Celule stem - actualizare informatii

Celule stem - actualizare informatii | Autor: miri2007

Link direct la acest mesaj

Buna,

Am cam intrat pe ultima suta de metri, in sensul ca mai avem cam o luna pana la nasterea celui de-al doilea bebe.
Si pe lunga lista de lucruri de rezolvat, de hotarat (pe laga nume de ex.) este si subiectul celulelor stem.
La prima nastere am recoltat cu CBC, cam luati de val...desi suntem genul care despicam firul in patru.
Informatiile gasite nu prea m-au convins ca stim tot adevarul despre aceast subiect. Eu una recunosc ca nici nu prea am gasit multe subiecte, cel putin pe acest forum, legat de recolatarea celulelor stem.
Asa ca va rog sa-mi spuneti parerile voastre. Nu vreau sa initiez o polemica. Nici nu as putea sa o intretin pentru ca nu sunt informata deloc pe subiect. Am doar un sentiment ca este mai mult "interes comercial" la mijloc decat ar trebui. Vreau doar sa stiu parerea voastra si atat. Decizia e a fiecaruia. Ati discutat problema cu medicul ginecolog? Si-a exprimat vreo parere. Pe mine de ex. m-a trimis pur si simplu la reprezentantul firmei. Mi-a lasat impresia ca mai mult nu mi-ar recomanda, dar nu a vrut sa o faca ca sa nu isi supere colegii....
Si daca stiti link-uri pe forum unde s-a mai discutat recent mai detaliat, m-ar ajuta pentru ca am gasit decat doua topicuri relativ vechi (2007) si nu prea m-au ajutat.

Merci mult


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Aum 2-3 ani subiectul era in toi. Acum s-a cam dezumflat treaba cu celulele stem. Eu nu am recoltat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Ginecologul meu mi-a recomandat foate calduros.

Decizia noastra a fost bazata pe principiul: daca in x ani copilul va avea nevoie de ele e mai bine sa le aiba decat sa avem noi remuscari. Medicina evolueaza exponential in mileniul III si nu stim cand se pot descoperi noi modalitati de a le folosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xtraordinary spune:

Buna Miri, felicitari pentru (viitorul) bebe 2!
si eu am ales sa nu recoltam.
Nu doar pentru ca este un cost destul de mare pe langa celelalte (n) care insotesc nasterea, ci si pentru ca mi se pare ca bancile de sange si celule stem exploateaza teama parintilor ca "poate, intr-o buna zi, copilul meu va face leucemie sau alta boala grava"

1. Nu s-a dovedit ca aceste celule (din cordonul ombilical sau din sange) pot fi folosite la adult (bebele tau, in momentul in care ajunge la adolescenta sau la maturitate).
2. As prefera sa donez unei banci publice, pentru ca atunci celulele devin disponibile imediat, unei persoane care este acum in pericol, si nu dupa cei 10-20 de ani de stocare. (As avea si eu si copilul meu acces la aceeasi banca, in cazul in care voi avea cu adevarat nevoie. Exista aceste banci in strainatate)
S-a facut o banca publica la Cluj, dar se pare ca 'interesele' nu au fost destul de puternice...
3. Nu s-a demonstrat ca aceste celule stem sunt sau nu purtatoare ale aceluiasi cod genetic care va declansa leucemia! Daca pana acum nu au reusit cercetatorii sa descopere un vaccin care sa ne scape de orice virus gripal sau de Hiv sunt cam sceptica in privinta cercetarii stem... Dar nu am pregatire medicala, asa ca...e o simpla parere.

Acum voi cantariti totul si vedeti ce vi se pare cost-effective. Eu as prefera sa pun banii intr-un cont al copilului

Nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri2007 spune:

Sunt inca pe ganduri...si argumente ca cele date de xtraordinary ma indreptatesc inca sa ma mai gandesc...desi termenul se apropie cu pasi repezi.
Si pe noi tot o banca publica m--ar fi incantat, exact din aceleasi motive, insa suntem in Ro deocamdata...unde alte interese dicteaza.
Mai nou am aflat ca anumite companii de recoltare au incheiate contracte de exclusivitate cu anumite spitale (private cel putin). astfel incat daca m-am decis sa nasc la Medlife sau Sanador, alegerea altei companii decat cea cu care ei au contract de exlucisivitate, ma obliga si la alta taxa de vreo 1000-1200. Ori astfel de practici iar ma duc cu gandul doar la interese comerciale si la exploatari sentimentale. In astfel de momente imi pare rau ca nu pot eu analiza si lua decizia in cunostinta de cauza (pentu ca nu sunt medic)
Oricum orice parere imi este inca de folos, asa ca daca ati recoltat sau daca nu ati recoltat, nu ezitati sa ne impartasiti si noua motivatia voatra

Merci si multa sanatate tuturor


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Buna.

Eu am decis sa nu recoltez.

Decizia a fost bazata pe info pro si contra sumarizate aici:
www.printesaurbana.ro/2013/01/prelevarea-de-celule-stem.html" target="_blank">http://www.printesaurbana.ro/2013/01/prelevarea-de-celule-stem.html

Sper sa iti foloseasca linkul in a lua o decizie potrivita pt voi.


31+ Anna
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput