calculi biliari

calculi biliari | Autor: oanap85

Link direct la acest mesaj

Buna,am o intrebare,mi-a gasit la eco calculi biliari de 31-33 mm,d-na dr a zis ca este necesara operatie ..totusi nu as vrea sa ma operez,am inceput sa folosesc la recomandarea dr Milica niste naturiste..intrebarea mea este:se poate sau nu elimina calculii biliari fara operatie ?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns totosika spune:

Oana,eu m-am operat de calculi biliari....aveam unul singur de 20mm...si mi s-a spus(m-am speriat) ca imi poate bloca canalul dintre ficat si fiere si pot da in icter.La tine situatia este mai roz...depinde cum te simti ....nu te grabi cu operatia.Unii am inteles ca au eliminat cu amestecul acela de lamai si ulei de masline...dar fierea ta este "carierista" si va mai face calculi....Iti repet ...nu te grabi cu operatia daca nu te supara foarte mult.Unele neplaceri e normal sa le ai....tine putin regim si ia homeopate,ceaiuri cat mai amare(sunatoare,galbenele).


"Fii bun, dar fereste-te sa creada lumea ca poti fi numai bun" - N.Iorga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

Citat:
citat din mesajul lui totosika

Oana,eu m-am operat de calculi biliari....aveam unul singur de 20mm...si mi s-a spus(m-am speriat) ca imi poate bloca canalul dintre ficat si fiere si pot da in icter.La tine situatia este mai roz...depinde cum te simti ....nu te grabi cu operatia.Unii am inteles ca au eliminat cu amestecul acela de lamai si ulei de masline...dar fierea ta este "carierista" si va mai face calculi....Iti repet ...nu te grabi cu operatia daca nu te supara foarte mult.Unele neplaceri e normal sa le ai....tine putin regim si ia homeopate,ceaiuri cat mai amare(sunatoare,galbenele).


"Fii bun, dar fereste-te sa creada lumea ca poti fi numai bun" - N.Iorga

iti multumesc mult ptr raspuns
totusi sunt nelamurita ,pot sa creasca calculii?sau daca tin regim si iau tratament nu mai cresc?
inafara de faptul ca dupa ce mananc ma simt de parca as fi insarcinata in 9 luni si rareori ma doare putin burta si episoade de astea ci diaree si constipatie ..altceva nu am ;
am inteles ca se poate opera si cu laserul ,dar astept sa vad dupa o luna de tratament cum ma simt ...
si pe mine m-a speriat medicii,si cu calculii si cu cervicita etc ,insa imi dau seama ca mi-au spus asta ca sa nu las asa si sa nu tratez ..
sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

Editez:
calculii sunt de 3-4 mm,acu m-am uitat pe foaie ,
aveam impresia ca 31-33 mi-a zis dr(pana cu nu am avut foaia la mine ...)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Grecul68 spune:

Calculii biliari fata ce cei de la rinichi nu se elimina cu nimic, nici cu ulei de masline, nici cu ierburi sau ceaiuri. Daca nu vrei sa te operezi acum trebuie sa tii un regim foarte strict,cu supe slabe, gratare, paine prajita , branza dulce degresata.Pietrele sunt periculoase deoarece pot bloca canalul coledoct si poti face multe complicatii foarte periculoase. Pana la urma tot la operatie ajungi,alta cale nu exista. Operatia nu se face cu laser, se poate face laparoscopic iar internarea dureaza de pe-o zi pe alta.Nu te mai lua dupa toti tamaduitorii cu ieburi , ceaiuri sau creme, nu este de joaca. Compicatiile sunt de genul pancreatita, icter or so.Pietricele tale care zici ca sunt mici sunt mai periculoase decat cele mai mari si oricand dupa o masa mai bogata o pot lua la vale pe canal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

pietrele mai mici sunt mai periculoase?serios?
si ce presupune op asta laparascopic?si as vrea sa stiu daca pot sa reapara aceste pietricele,,
multumesc mult de raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

am cautat cateva inf despre calculii astia si mai am o intrebare pentru cei care cunosc
eu am si o scurgere,initial am crezut ca este din cauza cervicitei,insa am citit ca poti sa ai o scurgere albicioasa si din cauza acestor calculi biliari?asta inseamna ca e posibil ca acesti calculi sa blocheze ceva acolo ,scurgerea spre intestinul subtire ?

totsika .te rog mult sa-mi spui ce simptome aveai tu cand aveai calculii?
de ex :urina inchisa la culoare?scurgeri?abdomen umflat dupa masa?

Mergi la inceput