Strugurasi de Septembrie-Octombrie 2011 *8*

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

camady,nu plange mamico....daca te consoleaza cu ceva....Nasti are 9,100 KG.Suntem in perioada in care mancam.....Si mamanca nu gluma.Asta nu inteleg eu....Cand mamanca bine cand nu vrea deloc.


Lali, Felicitari pentru nepotel si un sincer La Multi Ani, sotului


May, ma bucur ca i-a placut la gradi

Si Anastasia sta fara mine 2-3 ore dar apoi cred ca isi aduce aminte de si incepe sa urle...


Oana, lasa ca poate fac concedieri pe 17 septembrie doar nu te asteapta pe tine...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Referitor la mancat... ati incercat cu bors? Are B-uri care fac pofta de mancare. In mod natural, deci nu e nici un dezavantaj. Si nu stiu de ce, dar dupa ce ii dau miere cateva zile, Dani are o perioada cand mananca de rupe. Miere ii dau iar acum ca mi s-a constipat. O lingurita rasa in fructe pe zi. Ca altfel nu o accepta, nu ii plac dulciurile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Nanna: Pe unde umbli mamico de nu mai dai semne de viata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

da, pinky, e sociabila. si cred ca grupurile alea de mamici si copii au ajutat-o f mult :)

rach, merci. pitica ta a fost cuminte de mica :)

oana, si aici se fac restructurari la ordinea zilei....
nashpa vremuri traim...

mihaela, a mea a varsat de la bors. de atunci nu i-am mai dat.

azi avem in meniu mancarica de mazare si curcan si mamaliguta cu branza si smantana.

camady si noua ne ies caninii, dar in afara de faptul ca mananca mai cu mofturi si adormitul e cu cantec, in rest e ok.

apropo de adormit, am ajuns iar in pat la noi...
dar doarme taoata noaptea de la 8-9 pana la 7-8 dimineata, doar cu cateva scanceli pe ici pe colo
am fetita mare si cuminte
chiar nu-mi vine sa cred cat e de cuminte.
tin minte ca va invidiam in primele 4 luni cand m-am chinuit cu coliciii.... doamne cat mai plangea si ce maraita era...
si acum... ptiu ptiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

May: Nu e garantat ca toti copiii vor agrea borsul. Dar poate i-ai dat prea mult prima data. Eu cu borsul am inceput ca cu restul alimentelor noi. Intai i-am pus o lingurita de bors in mancare, apoi 2 lingurite, etc. Nu i-am dat din prima mancare acrita cu bors.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaiasi spune:

Deci...reteta cu ciuperci? Nimeni?

Si cateri are cand 9.400, cand 9.600.. azi avea 9.800...

rach, da, ar fi o treaba!:d

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Oana: La tigaie (cu capac) cu ceapa taiata marunt, fara ulei (eventual cu putina apa la inceput, pana lasa ciupercile si ceapa). La final se adauga smantana si marar. Evident, sare si piper dupa gust. Cantitatile nu le stiu, mereu au fost la ochi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

Oana, eu i-am pus ciupercile taiate marunt cu ceapa si usturoi la innabusit, am adaugat si sos de rosii si un pic de faina.
a iesit belea si i-am dat-o cu mamaliguta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

Eu ciupercile le inabus cu ceapa si usturoi, un pic de sare, cand sunt gata le presor patrunjel crud/uscat. Cu ciuperci mai servesc varza: varza murata pusa la desarat (are gustul un pic altfel decat cea care se face la noi, e mai putin sarata si acra) o storc de apa, apoi o inabus si pe ea cu niste ceapa , frunza de dafin si mai pun un mar curatat de seminte si coaja, taiat felii. Las varza pe foc mic, in jur de o ora, marul se face piure, iar varza se inmoaie bine-bine. Iese.... Mai fac mamaliga si mancarea-i gata. Varza e bestiala!
Maine sigur fac si eu asta

Mergi la inceput
Mergi la inceput