente si declaratii si ce mai e de depus, trebuie sa iti angajezi contabil, care trebuie platit luna de luna, indiferent ca schimbi o siguranta la vreun vecin sau nu.
Pentru venituri mici si nestabile, chiar nu merita. E mai mare bataia de cap si cheltuiala decat merita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui remusp

Buna, scuze ca iti raspund asa de tarziu, nu avem firma , sunt de meserie electrician si mai fac si in particular cate ceva

Scuze ca am intrebat insa ideea era ca daca ai avea firma proprie, poti aduce balanta, care se ataseaza la dosar. Nu stiu cat inteleg cele de la DPC in ce cont sa se uite insa odata ajuns documentul la Tribunal, acei oameni inteleg.
Bafta sa reusesti sa te atestezi repede, sa nu ti se puna piedici si sa gasesti sufletelul dorit cat se poate de repede, in masura in care se poate... cu legea asta noua.
Bafta si celorlalte mamici sa isi gaseasca ingerasul repede.
Asa cum spunea Nico, odata ce ai bebele acasa, toate piedicile si problemele dispar si este doar prezentul si viitorul linga puiul/puiii vostri.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maribela spune:

Trandafirash,nu ti-ai activat PM-ul?Da,pe Fb aparea un cuplu de la nunta!Lasa-mi mesaj cu localitatea si unde lucrezi!
Valentina 30 voi aveti treaba in weekend,ca nu te prea vezi!Gata examenele?
Pentru celelalte fete care nu si-au gasit puiutii va tin pumnii si va sustin moral!Pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Carmen tocmai pentru cei in situatia lui Remus e recomandata solutia simpla a PFA cu norma de venit neplatitor de TVA.
Remus a spus ca are venituri suplimentare, dar ele nu sunt oficiale.
Pe aceasta cale le oficializeaza, fara costuri prea mari.

Nu are cum sa se incurce pentru ca suma de plata anuala este fixa(data de ANAF la inceputul anului sau deschiderii PFA) se imparte la 4 si se plateste trimestrial.

Chiar nu e complicat deloc si daca mai e si angajat la alta firma (nu trebuie sa mai plateasca CAS si Sanatate pe PFA).


Ref la contabilitate e partida simpla si poate colabora cu o firma mai mult pentru depunere de declaratii -nu poate costa mai mult de 50RON/trimestru.

Acum desigur Remus va face cum doreste si cum crede el ca este mai bine el stiind veniturile lor suplimentare.
Noi aici nu putem decat sa incercam sa-l ajutam acolo unde ne pricepem. Asta insa nu inseamna ca el e obligat sa faca ce spunem noi



Eu o astept cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sandy2707 spune:

Remus uite aici un link util ref la PFA norma de venit Calarasi pt electrician 2013. (Pozitia 90 -4321).
Daca realizezi in jur de 8000RON pe an din lucrarile tale merita sa iti faci acest PFA pt a te ajuta la obtinerea atestatului de adoptie.

http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/AsitentaContribuabili_r/Normevenit2013/Calarasi.htm

Cu asta eu am incheiat acest subiect
Bafta multa



Eu o astept cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remusp spune:

Iti multumesc pentru sfat, si chiar ma voi interesa de ceea ce mi-ai spus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Buna seara, fetelor!
Va pup pe toate!
Am citit ceva din urmja, dar nu mai retin.
Remus, bun venit intre noi si sa va adjute Dzeu sa va impliniti visul cat mai repede.
Nu de multe zile am zis eu k lista e mare, dar nu toti spun si nu st multi pe forum...si lista se tot mareste.
Remus, iti dau si eu un sfat: eu zic sa va faceti dosarul, sa-l depuneti asa cum e. In cazul in care aveti rate sa nu le declarati, k oricum nu va verifica ei pe la banci....
Si in termen de 10 zile ei va vor da rasp. Dc va resping dosarul din cz venitului, trebuie sa va arate legea...care nu spune k trebuie sa ai venit urias. K sa fim seriosi. Sa-i intrebam pe angajatii DGASPC ei cat venit au? Isi pot creste copiii?K si ei st bugetari si au salariu vai mama lor...
Dar stai linistit k va aproba.
Nici noi nu avem pe hartie mai mult de 2000 lei/fam,desi mai castigam si suplimentar din alte venituri pe care le putem dovedi, dar nu ne-am batut capul sa umblam dupa acte, k ne-au aprobat si asa.Poate la al doilea copil trebuie mai mult, dar pana atunci mai e.
Asa ca mult succes si te mai asteptam si la povesti. O asteptam si pe sotia ta.
Maribela, am terminat ieri cu examenele, am scapat.
Azi a fost o zi speciala pe care am sarbatorit-o alaturi de cei dragi.
In rest toate bune la noi. Asteptam sa treaca timpul si sa speram ca Dzeu ne ajuta si va fi bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

sandy , referitor la PFA se plateste sanatate indiferent daca esti angajat sau nu . statul vrea acesti bani chiar daca ai 7 firme sau 7 joburi , platesti de 7 ori .

complicat remus . depune dosarul asa cum este . te incurci apoi in hartii si nu merita . va fi aprobat oricum .

valentina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remusp spune:

Buna Valentina30, noi de luni vom incepe sa strangem toate actele si cd ca in cel mai scurt timp le vom depune

Mergi la inceput