Ghiocei martie-aprilie2009 *457*Alaturi de IULIA!

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Despre tusea lui Rares nu stiu ce sa spun dar am un pitic pe creier ca ar fi pe fond alergic sau ar indica simptome astmatiforme. Nu dati cu rosii insa...tuseste noaptea (la 4 dimineata iti fixezi ceasul), si uneori seara. Tusea nu este nici productiva nici seara. Si parca nu vine din plamani, nu stiu cum sa ma exprim., parca e din capul pieptului. Aseara cand i-am facut aerosoli cu Acc a inceput sa tuseasca de nu mai avea aer. Si am renuntat.

Maine il voi tine iar acasa. De fapt toata saptamana.

Asta o fi trendul de tuse in primavara asta? Caci si copila colegei mele are aceleasi simptome de tuse, inclusiv colega mea. Eu vad ca am renuntat la tuse insa tot ma doare in gat, o galca. (amigdala)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonapro spune:

Buna!

Gianina: ii dau morcovul intreg, ca spre rusinea mea nu am storcator, noi suntem tot cu storsul manual al citricelor, dar in curand sper sa rezolvam problema asta. Ma bucur macar ca desi are un scaun la 2-3 zile face cat de cat normal, nu mai e asa de tare.

Si Sebi tuseste destul, a trecut prin toate fazele si febra si stari de rau, si mucozitati si dureri in gat

Macar sa nu luam si noi, mai ales Luc ca a tot stat cu el, ce inteleg sa stea separati.




http://iulia-elena.blogspot.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Se da suc de morcovi crud impotriva constipatiei, sau am inteles gresit? Si baby e constipat si nu stiu cum sa rezolv, desi mananca supa in fiecare zi. Frate-sau, care mananca numai uscaturi, n-are probleme.


Noi suntem in formatie completa pt ora asta, pt ca keutu mi-a vomitat in fata azi-noapte. Ce senzatie!!! Ti-ai ajuta copilul, dar nu-l vezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

of, of kea draga


da, sucul de morcov ajuta si impotriva constipatiei (cand morcovul e fiert, e pentru tratarea diareei); mai eficient ar fi sa fie amestecat cu suc de portocale/prune insa andreea mea e acum in perioada in care il vrea simplu

acum am mai citit pe net si despre uleiul de dovleac presat la rece
cred ca-l voi experimenta in cele 10 zile pe luna cand fac pauza cu sucul de morcov
va voi tine la curent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

simona - sper din tot sufletul sa nu luati si voi ca desigur ca veti face forme mai urate
la inceputul anului cand micshu' s-a distrat cu o traheita eu am facut bronsita+sinuzita (si dupa 14 zile de antibiotice nu ma pot lauda ca sunt ca la inceput, dupa inca 2 saptamani, inca mai am ceva tuse reziduala, doar sinusurile nu ma mai dor)
multa sanatate tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Hola,

Am o intrebare intrebatoare: faceti vaccinul de 4 ani?
Daca nu, de ce nu?

Multam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Citat:
citat din mesajul lui inapreda

Hola,

Am o intrebare intrebatoare: faceti vaccinul de 4 ani?
Daca nu, de ce nu?

Multam.

"You don' t have a soul.
You ARE a Soul.
You have a body" - C. S. Lewis







Tocmai ieri am abordat subiectul cu medicul de familie. L-am anuntat ca voi amana momentul pana cand riscul imbolnavirilor va scadea, adica undeva prin mai-iunie. A sarit de kur in sus ca ars si a inceput cu gura mare la mine "ca tocmai pt a evita imbolnarirea copilului ar trebui sa il fac. Nu stiu de unde trensul asta printre parinti de a nu isi mai vaccina copiii"...Nu am vrut sa ma contrez cu el dar as fi vrut sa il intreb daca acest vaccin este anti-raceala.

De facut il voi face. Si vreau sa merg cu inima deschisa desi acum o am jumate deschisa dupa cele ce am citit pe net.

Dar avand in vedere ca la 2, 4, 6 luni nu a avut nici o reactie grava tind sa cred ca si acum va fi bine.

Intrebare: Ce vaccin se face? Cel facut la 2,4 6 luni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui inapreda

Hola,

Am o intrebare intrebatoare: faceti vaccinul de 4 ani?
Daca nu, de ce nu?

Multam.

"You don' t have a soul.
You ARE a Soul.
You have a body" - C. S. Lewis



Eu zic ca da, desi in ultimele zile am fost bombardata de-a dreptul cu tot felul de mail-uri anti vaccinare plus mesaje FB, nu stiu ce sa zic, tot nu m-au convins sa nu il fac

Tu ce faci? te-ai decis ?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Despre ce vaccin e vorba? Aici "ultimul" l-a facut ph acum la un an si 4 luni si urmatorul e la 6.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

si noi il facem insa nu stiu exact cand ca imi coincide cu rapelul de la anti-hepatita care-i musai sa-l fac in aprilie

Mergi la inceput